Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

"Nie będziemy wreszcie Podlasiem, tylko Ziemią Łomżyńską"

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe rozpoczęło udostępnianie swoich zasobów na portalu KRONIK@. „Ma to służyć rozpoznaniu tożsamości mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej i pomóc w popularyzowaniu historii tej ziemi i jej lepszej identyfikacji” - mówi dr Małgorzata Frąckiewicz, wiceprezes ŁTN. - Nie będziemy wreszcie Podlasiem, tylko Ziemią Łomżyńską, obecnie w województwie podlaskim.

W siedzibie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów wiceprezes dr Małgorzata  Frąckiewicz podpisała dziś (28.09.2023) z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adamem Andruszkiewiczem porozumienie, na mocy którego cyfrowe zasoby ŁTN-u udostępnione zostaną na rządowym portalu KRONIK@ (kronika.gov.pl). „To pierwsze tak duże w historii Polski repozytorium dzieł kultury i nauki, które w Polsce wytworzyliśmy przez ostatnie wieki” - podkreślał wiceminister. „Dla mnie osobiście jest to niezwykle ważne, że nasz region w postaci Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego także dołącza do Kroniki” - dodawał. „Pilnujemy tego, aby do Kroniki dołączały największe, najważniejsze instytucje Rzeczypospolitej, które gromadzą w swoich archiwach wspaniałą wiedzę. Dbamy, żeby nasze regionalne piękne wspaniałe zasoby, tak jak tutaj te łomżyńskie, także się w kronice znalazły”. 

Zdaniem wiceprezes ŁTN-u dr Małgorzaty  Frąckiewicz, współpraca pozwoli popularyzować posiadane zasoby i stronę internetową. Posłuży to zdaniem badaczki „rozpoznaniu tożsamości mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej” i przyczyni się do popularyzowania historii tej ziemi i jej  lepszej identyfikacji. 

- Nasza historia nie będzie zakłamywana. Nie będziemy wreszcie Podlasiem, tylko Ziemią Łomżyńską, obecnie w województwie podlaskim – stwierdziła. - Kronik@ umożliwi nam bardziej zaakcentować te elementy tożsamościowe, które związane są z naszym regionem 

Do Kroniki trafią m.in. Studia Łomżyńskie, materiały fotograficzne zdeponowane w ŁTN-nie, a po zdigitalizowaniu, na które Towarzystwo liczy pozyskać pieniądze, trafi zasób ponad 300 tys. woluminów  z gabinetu  prof. Bańkowskiego. Trafią tam także zasoby ekscerpty aktów metrykalnych, tłumaczenia „Pamiatnych kniżek”, czy tłumaczenie spisu powszechnego.

 

Portal KRONIK@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury został udostępniony w 2022 roku. Jest on miejscem, które pełni dwojaką funkcję. Przede wszystkim każdy może oglądać zgromadzone w nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. Można je przeszukiwać za pomocą wysoko zaawansowanej multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz swobodne korzystanie zarówno w ramach prowadzonych badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 24 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.

Drugą funkcją KRONIKI jest udostępnienie zainteresowanym instytucjom przestrzeni do bezpiecznego przechowywania zasobów nauki i kultury polskiej. Portal integruje funkcjonujące dotąd w rozproszeniu serwisy, wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi zasobami i jednocześnie zabezpiecza je przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem. Obecnie w repozytorium przechowywane jest ponad 3,5 petabajta danych.

Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.

Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów powstało w 1974 roku w Łomży. Główne cele jego działalności to: pielęgnowanie, upowszechnianie i rozwijanie nauki, kultury i oświaty, zwłaszcza wśród młodzieży; inspirowanie, prowadzenie i wspieranie badań naukowych; gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie publikacji naukowych oraz edytowanie materiałów źródłowych ze szczególnym uwzględnieniem obszaru dawnej ziemi łomżyńskiej i regionu północno-wschodniego Mazowsza i Podlasia, a także mazowiecko-podlaskiego pogranicza, ze wskazaniem na tożsamość, odrębność kulturową i językową tego terenu oraz  upowszechnianie jego historii i dziedzictwa. 

Platformą efektywnej popularyzacji tych działań są: strona internetowa www.name.lomza.pl, cykle wydawnicze: „Rody i rodziny Mazowsza i Podlasia” (por. http://ltn2.nazwa.pl/wp/sklep/) i „Pinkasy przedniemeńskie” (por.  http://wirtualnie.lomza.pl/wirtualnie/2023/04/30/lomzynskie-pinkasy-przedniemenskie/?highlight=pinkasy&hilite=%27pinkasy%27) oraz periodyk „Studia Łomżyńskie” (http://ltn2.nazwa.pl/wp/archiwalne/). W przeciągu ponad trzech lat intensywnej działalności 

O efektywności współpracy z Portalem KRONIK@  Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów przekonało się w ostatnich dniach, kiedy dobowo notowane na stronie www.name.lomza.pl ponad 1200 wejść,  obecnie znacząco wzrosło.

POR. https://kronika.gov.pl/obiekty?search=&ocr=false&only_title=false&id=false

Przygotowane zdjęcia pochodzą z albumu podarowanego prof. Piotrowi Bańkowskiemu przez słuchaczy Państwowego Instytutu Nauczycielskiego. W albumie umieszczono dedykację, która brzmi: 

Kochanemu Profesorowi i Solenizantowi*   

Słuchacze w dniu ukończenia Instytutu składają ten upominek, jako dowód uznania dla Jego mozolnej, a dla nas owocnej pracy. 

Warszawa dnia 29 VI 23 r.

[podpisy] 

W albumie znalazły się zdjęcia portretowe podpisanych słuchaczy, a także pracowników PIN, w tym samego prof. Bańkowskiego. Część z podpisanych osób zebrała się wspólnie 44 lata później w mieszkaniu prof. Bańkowskiego – wspominając dawne czasy i tych, którzy nie doczekali już ponownego spotkania. 

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę