Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Chcemy Pfizera

Od grudnia 2020 r., kiedy wprowadzono do użytku szczepionki przeciw Covid-19, w Łomży w pełni zaszczepione zostały 9 534 osoby, natomiast prawie 35 tysięcy osób otrzymało pierwszą dawkę. Ze źródeł państwowych nie wiadomo, ilu zaszczepionych to mieszkańcy grodu nad Narwią, bo system rejestracji pozwala wybrać miejsca szczepień i nie ma rejonizacji. W powiecie łomżyńskim w pełni zaszczepionych jest 2 200 ludzi, a jedną dawką 7 635 osób. Do maja 2021 r. szczepienia w mieście i powiecie odbywały się w około 20 przychodniach i gabinetach, jednak dla przyspieszenia akcji rząd wprowadził Powszechne Punkty Szczepień, które powstały, m.in., w Łomży, Giełczynie i Piątnicy.

- Szpital Wojewódzki w Łomży realizuje szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień w punkcie szczepień populacyjno-węzłowym oraz w dwóch Punktach Szczepień Powszechnych - informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora szpitala. - Oba punkty masowe, czyli PSzP, zostały utworzone we współpracy z samorządami. Punkt Szczepień Powszechnych w łomżyńskim szpitalu funkcjonuje dopiero pierwszy tydzień, od 17. maja, w pomieszczeniach na 1. piętrze szpitala. Jest w tym miejscu, gdzie od końca grudnia nieprzerwanie działa punkt szczepień populacyjno-węzłowy. Ten PSP został zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Punkt Szczepień Powszechnych, zlokalizowany w Szkole Podstawowej nr 1, funkcjonuje od 5. maja i został utworzony we współpracy z Prezydentem Miasta Łomża. W pierwszych dniach zainteresowanie szczepieniami było bardzo duże, ponieważ w jednym punkcie zaszczepiliśmy ponad 2 tysiące osób. Punkt szpitalny powszechny ruszył później, ze względu na kontynuację szczepień drugą dawką dużej grupy pracowników szkół w tej samej lokalizacji, w ramach szczepień populacyjno-węzłowych. Ze względów epidemiologicznych, aby zachować dystans społeczny, ten punkt po ustaleniu z NFZ, zaczął działalność 17. maja. Pierwszego dnia zaszczepiliśmy około 200 osób. 

Pełnomocniczka dyrektora szpitala, koordynator akcji, wyjaśnia, że zainteresowanie szczepieniami jest uzależnione od rodzaju szczepionek i decyzji Ministerstwa Zdrowia. - Frekwencja największa jest zawsze  w momencie dopuszczenia do szczepień kolejnej grupy zawodowej, np. nauczycieli i służb mundurowych, oraz roczników - tłumaczy Pani Gryc. - Uruchomienie Punktu Powszechnego w SP 1 zbiegło się z dopuszczeniem do szczepień wszystkich roczników pełnoletnich, w związku z tym, zainteresowanie było duże od pierwszego dnia także wśród pacjentów z innych województw, jak Mazowieckie. Jednocześnie trwają szczepienia drugą dawką służb mundurowych i nauczycieli. Największe zainteresowanie było szczepionką Pfizera, natomiast największą dostępność obecnie ma szczepionka Moderny. 

WOPiTU Łomża
Szczepienia w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień przy ul. M. Skłodowskiej - Curie odbywały się 11. maja i 18. maja, a najbliższe są zaplanowane na 25. maja. Zaszczepionych zostało 634 osoby. - Pochodziły głównie z Łomży, powiatu łomżyńskiego, Ostrołęki i województwa mazowieckiego, głównie z Warszawy i okolicznych miejscowości - informuje Renata Szymańska, dyrektor WOPiTU. - Szczepiliśmy ich Pfizerem i Moderrną. Była możliwość wyboru szczepionki. Zainteresowani po równi wybierali obie szczepionki, nie było zdecydowanego preferowania którejś z nich. Na 25. maja są zarezerwowane wszystkie dawki, ale może się zdarzyć, że ktoś nie dojedzie. 

Świetlica Giełczyn
Punkt Szczepień Powszechnych Powiat Łomżyński i Gmina Łomża zorganizowały w świetlicy w Giełczynie. Gmina udostępniła pomieszczenia, po przygotowaniu spełniające wymogi, zaś Powiat zapewnił wyposażenie: sprzęt komputerowy, lodówki i sanitariaty zewnętrzne dla korzystających z usług Punktu. Szczepienia realizuje Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży (ZPOZ). W pierwszym tygodniu od 5. maja, od środy do niedzieli, 9. maja, ze szczepienia skorzystało łącznie 564 osoby: Moderną - 535 osób, Astrą Zeneca - jedynie 29. - Nie mieliśmy chętnych zgłaszających się, dlatego w drugim tygodniu szczepiliśmy tylko w sobotę - mówi pracownica infolinii. 15. maja zgłosiło się na Modernę 125 osób, natomiast nikt nie chciał szczepienia Astrą, bo ludzie "boją się". Na sobotę najbliższą, 22. maja, zarejestrowało się na razie zaledwie 69 osób. 

Hala w Piątnicy
W pierwszym tygodniu w Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy zaszczepiono 990 osób preparatem Pfizera, czyli tyle, na ile zaplanowano normę po 100 szczepień dziennie dla dwóch zespołów: 2 x 100 x 5 dni. Jednak w drugim tygodniu zainteresowanie zapisami wyraźnie spadło - do środy po południu, 19. maja, w sumie było ok. 1 300 zaszczepionych, czyli ok. 300 Moderną. Koordynator akcji szczepienia w Gminie Piątnica Monika Orłowska informuje, że dzwoniący pytają o Pfizera - o Modernę w mniejszym stopniu, Astrą nie ma żadnego zainteresowania. - Szczepienia odbywają się zgodnie z harmonogramem, bieżące informacje podajemy na stronie Gminy - zachęca Pani Monika.

Mirosław R. Derewońko 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę