Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 612

Większy bat na piratów drogowych

Od piątku zmieniają się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodach, a od poniedziałku zaostrzone będą kary dla pijanych i zbyt szybko jeżdżących kierowców. Za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h automatycznie będzie się traciło prawo jazdy na trzy miesiące. Ewelina Szlesińska, oficer prasowy policji w Łomży, podaje, że w ubiegłym roku z takim przekroczeniem prędkości zatrzymano w mieście i regionie 211 kierowców, a w tym roku już 73. Jeszcze teraz piraci drogowi otrzymają punkty karne i mandat, ale już od poniedziałku od razu stracą prawo jazdy. Surowiej niż dziś mają być karani także pijani kierowcy, którym uprawnienia do kierowania sądy mają zabierać na co najmniej 3 lata i do tego obciążać ich wysokimi nawiązkami. - Wszelkie działania, które prowadzą do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach, są cenne i godne pochwały – mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. - Pytanie fundamentalne: czy zaostrzając kary w nieskończoność osiągniemy zamierzony efekt?

Najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach od lat jest brawura i nadmierna prędkość.  Ewelina Szlesińska z policji w Łomży podaje, że w ubiegłym roku nadmierna prędkość była przyczyną 210 zdarzeń drogowych w mieście i najbliższej okolicy. W tej grupie było 21 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 29 zostało rannych. Wśród tylko tych zdarzeń 28 było z udziałem pijanych kierowców. Nowe, wyższe sankcje karne, jakie wprowadzono do kodeksów: karnego, wykroczeń i ruchu drogowego mają powstrzymać przed zbyt szybką jazdą i wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Wchodzą one w życie już od poniedziałku.

Zwolnij
Przy przekroczeniu prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h policjanci będą musieli od razu zabierać prawo jazdy, a starosta ma wydać decyzję administracyjną, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności, o zatrzymaniu dokumentu (a więc i uprawnień) na 3 miesiące.
W przypadku prowadzenia pojazdu w okresie zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy, prawo jazdy zostanie zatrzymane na 6 miesięcy, a w przypadku nierespektowania i tej decyzji starosty uprawnienia mają być całkowicie cofnięte, co wiązać się będzie z koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.
Warto podkreślić, że dokładnie takie same sankcje grozić będą także kierowcy, który w samochodzie będzie przewoził więcej osób niż dopuszcza to dowód rejestracyjny.

Piłeś, nie jedź...
Znacznie bardziej dolegliwe kary mają spotykać także pijanych kierowców. Pozostawiono grożące im więzienie na 2 lata, ale zaostrzono inne sankcje. Już za pierwszą jazdę w stanie nietrzeźwości, czyli mając w sobie ponad 0,25 mg/dm? lub 0,5 promila alkoholu, sądy będą orzekały utratę prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat, a nawet dożywotnio, jeśli to już kolejny taki przypadek. Pijany kierowca zapłaci też wyższą nawiązkę. W przypadku pierwszego zatrzymania ma ona wynieść co najmniej 5000 złotych, a w przypadku recydywy co najmniej 10 tysięcy złotych płatne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
To jednak nie wszystko. Gdy kierowca będzie jechał bez uprawnień w okresie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu kierowania pojazdami, może pójść do więzienia na okres 3 lat.
Osoba, wobec której sąd zastosował środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, będzie mogła po odbyciu co najmniej połowy okresu, na który wydany był zakaz, ubiegać się o możliwość kierowania pojazdem, ale wyłącznie wyposażonym w blokadę alkoholową.
Zgodnie z nowymi przepisami, przestępstwem jest też kierowanie pojazdem przez osobę, której cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami. Dotyczy to np. kierowania pojazdem przez osobę, której cofnięto uprawnienia po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych. Od poniedziałku grozić będzie za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dzieci tylko w fotelikach
Już w piątek zmieniają się natomiast zasady przewożenia dzieci w samochodach. Nie będzie wolno przewozić dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera. Zabronione będzie przewożenie dzieci w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka. Niedozwolone będzie także, z dwoma wyjątkami, przewożenie dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu, poza fotelikiem bezpieczeństwa, w tym również na przednim siedzeniu pasażera. Wyjątki to dziecko o wzroście powyżej 135 cm, które będzie można przewozić na tylnym siedzeniu zapięte pasami bezpieczeństwa, jeżeli ze względu na masę i wzrost dziecka niemożliwe jest zapewnienie mu odpowiedniego fotelika, lub też, w przypadku dziecka w wieku co najmniej 3 lat, gdy jest to trzecie dziecko, a dwoje znajduje się w fotelikach i nie ma tam możliwości zainstalowania trzeciego fotelika.



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę