Kulturalne wydarzenia na weekend
Drugi weekend września to liczne wydarzenia na terenie Łomży i nie tylko. Odbędzie się „Narodowe Czytanie” oraz premiera filmu „Mordercy z Jedwabnego” i promocja książki „Jedwabne – niemieckie zbrodnie na Polakach”. Centrum Kultury Gminy Łomża zaprasza na obchody „Dnia pamięci Ofiar Sybiru”, w Długosiodle odbędą się diecezjalne dożynki, a już dzisiaj piłkarska reprezentacja Polski do lat 20 zagra na stadionie miejskim towarzyski mecz z Portugalią. Trwa XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Reprezentacja Polski do lat 20 rozegra w Łomży towarzyski mecz z Portugalią w ramach Turnieju Ośmiu Narodów. W kadrze powołanej na mecz są również zawodnicy grający w zagranicznych klubach, a kibice liczą, że jego poziom będzie wyższy niż podczas spotkania drużyny seniorskiej, która dzień wcześniej wymęczyła zwycięstwo 2:0 z amatorami z Wysp Owczych. Mecz na stadionie miejskim przy ulicy Zjazd rozpocznie się o godzinie 17:00, bilety w cenie 10 i 25 złotych można kupić wyłącznie w internecie, na stronie abilet.pl
Sobotnie wydarzenia rozpocznie o godzinie 10:00 „Narodowe Czytanie” przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Długa 13. Fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będą czytać, między innymi, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, aktorzy Teatru Lalki i Aktora oraz uczniowie łomżyńskich szkół. „Tegorocznej odsłonie „Narodowego Czytania” towarzyszyć będą: wystawa „Kwiaty znad Niemna” przybliżająca entobiologiczne zainteresowania Elizy Orzeszkowej, występ Żakliny Olchowik „Na Niemien” oraz kiermasz książek” informuje MBP. Wstęp wolny.
W bibliotece w Podgórzu także o 10:00 „Narodowe Czytanie“ odbędzie sie z udziałem Pawła Bukrewicza, lektora filmowego i telewizyjnego, Prezesa Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej.
W sobotę Stowarzyszenie „Wizna 1939” zaprasza do Hali Kultury na godzinę 17:00. Odbędzie się tam premiera filmu „Mordercy z Jedwabnego” i promocja książki „Jedwabne – niemieckie zbrodnie na Polakach”. Wstęp wolny.
W niedzielę o godzinie 11:30 rozpocznie się „Święto plonów” w Długosiodle, czyli dożynki diecezji łomżyńskiej. W programie liczne atrakcje, również dla dzieci, stoiska i sprzedaż rękodzieła oraz występy: o 15:30 Zespołu Pieśni i Tańca Oberek oraz kurpiowskiego gawędziarza Witolda Kurczyńskiego, o 17:00 Bedi, o 18:00 Discoboys, o 19:00 Pogwizdanych. Finałem imprezy będzie plenerowa zabawa taneczna o godzinie 20:00. Wstęp wolny.
Mszą o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Podgórzu rozpoczną się obchody „Dnia pamięci Ofiar Sybiru”. O 13:00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru, a pół godziny później rozpocznie się debata/forum opinii z udziałem przedstawicieli środowisk sybirackich oraz zaproszonych gości, w tym Rafała Wolskiego,dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, dyrektorki TV Biełsat. Wstęp wolny.
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego zagra w niedzielę kolejne dwa koncerty w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Program „Pieta signore”, obejmujący utwory autorstwa J.S. Bacha, Vivaldiego i Mozarta o godzinie 14:00 zostanie wykonany w łomżyńskim koncercie pw. św. Brunona z Kwerfurtu, a o godzinie 19:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. Wstęp wolny, podobnie jak na wszystkie festiwalowe koncerty.
W czwartek 14 września w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży odbędzie się wernisaż wystawy „Transfiguracje” Ivayli Żivkovej Roszak. Związana z Łomżą artystka zaprezentuje ceramikę i tkaninę artystyczną, a wystawie będzie towarzyszyć pokaz tkanin wykonanych pod jej kierunkiem przez uczestników kursu estetyki i kreatywności. Wstęp wolny.
Wojciech Chamryk