Koncertowo-kinowy koniec lipca
Wydarzeniem ostatniego weekendu lipca będzie koncert znakomitego gruzińskiego chóru Mdzlevari, który wystąpi w Łomży w ramach festiwalu Podlaska Oktawa Kultur. Nie zabraknie też innych weekendowych wydarzeń, w tym kina plenerowego i jarmarku na Starym Rynku. Z kolei w nadchodzącym tygodniu odbędzie się kolejna odsłona filmowych poranków dla dzieci w Hali Kultury, a w Galerii Sztuki Współczesnej zostanie otwarta wystawa „Dyskretna triada myśli” profesora Czesława Dźwigaja, autora ołtarza w katedrze.
Podlaska Oktawa Kultur, jeden z największych międzynarodowych festiwali folkowych w kraju, po raz kolejny zagości w Łomży. W piątek o godzinie 18:30 w Hali Kultury zaśpiewa chłopięcy chór Mdzlevari z Gruzji, co będzie niewątpliwą atrakcją dla miłośników tradycyjnej muzyki ludowej. Chór istnieje od blisko 30 lat, a jak podają organizatorzy „na repertuar zespołu składa się ok. 200 utworów, które pochodzą z różnych regionów Gruzji i należą do różnych gatunków muzycznych, co sprawia, że publiczność ma okazję poznać ogromne bogactwo kulturowe tego kraju. Chór występuje na licznych festiwalach, bierze udział w różnorodnych projektach muzycznych, udowadniając za każdym razem, że potencjał artystyczny zespołu jest niewyczerpany”. Wstęp wolny.
W sobotę o godzinie 18:00 na Starym Rynku rozpocznie się łomżyńska odsłona Podlaskiego Kina Plenerowego - Łomża znalazła się wśród 15 miejscowości z terenu województwa, objętych cyklem projekcji, przygotowywanych przez Podlaski Instytut Kultury. Jako pierwsza zostanie wyświetlona polska komedia obyczajowa „Zupa nic”, zaś druga w kolejności komedia produkcji angielsko-amerykańskiej „Bodyguard i żona zawodowca”. Wstęp wolny.
W niedzielę w centrum miasta odbędzie się kolejny jarmark „Zasmakuj w Łomży”. W godzinach 9:00-15:00 będzie można kupić tradycyjne i regionalne produkty i przysmaki oraz artystyczne rękodzieło, a dla dzieci zostaną przygotowane dmuchańce. Wstęp wolny, również dla wystawców.
Od poniedziałku 31 lipca do końca tygodnia w Hali Kultury będzie kontynuowany cykl „Bajkowe poranki dla dzieci”. Każdego dnia o godzinie 11:00 będzie wyświetlony inny film: animowany „Pettson i Findus – wielka wyprowadzka”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai - sekret rodziny von Broms”, animowany „Pamiętnik tatusia Muminka”, animowany „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” oraz „Lato, kiedy nauczyłam się latać”. Wstęp wolny.
W czwartek 3 sierpnia o godzinie 17:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zostanie otwarta wystawa „Dyskretna triada myśli” profesora Czesława Dźwigaja. Składają się na nią czarno-białe grafiki, małe formy rzeźbiarskie i akwarelo-gwasze, w tym niepokazywane dotąd linoryty.
Czesław Dźwigaj (rocznik 1950) przez całe zawodowe życie był związany z krakowską Akademią. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt pomników, w tym 83 Ojca Świętego Jana Pawła II, około 600 medali, ponad 55 spiżowych port, szereg wnętrz sakralnych, m.in. w katedrze w Łomży, a także polichromie i witraże oraz wiele innych form rzeźbiarskich (Epitafium Cypriana Kamila Norwida w Katedrze na Wawelu, tablice pamięci, popiersia).
Wojciech Chamryk