Sesja naukowa dotycząca ziemiaństwa
Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza wszystkich miłośników historii na sesję naukową „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości”. Sesja odbędzie się w piątek 20 października w Domku Pastora. Wezmą w niej udział historycy i znawcy tematu, a poza prelekcjami przewidziano również debatę „Jakie znaczenie dla współczesności ma historia i etos ziemiaństwa polskiego?” oraz otwarcie wystawy „Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla”. To część realizowanego przez muzeum projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”, dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Sesja naukowa „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości” jest kolejnym wydarzeniem, realizowanym przez drozdowskie muzeum w ramach kilkuetapowego projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”. Jak podkreślają organizatorzy jej celem jest ukazanie historii polskiego ziemiaństwa jako cennego źródła wartości i wzorców patriotycznych – tym cenniejszego, że do wielu z nich wciąż możemy, a nawet powinniśmy się odwoływać. Prelegenci spróbują też odpowiedzieć na pytanie o genezę, składowe i znaczenie wielowiekowego etosu polskiego ziemiaństwa, przybliżając słuchaczom jego wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, zasługi na niwie działalności gospodarczej, kulturalnej i dobroczynnej, co będzie szczególnie ciekawe dla miłośników lokalnej historii, z racji posiłkowania się przykładami członków rodu Lutosławskich, obecnych na Ziemi Łomżyńskiej od końca XVIII wieku i niezwykle dla niej ważnych w wielu aspektach.
Sesja w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej Domek Pastora w Łomży (ul. Krzywe Koło1) rozpocznie się o godzinie 10:00 od wystąpień starosty łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego oraz Ewy Sznejder, dyrektor Muzeum Przyrody–Dworu Lutosławskich w Drozdowie.
Część wykładową rozpocznie prelekcja „Polskie ziemiaństwo w walce o odzyskanie i obronę niepodległości” dr Marcin Konrad Schirmer, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Dr Maciej Rydel, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, przybliży zebranym „Wpływ ziemiaństwa na polską kulturę”, a Piotr Szymon Łoś, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, „Działalność dobroczynną polskiego ziemiaństwa”. Dr Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski, przedstawi „Rolę społeczno-kulturową polskich ziemianek”, zaś Tomasz Szymański, kustosz Muzeum Przyrody–Dworu Lutosławskich w Drozdowie, „Etos ziemiański według Lutosławskich”.
O godzinie 12:00 rozpocznie się, i potrwa 30 minut, wernisaż wystawy „Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla”, zaś po półgodzinnej przerwie kawowej odbędzie się, zaplanowana na półtorej godziny, debata „Jakie znaczenie dla współczesności ma historia i etos ziemiaństwa polskiego?”. Jej moderatorem będzie Piotr Szymon Łoś, a panelistami dr Anna Wylegała z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Andrzej Zawistowski, prof. Szkoły Głównej Handlowej, prof. Instytutu Pileckiego z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego oraz dr Marcin Konrad Schirmer.
Sesję o godzinie 14:30 podsumuje i zamknie wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska.
Osoby zainteresowane udziałem w sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości” proszone są o jego potwierdzenie; telefonicznie (86) 219 20 81 lub mailowo muzeumdrozdowo@muzeum-drozdowo.pl Opłata za udział wynosi 30 zł od osoby.
muzeum-drozdowo.pl
Partnerem sesji jest Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
tekst płatny