Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Łomża dla Niepodległej” i inne wydarzenia na weekend

Łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zdominują wydarzenia nadchodzącego weekendu. Poza oficjalnymi obchodami odbędzie się szereg innych imprez, w tym akcja „Niepodległa do hymnu!”, liczne koncerty, zaczynające się już dzisiaj i nie tylko w Łomży, poświęcony błogosławionemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu spektakl „Non Possumus” oraz czytanie performatywne wspomnień o marszałku Józefie Piłsudskim.

Miejskie obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę „Łomża dla Niepodległej” rozpoczną się już w czwartkowe popołudnie koncertami patriotycznymi. O godzinie 17:00 w Hali Kultury zagra Łomżyńska Orkiestra Dęta MDK-DŚT pod batutą Waldemara Borusiewicza, zaśpiewają sopranistki Edyta Piasecka i Maria Hubluk, a na program „Śpiewajmy dla Niepodległej” złożą się najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne i wojskowe. Wstęp wolny.

Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się nieco później, bo o godzinie 18:30, w jej sali koncertowej (ul. Zawadzka 1). Przygotowany we współpracy z Teatrem Lalki i Aktora program muzyczno-poetycki „Rozkwitały pąki białych róż” (w programie muzyka polska, pieśni wojskowe i patriotyczne oraz teksty Patronów roku 2023, między innymi Aleksandra Fredry, Aleksandry Piłsudskiej i Włodzimierza Przerwy-Tetmajera). Wystąpią sopranistka z Korei Południowej Ae Ran Kim, tenor Robert Cieśla oraz aktorzy Beata Antoniuk i Tomasz Rynkowski, a orkiestrę poprowadzi Krzysztof Kusiel-Moroz. Wstęp wolny. 

Kolejne wydarzenia towarzyszące odbędą się w piątek 10 listopada. O godzinie 12:00 Dr Marcin Schirmer, historyk sztuki i prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, wygłosi w drozdowskim muzeum prelekcję „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”. Będzie to jednocześnie promocja jego książki o takim samym tytule, a spotkanie jest częścią realizowanego przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”. Wstęp 1 zł od osoby. 

O godzinie 18:00 Teatr Lalki i Aktora zaprasza do Muzeum Północno-Mazowieckiego na czytanie performatywne „Ścieżka obok drogi. Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny o marszałku Józefie Piłsudskim”. Wystąpią: aktorka Beata Antoniuk i pianista Bogdan E. Szczepański, zarazem autor opracowania muzycznego). Za koncepcję reżyserską odpowiada Jarosław Antoniuk, scenografię zaprojektował Przemysław F. Karwowski. Wstęp wolny, wejściówki można odebrać w czwartek i w piątek w godzinach 8:00-16:00 na portierni muzeum.

Również o 18:00 w Hali Kultury odbędzie się spektakl słowno-muzyczny „Pieśni mocy-historia Niepodległej” zespołu artystycznego My z Łomży 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Wstęp wolny, ale również obowiązują wejściówki.

Na 19:30 w katedrze zaplanowano kolejny pokaz widowiska „Non possumus” Grupy Teatralnej Dolina Miłosierdzia, poświęconego błogosławionemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu. W głównej roli wystąpi ks. Mateusz Gąsowski, wraz z Karolem Cuchem i Sławomirem Konarzewskim również reżyser przedstawienia. Wstęp wolny.

W piątek odbędzie się również wydarzenie nie mające związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości – o godzinie 18:00 W Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT na Starym Rynku zostanie otwarta wystawa malarstwa Michała Suffczyńskiego, zatytułowana „Podróże w akwareli”. „Akwarele Michała Suffczyńskiego, po zwróceniu na nie uwagi zatrzymują w miejscu. Przypominają, że gdziekolwiek jesteśmy, świat jest właśnie taki. W efekcie te prace zachęcają do głębszego dostrzeżenia otaczającego świata. Zachęcają do wyczucia Genius Loci – ducha miejsca” – zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny. 

W sobotę 11 listopada oficjalne obchody rozpoczną się o godzinie 8:30, od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego na Domku Pastora (ul. Krzywe Koło 1).

O 9:00 podobna ceremonia oraz Niepodległościowy Apel Pamięci odbędą się przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody (kamienica przy ul. Sienkiewicza 10). O godzinie 10:00 w katedrze odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego.

O 11:00 na Starym Rynku zostanie rozwinięta 50-metrowa flaga Polski i zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. 

Po godzinie W Drozdowie zostaną złożone kwiaty przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego w miejscu jego śmierci, obecnej siedzibie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich. Tam też odbędzie się lokalna odsłona ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”, polegającej na wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. 

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbędą się 11 listopada również w wielu innych miejscowościach regionu. W Kolnie rozpoczną się o godzinie 10:45, a zakończą o 17:00 koncertem pieśni patriotycznych w sali widowiskowej KOKiS-u. Wstęp wolny. 

O tej samej godzinie odbędzie się również koncert „Kocham Cię Polsko” w Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy. Wystąpią: uczniowie szkół z terenu gminy, zespół Piątniczanie oraz trio wokalne Street Bois. Wstęp wolny. 

12 listopada o godz. 12.00 Gmina Łomża zaprasza na bieg z biało-czerwoną flagą na dystansie 1918 m oraz na ostatni w tym roku bieg z cyklu „Aktywna Piątka Gminy Łomża” Bieg Niepodległości, który wystartuje o 12.30. Biegi odbędą się przy świetlicy wiejskiej w Giełczynie, ul. Spokojna 12.

W niedzielę 12 listopada MDK-DŚT zaprasza do swej siedziby na kolejną odsłonę familijnego cyklu „Poranek z Kulturą”. Stowarzyszenie Teatr Okno zaprezentuje spektakl „Dziewczynka”, odbędzie się również warsztat plastyczny. „Spektakl „Dziewczynka” jest inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Opisuje ostatni sylwestrowy wieczór w roku. Akcja dzieje się w małym, spokojnym miasteczku. Uwaga jego mieszkańców skupia się na przygotowaniach do sylwestrowej zabawy. Wszystkich pochłania radosna krzątanina i nie dostrzegają oni samotnej, małej, potrzebującej pomocy dziewczynki. Spektakl podkreśla kontrasty. Pokazuje świat, w którym współistnieją bogactwo i bieda, a kruchość i delikatność dziewczynki zestawiona jest z grubiaństwem mieszkańców i brakiem społecznej empatii” – informują organizatorzy. Występują Magdalena Kiszko-Dojlidko, Ewa Zemło i Jacek Dojlidko, jednocześnie reżyser przedstawienia. Bilety rodzinne (dziecko plus opiekun) w cenie 20 złotych. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę