Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Węgierska Częstochowa

mariapocs-www1.gif

 

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Dyrektor Muzeum im. Andrása Jósy w Nyiregyháza zapraszają 14 maja 2013 roku, o godzinie 14.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy fotografii „Máriapócs - węgierska Częstochowa”. Ekspozycja prezentuje najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Węgrzech. Czynna będzie do 27 czerwca 2013 roku.

W 1696 roku podczas nabożeństwa w cerkwi unickiej w Pócs ludzie zauważyli, że na ikonie Matki Boskiej pojawiły się łzy. Na życzenie cesarza Austrii została ona przywieziona do Wiednia, w zamian dostarczono kopię. Kilka lat później również i na niej pojawiły się łzy, a cud powtórzył się jeszcze kilkakrotnie. Wkrótce miasteczko zostało przemianowane na Máriapócs. Zbudowane tu w XVIII wieku przez Zakon Bazylianów sanktuarium z piękną barokową świątynią stało się miejscem pielgrzymek. Do cudownej ikony Matki Boskiej Płaczącej przybywają i modlą się wierni nie tylko z Węgier, ale także z Ukrainy, Słowacji i Rumunii. W 1991 roku sanktuarium w Máriapócs odwiedził papież Jan Paweł II.

Wystawa przybliża także mało znane wątki wspólnego dla Polski i Węgier dziedzictwa chrześcijańskiego. Wpisuje się w nie, między innymi, utworzone przez przybyłych z węgierskiej Budy paulinów sanktuarium jasnogórskie w Częstochowie, święta Kinga – założycielka klasztoru klarysek w Starym Sączu oraz święta Jadwiga – królowa i patronka Polski i Litwy.

 

na podst. tekstu Marka Zalewskiego, Tischlera Jánosa, Bene Jánosa

fot. Bolesław Deptuła

 

 

Grzegorz Gwizdon
wt, 07 maja 2013 11:45
Data ostatniej edycji: pon, 20 maja 2013 12:32:03

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę