Stypendia marszałka województwa dla twórców kultury
Aż 45 osób otrzymało od marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego stypendia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Jest wśród nich aż siedmioro mieszkanek i mieszkańców Łomży – dzięki stypendium będą mogli kontynuować badania naukowe, napisać książki, tworzyć autorską muzykę i teledyski do niej oraz malować. Półroczne stypendium wynosi 7 tysięcy złotych, roczne 10 tysięcy złotych.
Stypendia zostały wręczone podczas poniedziałkowej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W tym roku zarząd województwa spojrzał nieco przychylniejszym okiem na występujące o stypendia osoby – otrzymali je wszyscy aplikujący, o ile ich wnioski okazały się bezbłędne i przeszły ocenę formalną. Dlatego przyznano aż 35 rocznych i 10 półrocznych stypendiów, a łączna kwota wsparcia dla szczególnie aktywnych i wyróżniających się twórców, regionalistów i naukowców z terenu całego województwa wyniosła 420 tysięcy złotych.
W kategorii stypendiów rocznych, co wiąże się z dofinansowaniem w wysokości 10 tysięcy złotych, znalazło się aż sześć osób związanych z Łomżą. Wokalistka Julita Kaczyńska, uczestniczka telewizyjnych programów „Must be the Music” czy „The Voice of Poland”, nagrywająca solo oraz z Fabiszem i koncertująca, ostatnio podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki stypendium będzie mogła przygotować kolejne autorskie piosenki wraz z teledyskami.
Malarka Justyna Kryszpin-Żmuda, pracuje z dziećmi i młodzieżą w szkole podstawowej w Piątnicy oraz w pracowni plastycznej Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży; to również uczestniczka licznych wystaw zbiorowych oraz komiszarz ogólnopolskich plenerów malarskich. Dysponując dodatkowymi środkami zamierza przygotować wystawę malarstwa „Podlaskie zapisane w obrazach”, dopełnioną muzyką lokalnych artystów.
Sztuki plastyczne reprezentuje również kolejny stypendysta Robert Sokołowski, artysta znany z szerokiej i nieszablonowej twórczości, obejmującej malarstwo, rysunek, fotografię czy ilustracje książkowe. Mieszkańcom Łomży i nie tylko jest znany od 10 lat jako właściciel autorskiej galerii sztuki-pracowni Aporia. Dzięki programowi stypendialnemu będzie mógł stworzyć kolejny, po niedawnym cyklu obrazów marynistycznych, projekt: artbook „Bajeczne Kurpie”, ilustrowano-literacką opowieść o Kurpiowszczyźnie.
Po raz kolejny stypendium roczne marszałka województwa podlaskiego otrzymał historyk Kamil Leszczyński, dyrektor biura Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, co pozwoli mu opracować drugą część katalogu nazwisk mieszkańców parafii Ciechanowiec, obejmującą wiek XVIII – pierwsza dotyczyła wcześniejszego stulecia.
Z kolei efektem pracy Elżbiety Chojnowskiej, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, będzie kolejna po pracy „Kultywowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców miast ziemi łomżyńskiej w okresie Drugiej Rzeczypospolitej”, książka. Autorka w publikacji „Konstanty Chojnowski – rzeźbiarz ludowy” przedstawi sylwetkę tego ludowego twórcy, którego prace znajdują się w łomżyńskim muzeum oraz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, prywatnie jej pradziadka.
Gitarzysta i kompozytor Paweł Wiski program stypendialny wykorzysta na stworzenie piosenek i teledysków projektu LABS, który tworzy z wokalistką Aleksandrą Suproń.
Stypendium półroczne i siedem tysięcy złotych przyznano Beacie Szczecińskiej: artystce wizualnej, ilustratorce i projektantce, na przykład okładek płytowych, autorce murali oraz nagradzanych i docenianych w kraju i poza jego granicami grafik. Dzięki stypendium stworzy kolejny ich cykl, zatytułowany „Krajobraz zastany”.
Wojciech Chamryk