Zamówienie kompozytorskie dla Filharmonii Kameralnej
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie otrzymała dofinansowanie w programie „Zamówienia kompozytorskie”. Dzięki ministerialnemu wsparciu Wojciech Kostrzewa napisze dla łomżyńskiej orkiestry i z myślą o wybitnych solistach, Marii Peradzyńskiej i Tomaszu Strahlu, „Concert Fantasia” na flet, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. W tegorocznej edycji programu rozpatrywano ponad 230 wniosków, pozytywnie oceniono 58 z nich, w tym łomżyński.
Filharmonia Kameralna od lat z powodzeniem uczestniczy w realizowanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca programie „Zamówień kompozytorskich”, dofinansowanym ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Organizatorzy podają, że „strategicznym celem programu jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej”, a „muzyka, która powstaje dzięki Zamówieniom kompozytorskim, ma w założeniu nie tylko rozbrzmiewać w salach koncertowych dużych miast, wpisując się w najnowszą historię muzyki artystycznej, lecz także docierać do mniejszych ośrodków i do mniej wyspecjalizowanej publiczności, stając się ważnym narzędziem edukacji artystycznej”. Dzięki programowi tylko w ostatnich latach koncertowy repertuar łomżyńskich filharmoników uległ znaczącemu powiększeniu, by wymienić choćby kompozycje autorstwa Romualda Twardowskiego, Edwarda Sielickiego czy Eunho Changa z Korei Południowej. Dochodzą do tego jeszcze liczniejsze utwory zamawiane z myślą nie tylko o wykonywaniu na żywo, ale również płytowych rejestracjach.
Tu najszerszym echem odbiły się albumy „Opus Dedicatum“, „Harmonia Polonica Nova“ i „Polish Stories”, wypełnione utworami powstałymi nie tylko dzięki ministerialnym zamówieniom, ale też dedykowanymi solistom, orkiestrze czy jej dyrektorowi naczelnemu i artystycznemu Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu, z Narew Concerto Sławomira Czarneckiego, Koncertem na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Herdzina oraz Kaskadom na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Alicji Gronau. Zostały one zarejestrowane z udziałem, między innymi Kacpra Smolińskiego i Tomasza Strahla. Ten drugi, wirtuoz wiolonczeli i od lat jeden z najwybitniejszych solistów nie tylko w naszym kraju, współpracuje z orkiestrą Filharmonii Kameralnej od lat, co dało efekt nie tylko w postaci nagrodzonego Fryderykiem albumu „Polish Contemporary Concertos”, ale też w bieżącej edycji ministerialnych zamówień.
Obecnie Filharmonia Kameralna pracuje nad swym 18 albumem, rejestrując już z myślą o tym wydawnictwie kolejne dzieła z cyklu „Zamówień kompozytorskich”: Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego z udziałem solisty Artura Pachlewskiego czy Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową Mateusza Smoczyńskiego, który jest również solistą, wraz z utytułowaną flecistką Jadwigą Kotnowską.
Kolejny utwór wzbogacający fonograficzny dorobek orkiestry powstanie dzięki Wojciechowi Kostrzewie: nie tylko kompozytorowi, ale też aranżerowi i perkusiście jazzowemu, laureatowi i zwycięzcy licznych konkursów kompozytorskich, między innymi „In modo di Lutosławski”, III edycji Konkursu Kompozytorskiego „Arboretum” Krzysztofa Pendereckiego oraz na 100-lecie istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. „Concert Fantasia” napisze nie tylko dla łomżyńskiej orkiestry, ale też dla flecistki Marii Peradzyńskiej i wiolonczelisty Tomasza Strahla – łomżyńska publiczność miała okazję usłyszeć ich, wraz z pianistą Robertem Morawskim, podczas ubiegłorocznego koncertu w ramach Nocy Muzeów w siedzibie Filharmonii Kameralnej.
Do „Zamówień kompozytorskich“ na ten rok aplikowało 237 filharmonii, orkiestr, zespołów, placówek muzycznych i instytucji z całego kraju; pozytywnie rozpatrzono 58 wniosków, na realizację których zostanie przeznaczone 1 973 646,00 złotych, z czego 19 250,00 złotych na „Concert Fantasia”.
Wojciech Chamryk