Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Narodowe Święto Niepodległości i spotkanie z Filipem Łobodzińskim na przedłużony weekend

106 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie głównym wydarzeniem weekendu w Łomży i w regionie. Główne uroczystości odbędą się w Łomży i w Drozdowie, zaplanowano też z tej okazji imprezę sportową i koncerty patriotyczne. W niedzielę przez miasto przejdzie droga krzyżowa w intencji ojczyzny. Nie zabraknie też innych wydarzeń, w tym spotkania z tłumaczem, dziennikarzem, autorem tekstów i wokalistą Filipem Łobodzińskim, znanym kilku pokoleniom Polaków z kultowych seriali „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”.

Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych  zaprasza dziś na godzinę 18:00 do Galerii Pod Arkadami. Zostanie tam otwarta wystawa malarstwa „Gesty” łomżynianki i absolwentki tutejszego liceum plastycznego Anny Tymińskiej, obecnie studentki wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stanisława Baja. 

- Artystka w swoich pracach, zawierających elementy osobistej symboliki, bazuje na gestach jako formie łącznika między człowiekiem a światem przyrody. Gest pełni w obrazach rolę źródła informacji, gdzie istotne jest doświadczanie i dotykanie żywiołu. Ważnym obszarem doświadczeń jest także temat ludzkiej percepcji, która ulega zmianie w zależności od dźwięków toczącego się życia czy pola widzenia. Ma ona również wpływ na odbiór wrażeń słuchowych, czuciowych i wzrokowych. Prace opierają się na korelacji między człowiekiem a przestrzenią niestałą i to ta przestrzeń staje się główną inspiracją, której źródeł szuka w miejscach, w których ma możliwość doświadczania kontaktu z naturą. Czasem w przestrzeni tej pojawia się człowiek, ale nie konkretny, lecz będący ulotnym bytem. Zwiewna materia, w której zatapiane są postacie, z jednej strony determinuje ich położenie, z drugiej zaś ulega deformacji poprzez czynione gesty. Przedstawione sylwetki znajdują się w centrum substancji, która tak jak nieposkromione żywioły swoim prądem przynosi  zmiany  i  burzy  dotychczasowy  stan -  czytamy w zapowiedzi wystawy. Wstęp wolny.

O 20:00 w pubie „Pod ratuszem” na Starym Rynku zagra rockowe i improwizujące trio Wojewoda Jamz Experience (Biała Podlaska). Bilety 20 zł.

W sobotę Stowarzyszenie Youth Human Impact zaprasza do udziału w międzypokoleniowej i integracyjnej grze miejskiej „Drogami wolności - budujemy mosty”. - Wydarzenie skierowane jest do całych rodzin, seniorów i młodzieży, a jego celem jest wspólne odkrywanie historii oraz lokalnych tradycji miasta. Gra „Drogami wolności” to niepowtarzalna okazja, by na nowo spojrzeć na dziedzictwo miasta i razem, w zespołach międzypokoleniowych, uczestniczyć w ekscytujących wyzwaniach – informują organizatorzy. Gra rozpocznie się o 12:00 na Starym Rynku. Zapisy przez https://forms.gle/1nZ1oJzABY9n9hvi7, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Oddziale dla Dzieci i Filii nr 2 oraz w siedzibie Stowarzyszenia Youth Human Impact (Sienkiewicza 10 lok. 7).

W niedzielę 10 listopada gmina Łomża zaprasza na 12:00 do Giełczyna na „Bieg z biało-czerwoną flagą”.  Biegacze będą mieli pokonać dystans 1918 metrów, co jest nawiązaniem do roku, w którym Polska odzyskała niepodległość. Wydawanie pakietów startowych i rozgrzewka odbędą się w godzinach 10:00-10:50, po czym zostanie odśpiewany hymn i w południe rozpocznie się bieg. Zapisy online (do piątku, do 12:00) https://elektronicznezapisy.pl/event/11952.html, w przypadku wolnych miejsc również na miejscu zawodów, w świetlicy wiejskiej w Giełczynie w godzinach 10:00-11:40.

O 17:00 w  Hali Kultury odbędzie się doroczny koncert patriotyczny „Śpiewajmy dla Niepodległej”,  zorganizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Wystąpią: Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza, członkowie Studia Wokalnego eMDeK oraz sopranistka Zuzanna Szary, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, znana choćby z występów w tamtejszej Opera Nova. 

- W repertuarze koncertu patriotycznego utwory, które powstawały w różnych okresach historycznych, a ich warstwa muzyczna i słowna jest jednym z fundamentów polskiej kultury narodowej. Rozpoznawalne międzypokoleniowo pieśni i piosenki towarzyszyły naszym rodakom w trudnych momentach historycznych, będąc wyrazem ich smutków, ale także radości, szerokiej gamy emocji, które budowały drogę do Niepodległej – informują organizatorzy. Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki. 


O tej samej porze i godzinie koncert patriotyczny „Śpiewamy Niepodległej – echo wolności” odbędzie się również w Muzeum Diecezjalnym. - Będzie to wyjątkowy wieczór pełen Ducha Polski, w którym wspólnie uczcimy naszą wolność poprzez pieśni, piosenki patriotyczne oraz wiersze narodowych wieszczów. W programie znajdą się zarówno tradycyjne utwory, jak i te bardziej współczesne, które na nowo oddadzą piękno i siłę polskiego ducha narodowego – czytamy w zapowiedzi. Wystąpią Rafał Supiński, solista Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz pianistka Karina Komendera. W programie utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza oraz poezja Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.

Po koncercie odbędzie się wernisaż wystawy „Polskie pejzaże” Józefa Krasnodębskiego z Broku. Wstęp wolny. 

Niedzielę zakończy droga krzyżowa w intencji ojczyzny. Rozpocznie się Mszą Świętą w kościele św Andrzeja Boboli w Łomży, której przewodniczył będzie ks. bp Janusz Stepnowski. Następnie, (około godz. 19) droga krzyżowa ruszy przez miasto. Stacje zaplanowano w kościołach Miłosierdzia Bożego, Krzyża Świętego i Bożego Ciała. Zakończenie około godz. 21.  

IMG-20241106-WA0022-2.jpg

W poniedziałek 11 listopada obchody 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w Łomży o 8:30, kiedy pod  tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego na Domku Pastora zostaną złożone kwiaty. Pół godziny później przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody na kamienicy przy ul. Sienkiewicza 10 odbędzie się Niepodległościowy Apel Pamięci.

O 10:00 w katedrze biskup Janusz Stepnowski odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny, zaś w południe zostaną złożone kwiaty przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego, umieszczoną na siedzibie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie.

O 17:00 w Teatrze Lalki i Aktora odbędzie się czytanie performatywne wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny o marszałku Józefie Piłsudskim „Ścieżka obok drogi”. Wystąpią Beata Antoniuk i pianista Bogdan Szczepański. Wstęp wolny. 

We wtorek 12 listopada Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na spotkanie z Filipem Łobodzińskim. Popularny pisarz, tłumacz, dziennikarz, autor tekstów i wokalista porojektu dylan.pl i Zespołu Reprezentacyjnego będzie promować w Łomży swą nieoczywistą biografię „Filip Łobodziński?”. Nie zabraknie wspomnień z różnych lat, w tym dotyczących filmowych ról z lat dziecięcych, dzięki którym Filip Łobodziński jest znany kilku pokoleniom Polaków jako Karol Matulak, Duduś Fąferski i Julek Seratowicz. Spotkanie odbędzie się o 17:00 w Hali Kultury, wstęp wolny. W czasie spotkania będzie można kupić książkę i otrzymać autograf – sprzedaż wyłącznie za gotówkę.


W środę 13 listopada Kino Galeria MDK-DŚT w Galerii Pod Arkadami zaprasza na film „Return To Reason”. - „Return to Reason”, czyli „Powrót do rozumu”, to tytuł pierwszego, legendarnego filmu awangardowego autorstwa Mana Raya (Emmanuel Radnitzky). W setną rocznicę jego premiery cztery odrestaurowane dzieła amerykańskiego fotografa i filmowca zostały zrekonstruowane cyfrowo, otrzymując zupełnie nową formę. A zaskakująca muzyka, którą nagrali założyciele zespołu SQÜRL, tworzy spójną, niesamowitą atmosferę nowej awangardy. Film miał premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes. To piorunujący mariaż ponadczasowego kina eksperymentalnego zanurzonego w surrealizmie i dadaizmie; Pełnego wizualnych niespodzianek, geometrycznych wolt i wyrafinowanej symboliki; Prezentowany z niepokojącym, hipnotyzującym, oraz nowoczesnym soundtrackiem. W taki sposób klasyka kina otrzymuje nową oprawę dźwiękową, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych ostatnich lat. W filmie poza tytułowym „Return to Reason” (1923) znajdują się również „Emak Bakia” (1926), „Tajemnice Zamku Kostki do gry” (1929) i „Rozgwiazda” (1928),  tworząc ekscytujący zestaw doznań dla widza – zapowiada MDK-DŚT. Początek o 18:00, bilety 5 zł. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę