Tarcze szkolne na wystawie w Łomży
Około 300 tarcz nie tylko szkół łomżyńskich będzie można obejrzeć dziś (wtorek) o godz. 17 w Hali Kultury. Dodatkowa atrakcją będzie spotkanie z kolekcjonerem i entuzjastą historii Wojciechem Surawskim.
Łomżyński entuzjasta historii Wojciech Surawski od dzieciństwa coś zbierał. Były podkowy, strzemienia i w miarę rozwoju pasja i umiłowanie historii utrwalało się. Jak mówi daje mu to przyjemność, ale przede wszystkim ratuje od zagłady wiele dóbr kultury i świadectw życia pokoleń Polaków.
17 października br (wtorek) o godz.17 w Hali Kultury pokaże zbieraną od 4 lat kolekcję tarcz szkolnych łomżyńskich szkół. Ma och obecnie około 220 oraz ponad 70 innych szkół. Ci co przyjdą będą mieli okazję posłuchać pasjonata historii i jego barwną opowieść o eksponatach. Wrócą wspomnienia nieistniejących już szkół. Dodatkową atrakcją będzie ekspozycja dwóch historycznych czapek szkolnych i możliwość wymiany wspomnień. Wojciech Surawski zwraca się przy tej okazji do starszych łomżan lub ich spadkobierców, z prośbą o odszukanie w swoich rodzinnych archiwach posiadanych reliktów dawnego systemu szkolnego i ocalenie związanych z nimi wspomnień.
Tarcza szkolna wzorowana na kształt tarczy herbowej została wprowadzona w Polsce w roku szkolnym 1932/33 w ramach reformy systemu szkolnego przez Janusza Jędrzejewicza - ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Miała służyć jako element identyfikacji ucznia ze szkołą oraz jej tradycją i była aż do 1989 r. obowiązkowym elementem stroju uczniowskiego, przymocowanym trwale do mundurka szkolnego. Tarcze dla szkół podstawowych miały kolor niebieski, dla średnich – czerwony, a dla szkół zawodowych – zielony.