Kurs dla miłośników fotografii przyrodniczej
Trwają zapisy na zajęcia z fotografii przyrodniczej w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Poprowadzi je Mariusz Markowski, od wielu lat fotografujący przyrodę województwa podlaskiego. Przewidziane są wyprawy w plener i część teoretyczna oraz spotkania z innymi fotografami przyrody. Ilość miejsc jest ograniczona – grupa będzie liczyć maksymalnie 10 osób.
– Zajęcia z fotografii przyrodniczej mają na celu wprowadzić uczestników w tematykę fotografowania przyrody oraz dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku – podkreśla Rafał Mikołaj Krasucki, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej i Organizacji Imprez MDK-DŚT. – W czasie trwania zajęć zainteresowani nauczą się świadomie wykorzystywać aparat fotograficzny i jego możliwości, aby wykonać zdjęcia o udanej kompozycji.
Oferta zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych jest bardzo urozmaicona, ale brakowało w niej takich typowo fotograficznych. Powrót fotografii do MDK-DŚT rozpocznie się od kursu fotografii przyrodniczej, prowadzonego przez jej wielkiego pasjonata Mariusza Markowskiego, koncentrującego się na terenie Podlasia, przede wszystkim Białowieskiego Parku Narodowego. Kurs obejmie jednak bliższe tereny: okolice Łomży, tereny doliny Narwi, Biebrzy i Pisy, a poza zajęciami w terenie również część teoretyczną.
– Kurs skierowany jest do fotoamatorów, którzy są wrażliwi na piękno przyrody, lubią przebywać na łonie natury i potrafią zapanować nad aparatem – mówi Rafał Mikołaj Krasucki. – Liczymy na udział osób, które nie boją się pytać, popełniać błędów czy nie znać odpowiedzi. Ważna jest chęć i pasja, aby odkryć niezwykły świat fotografii przyrodniczej. Zajęcia będą składały się z części teoretycznej i praktycznej, na których uczestnicy dowiedzą się, jaki warto mieć sprzęt, jak poradzić sobie w trudnych warunkach oświetleniowych czy też jak bezpiecznie szukać i fotografować zwierzęta oraz przyrodę. Zapoznają się również z etycznymi zasadami, które powinny towarzyszyć fotografii przyrodniczej. Uczestnicy będą mogli skorzystać z doświadczenia instruktora, a miejsca zajęć praktycznych będą dopasowywane do umiejętności, posiadanego sprzętu oraz wartości fotograficznej eksplorowanych miejsc. Przewidywane są zadania „domowe”, których wyniki będą prezentowane i omawiane na wspólnych spotkaniach.
Zapisywać mogą się uczestnicy od 16 roku życia oraz osoby dorosłe. Koszt zajęć to 60 złotych miesięcznie. Poza wyposażeniem typowo fotograficznym kursowicze muszą zaopatrzyć się w odzież przeciwdeszczową i termoaktywną oraz wodoodporne obuwie, a do tego w latarkę czołową, lornetkę i termos, ponieważ zajęcia terenowe mogą odbywać się w różnych warunkach atmosferycznych. Przy bardzo niesprzyjającej pogodzie, uniemożliwiającej wykonywanie zdjęć w terenie czy wręcz niebezpiecznej, organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania zajęć.
Poza tymi prowadzonymi przez Mariusza Markowskiego przewidziane są również spotkania z z innymi, doświadczonymi fotografami przyrody. W przypadku dużego zainteresowania zajęciami oraz powstania w ich trakcie zdjęć wartych publicznej prezentacji, planowana jest wystawa podsumująca działania kursowej grupy fotograficznej.
Ilość miejsc w niej jest ograniczona do maksymalnie 10 osób. Zapisy telefonicznie przyjmowane są pod numerem 86 216 32 26 do piątku 24 lutego, do godziny 12:00. Dokładny program i kalendarz spotkań zostanie podany po zamknięciu listy uczestników kursu.
Wojciech Chamryk