Policja prosi o pomoc
Łomżyńscy policjanci proszą o pomoc w ustaleniu sprawcy wypadku drogowego. Poszukiwany jest kierowca najprawdopodobniej czerwonego poloneza, który wczoraj pomiędzy godziną 11.33, a 12.30 na skrzyżowaniu ulic Zawady Przedmieścia z Szosą do Mężenina potrącił nieletniego, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy rannemu. Nieletni doznał urazu nogi i głowy.
Aleja Legionów otwarta!... ale kierowcy uważajcie
Aleja Legionów otwarta! – ogłosił ratusz, ale... kierowcy powinni uważać na zalegające na jezdni kostki betonowe i piach – ostrzega policja. W czwartek po południu przywrócono ruch na całej długości Aleje Legionów w Łomży. Ta jedna z głównych ulic miasta była zamknięta przez ostatnie kilka tygodni w związku z prowadzonym remontem jej nawierzchni. Okazuje się jednak, że ulicę otwarto, ale na jej nawierzchni w kilku miejscach pozostawiono płyty chodnikowe i ziemię które skutecznie utrudniają jazdę.
Coraz więcej przestępstw
Po trzech kwartałach w województwie podlaskim policjanci zanotowali wzrost liczby przestępstw w stosunku do roku poprzedniego o około 5%. Na ten niekorzystny wzrost największy wpływ miały przestępstwa o charakterze gospodarczym. Przez 9 miesięcy tego roku jest ich o ponad 50% więcej niż w tym samym okresie 2003 roku. W tym samym czasie nieznacznie, zaledwie o 0,1 % spadła liczba przestępstw kryminalnych.
Podlaskie teraz także na monecie
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską z herbem województwa podlaskiego. Będzie to dziesiąta moneta kolekcjonerska z serii "Herby województw". Są one wprowadzane do obiegu co miesiąc, począwszy od stycznia 2004 roku, w porządku alfabetycznym nazw województw. Podlaski pieniądz wart jest 2 złote.
79. urodziny diecezji łomżyńskiej
28 października 1925 roku papież Pius XI Bullą "Vixdum Poloniae unitas" erygował Diecezję Łomżyńską. Było to w ramach dostosowywania struktur kościelnych do nowej sytuacji społeczno- politycznej jaka ukształtowała się w Europie po zakończeniu I Wojny Światowej i tylko nieco późniejszej wojnie polsko-bolszewickiej. Powołana wówczas diecezja powstała z terenów pozostałej w ówczesnych granicach Polski Diecezji Sejneńskiej. Diecezja Łomżyńska przed 79-ciu laty, liczyła ponad 520 tysięcy wiernych.
W pogoni za euro - Jak wyjechać i nie stracić
Wielu ludzi obawia się podjęcia decyzji o migracji zarobkowej. Telewizja codziennie pokazuje oszukane opiekunki, gosposie, zbieraczy owoców i innych. Do Polski wracają rzesze studentów, którzy po 1 maja wyruszyli na podbój Europy zachodniej. Stracili wszystkie oszczędności, a pracy znaleźć się nie udało. Gazety tropią emigrantów wydających ostatnie centy na dojazd do biur pośrednictwa pracy, ich niepowodzenia są skrzętnie opisywane na łamach dzienników i prasy kobiecej.
Ośmiolecie biskupa
Dziś mija dokładnie osiem lat, odkąd biskupem łomżyńskim został Biskup Stanisław Stefanek. Wówczas 60-letni biskup pomocniczy w Szczecinie, został przez Ojca Świętego Jana Pawła II mianowany ordynariuszem łomżyńskim 26 października 1996 roku. Diecezję łomżyńską w kanoniczne posiadanie objął dwa dni później, dokładnie w 71-a rocznicę jej utworzenia. Jest szóstym biskupem w historii diecezji.
Łomżyński szpital 34 w kraju
Według „Rzeczpospolitej” dziennika, który co rusz przeprowadza rankingi najlepszych, łomżyński Szpital Wojewódzki imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest jednym z najlepszych w kraju. Zajął on 34 miejsce w kraju i drugie w województwie podlaskim. Z regionu wyżej od łomżyńskiego szpitala jest tylko Dziecięcy Szpital Kliniczny Akademii Medycznej w Białymstoku. Hasłem przewodnim rankingu było w tym roku bezpieczeństwo pacjenta.
Radni Sejmiku w Łomży
Dziś po raz pierwszy w historii radni Sejmiku Województwa Podlaskiego obradować będą w Łomży. Sesję zorganizowano tu, by w przerwie obrad radni Sejmiku mogli wziąć udział w oficjalnej inauguracji pierwszego roku działalności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Szkołę powołano w lipcu i jest ona pierwszą publiczna uczelnią wyższą w mieście. O powołanie uczelni wnioskował samorząd województwa, on też jak do tej pory najwięcej szkole pomógł. Najpierw na jej potrzeby przekazał budynek przy przy ulicy Poznańskiej – dziś jest to siedziba uczelni, później radni województwa dołożyli jeszcze równy milion złotych na remont budynku i wyposażenie uczelnianych pomieszczeń.
Łosie coraz mocniej rozrabiają
Populacja łosi w Polsce wciąż rośnie. Są pod ochroną, więc nie prowadzi się odstrzałów tych zwierząt, tymczasem powodują one coraz więcej szkód w lasach, coraz częściej też wychodzą na drogi, przyczyniając się do wypadków drogowych - alarmują specjaliści. Dolina Biebrzy to ich ulubione miejsce bytowania - "rozrabia" ich tu co najmniej pół tysiąca.
Prezydent dostał podwyżkę
Jerzy Brzeziński zasłużył na podwyżkę – uznali miejscy radni i podnieśli zarobki szefa miejskiego samorządu o niemal tysiąc złotych. Z propozycja nowego uregulowania prezydenckiej pensji wystąpił Przewodniczący Rady Jan Jarota. Pozytywnie zaaprobowała ją najpierw komisja Finansów i Skarbu Miasta, a później cała Rada. Jerzy Brzeziński zarabiał będzie 9 993 zł.
O wodzie, ściekach i podwyżce dla prezydenta
To główne tematy środowego posiedzenia Rady Miasta Łomży. Obie kwestie dotyczą pieniędzy więc najprawdopodobniej obie wywołają ożywioną dyskusję. Zgodnie z propozycją podpisaną przez Przewodniczącego Rady Jana Jaroty wynagrodzenie Prezydenta Łomży miałby wzrosnąć o niemal równy tysiąc złotych. Natomiast zgodnie z analizami przedstawianymi przez MPWiK ceny miejskiej wody będą rosły, a ścieków spadały.
Jubileusz Amazonek
Od jedenastu lat w Łomży funkcjonuje Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym. Amazonki – bo tak potocznie nazywane są członkinie Stowarzyszenia spotkały się 19 października 1993 roku. Wówczas było ich 18-naście. Inicjatorką utworzenia Stowarzyszenia była świętej pamięci już lek. Ewa Iwanowska. Głównymi celami Stowarzyszenia, które zaczęto realizować od pierwszego dnia były: wzajemne wsparcie, podnoszenie kondycji psychicznej i fizycznej członkiń, profilaktyka chorób nowotworowych, promocja zdrowia i pomoc rodzinom z problemem onkologicznym.
"sparaliżowało" Łomżę
Na kilka godzin ruch samochodowy w centrum Łomży, został skutecznie sparaliżowany. Przejechanie, nieremontowanym jeszcze odcinkiem Szosy Zambrowskiej, w samo południe, było praktycznie niemożliwe. Teren obstawili policjanci, strażnicy miejscy i BORowcy. W Urzędzie Wojewódzkim Prezydent Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie wielu wybitnych przedstawicieli SLD inaugurował wypłatę dopłat bezpośrednich dla rolników.
Kwaśniewski w Łomży zainauguruje rolnicze wypłaty
Pierwsza grupa polskich rolników otrzyma dziś dopłaty bezpośrednie. Oficjalna inauguracja wypłat ma odbyć się w podlaskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. W uroczystości poza prezesem Agencji Wojciechem Pomajdą mają uczestniczyć także minister rolnictwa Wojciech Olejniczak i Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Człowiek i przyroda nad Biebrzą
Od trzech lat realizowany jest polsko-holenderskim projekt „Człowiek i przyroda nad Biebrzą: zintegrowany system wymiany informacji jako podstawowe narzędzie zrównoważonego zarządzania środowiskiem przyrodniczym”. Efektem tego projektu jest stworzenie systemu informatycznego MSS (Management Support System) umożliwiającego kompletację wyników badań naukowych prowadzonych od lat w Biebrzańskim Parku Narodowym przez licznych naukowców.
Hanka Bielicka w szpitalu
Pochodząca z Łomży znakomita polska artystka, Hanka Bielicka przebywa w szpitalu Św. Łukasza w Końskich. W piątek wieczorem przeszła poważną operację. Jak zapewniaja lekarze stan pacjentki jest stabilny, ale musi ona spędzić w tym szpitalu jeszcze kilka dni.
Zmarł prof. Tomasz Strzembosz – Honorowy Obywatel Jedwabnego
W sobotę rano, zaledwie w niespełna dwa tygodnie po odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Jedwabnego, zmarł prof. Tomasz Strzembosz, jeden z najwybitniejszych historyków dziejów najnowszych Polski. Miał 74 lata. Honorowe Obywatelstwo radni Jedwabnego nadali profesorowi za obronę Jedwabnego po opublikowaniu przez Jana Grossa książki pod tytułem „Sąsiedzi”. Profesor polemizował z Grossem argumentując, że zbrodnia, do której doszło w Jedwabnem w lipcu 1941 roku, zainspirowana została przez Niemców. Później tezę tę podtrzymał także Instytut Pamięci Narodowej.
26 lat papieża Polaka
Sobota jest 9497. dniem pontyfikatu Jana Pawła II. W ciągu 26 lat papież 31 razy okrążył równik i trzykrotnie pokonał odległość między Ziemią a Księżycem. W czasie 104 podróży odwiedził on 129 krajów, a w nich 617 miast i miejscowości, wygłosił 2382 przemówienia i kazania. 16 października 1978 roku Kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.