Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Podczas badań terenowych w sąsiedztwie miejsca mordu Żydów w Wiźnie odkryto ślady niemieckiej broni

Łuski z nabojów produkowanych dla niemieckiej SS odkryto podczas badań terenowych w sąsiedztwie miejsca, w którym w 1941 roku dokonano mordu Żydów w Wiźnie. Przeprowadziło je lokalne Stowarzyszenie "Wizna 1939".

 

O wydarzeniach w Wiźnie pisze historyk Andrzej Żbikowski w swoim artykule opublikowanym w 1. tomie "Wokół Jedwabnego" wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Opierając się o relacje świadków, Żbikowski pisze, że do mordu Żydów w tej miejscowości doszło pod koniec czerwca 1941 roku. Świadkowie zdają relację, że dokonali tego niemieccy esesmani. Jednego dnia - jak relacjonuje - został obrzucony granatami i ostrzelany budynek, w którym mieszkało kilka żydowskich rodzin, esesmani wywieźli też poza miasto kilkunastu mężczyzn, których zastrzelono. Kolejna egzekucja kilkunastu mężczyzn miała miejsce następnego dnia. Jak podaje Żbikowski, pozostali przy życiu Żydzi uciekli w stronę Białegostoku, Łomży, większość do Jedwabnego.

Badania terenowe w sąsiedztwie miejsca mordu Żydów w Wiźnie
Stowarzyszenie "Wizna 1939" zajmuje się lokalną historią i angażuje w projekty badań historycznych tego terenu. Jak poinformował w środę (18.07) wiceprezes tej organizacji Marcin Sochoń, 14 lipca przeprowadzono badania terenowe, które dotyczyły mordu dokonanego przez Niemców na żydowskich mieszkańcach miasteczka.
Kilka lat temu stowarzyszenie zbierało relacje mieszkańców Wizny z czasów II wojny światowej, m.in. nieżyjącego już naocznego świadka tamtych wydarzeń Franciszka Domurata. "Po ośmiu latach od tamtej rozmowy postanowiliśmy sprawdzić autentyczność i spójność tego przekazu" - poinformował prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" Dariusz Szymanowski.
W jego ocenie, każdą relację należy sprawdzić, "nawet tę najbardziej wiarygodną i niebudząca żadnych wątpliwości". "Dlatego też i tę relację zdecydowaliśmy się zweryfikować w terenie, bo jeśli opowieść była prawdziwa, to we wskazanym przez świadka miejscu powinny się zachować łuski od wystrzelonej amunicji – materialne dowody zbrodni" - dodał.
Badania zostały przeprowadzone na oznaczonym terenie, na obrzeżach Wizny, gdzie - jak powiedział Szymanowski - nie ma żadnych okopów czy dawnych umocnień wojskowych, gdzie w przeszłości nie było żadnych bezpośrednich walk. Mówił, że badania były prowadzone w dwóch zespołach, jeden sprawdzał teren za pomocą wykrywaczy metali, drugi przy pomocy georadaru poszukiwał pozostałości po wykopie, gdzie miało być miejsce egzekucji. Według relacji świadka, a także innych mieszkańców Wizny, zebranych przez stowarzyszenie, zwłoki zabitych zostały później przeniesione na cmentarz żydowski na Rusi, w pobliżu mostu na Narwi w Wiźnie.

Badania georadarem nie wykazały śladów dawnego wykopu
Szymanowski poinformował, że miejsca sprawdzane georaderem nie wykazały żadnych śladów dawnego wykopu. "Wynik tej części badań traktujemy jako potwierdzenie relacji świadka i innych osób, że ciała zamordowanych Żydów zostały z tego miejsca w przeszłości zabrane" - dodał.
Natomiast w wyniku przeprowadzonych badań detektorem metali odnaleziono kilka łusek z nabojów produkowanych dla niemieckiej, zbrodniczej SS oraz prawdopodobne inne elementy łusek, rykoszetowany pocisk ostrołukowy, guzik niemiecki bez "oznaczeń pułkowych"; odnaleziono także fragment świecznika.
Szymanowski powiedział, że niemieckie łuski zostały znalezione w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zbrodni. "Wydobyte z ziemi łuski zostaną poddane dalszym badaniom, które być może pozwolą na wyciągniecie dodatkowych wniosków" - dodał.
Stowarzyszenie "Wizna 1939" zapowiada kontynuowanie badań w tym miejscu.
Śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych w 1941 roku w Wiźnie było prowadzone przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Białymstoku w latach 1968-1987 - poinformował białostocki IPN. Obecnie sprawa - jak podaje IPN - jest zawieszona.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę