Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Glogerowskie nagrody dla naukowców i ludzi kultury

Główne zdjęcie
Prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubiak

Siedem nagród i wyróżnień przyznała kapituła XXXI Konkursu im. Zygmunta Glogera, organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka w Łomży. Doceniono muzealników, naukowców, wydawców, organizatorów życia kulturalnego, ale też policjanta-naukowca, dzięki któremu odzyskano wiele zaginionych zabytków. – W tym roku nagrody otrzymali ludzie bardzo zasłużeni dla nauki i kultury na terenie całego kraju, często pracujący samotnie, gdzieś w terenie, ogromni pasjonaci, właśnie tacy jak Zygmunt Gloger – mówi prof. Ludwik Malinowski, prezes Stopki, podkreślając, że łomżyńskie stowarzyszenie działa aktywnie na terenie całej Polski oraz na arenie międzynarodowej. Były też odznaczenia, wręczane między innymi przez wiceminister kultury Magdalenę Gawin oraz sesja naukowa „Oblicza solidarności”.

Naznaczona pandemią 31 sesja Glogerowska Stopki odbyła się zgodnie z planem, chociaż prezes stowarzyszenia nie kryje, że były obawy co do jej organizowania w obecnej sytuacji. – Ta sesja odbywa się w niesłychanie trudnych warunkach – podkreśla prof. Ludwik Malinowski. – Nawet zastanawialiśmy się w zarządzie, czy w okresie pandemii, podczas szalejących zarażeń, organizować ją bądź nie. Uznaliśmy jednak, że nie należy jej odkładać, bo za rok czy dwa może być jeszcze gorzej, dlatego co rozpoczęte, należy kontynuować.

Kapituła konkursowa pod przewodnictwem prof. Tadeusza Paneckiego rozpatrywała 14 wniosków od osób indywidualnych i instytucji, mogła zaś nagrodzić połowę z nich. Wyróżnienia w wysokości 3 tysięcy złotych każde otrzymali: Piotr Brysacz, pisarz i założyciel wydawnictwa Paśny Buriat, za działalność publicystyczną i organizatorską w zakresie dialogu wschodniego; organizatorka festiwalu Nordalia Maria Danielska za upowszechnianie  na Śląsku kultury krajów nordyckich oraz dr Barbara Ogrodowska za wieloletnią popularyzację wiedzy dotyczącej polskiej kultury ludowej. 

Nagrody III stopnia, każda po 7 tysięcy złotych, trafiły do dr Artura Gawła za badania nad budownictwem drewnianym i obrzędowością pogranicza Mazowsza i Podlasia i realizację autorskiej wizji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, którego jest dyrektorem oraz do Rydlówki, filii Muzeum Krakowa, znajdującej się w zabytkowym dworku w Bronowicach Małych, znanym z „Wesela” Wyspiańskiego, za działalność edukacyjną i popularyzatorską, zakorzenioną w lokalnej tradycji. Nagrodę II stopnia, wynoszącą 10 tysięcy złotych, otrzymał komisarz policji, dr Marek Łuczak za niebagatelny wkład w odzyskiwanie zaginionych dzieł sztuki i zabytków na terenie Pomorza Zachodniego, a do tego autor licznych książek i artykułów naukowych. 

Nagroda I stopnia, wynosząca 15 tysięcy złotych, powędrowała do prof. dr hab. inż. Andrzeja Jakubiaka za popularyzowanie z ogromnym sukcesem muzyki w środowisku inteligencji technicznej, inicjatora cieszącego się ogromnym powodzeniem cyklu koncertów „Wielka muzyka w małej auli” Politechniki Warszawskiej. Nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury. W uroczystości, poza wiceminister kultury Magdaleną Gawin, uczestniczyli również poseł RP Lech Antoni Kołakowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek województwa Marek Olbryś, bp Tadeusz Bronakowski.

– Podążając śladami wytyczonymi przez Oskara Kolberga czy Zygmunta Glogera staraliśmy się w naszych poczynaniach dotyczących oceny dokonań dzisiejszych laureatów, nagrodzić tych wszystkich, którzy starają się ze wszech sił, działając przede wszystkim społecznie, upowszechniać dorobek polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, tradycji lokalnych kultur, ale i wszystkiego tego, co stanowi naszą tożsamość i nasze dziedzictwo – podkreślał  przewodniczący kapituły prof. Tadeusz Panecki. – To wielki zaszczyt, wielkie wyróżnienie i wielkie zobowiązanie – zaznaczał prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubiak, dziękując kapitule za docenienie w imieniu wszystkich laureatów i parafrazując słowa wybitnego fizyka, Noblisty Richarda Feynmana, że kulturę najpierw należy pokochać, a potem zrozumieć, co przekłada się na to, że ich zobowiązaniem jest krzewienie miłości, zrozumienia i powszechności kultury. 

Były też odznaczenia dla osób szczególnie zasłużonych. Brązowe Medale Gloria Artis otrzymali: prof. Adam Czesław Dobroński i prof. Dariusz Rott, a Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej dr hab. Włodzimierz Pessel. Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczono pracownice Stopki Natalię Jankowską i Edytę Majewską, zaś odznaki Zasłużony dla Województwa Podlaskiego otrzymali: Jolanta Nowacka, Krzysztof Kuźniewski i Marcin Jankowski. Po części oficjalnej odbyła się sesja naukowa. – Nasza sesja Glogerowska przebiegała pod hasłem „Oblicza solidarności” – zauważa prof. Ludwik Malinowski. – I nie chodzi tu tylko o tę Solidarność, związek zawodowy, ale solidarność ogólną, większą, której teraz bardzo nam potrzeba, bo żyjemy w czasach zagrożenia epidemiolgicznego, kiedy ludzie są niesłychanie podzieleni – właśnie ten problem był dziś omawiany.

Wojciech Chamryk

Foto: Prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubiak
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę