Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wystartowały Tulowskie spotkania

Główne zdjęcie
Gabriela Olszańska, prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży

Wykład dr Małgorzaty Frąckiewicz rozpoczął kolejny sezon spotkań wszechnicy Tulowskie spotkania. – Inaugurujemy dzisiaj 18 sezon i liczymy, że bez przeszkód będziemy mogli spotykać się przez kolejne dwa lata, doczekamy więc jubileuszu 20-lecia! – mówi Gabriela Olszańska, prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. Kolejne spotkania o różnorodnej tematyce będą odbywać się raz w miesiącu z udziałem wykładowców uczelni białostockich i warszawskich oraz pracowników lokalnych placówek naukowych i muzealnych.

Dr Małgorzaty Frąckiewicz
Dr Małgorzaty Frąckiewicz

– Brakowało nam tych spotkań! – mówią zgodnie seniorzy, których w piątkowy wieczór na pierwsze w tym roku spotkanie TUL-u przyszło blisko 40. Tak się bowiem złożyło, że pod koniec sezonu spotkań 2018/2019 łomżyńscy tulowcy zaczęli uczestniczyć w Akademii Trzeciego Wieku Uniwersytetu w Białymstoku, a jej program był tak bogaty, że kolejny sezon TUL w październiku został wstrzymany. W marcu ubiegłego roku z powodu pandemii stanęło zaś wszystko i Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych mogło wznowić działalność dopiero teraz. 

– Podobnie jak w poprzednich latach tematyka naszych spotkań będzie różnorodna, ale przede wszystkim dotyczyć będzie ziemi łomżyńskiej, jej środowiska przyrodniczego, historii oraz ludzi, którzy ją tworzyli i tworzą – zapowiada Gabriela Olszańska. – Nasze spotkania mają charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pozszerzyć lub pogłębić swoją wiedzę, bez względu na wiek, wykształcenie, poglądy i zainteresowania. Spotykamy się raz w miesiącu w piątki o godzinie 17:00, w goszczącej nas od lat bursie przy ulicy Zjazd. 

Wykład inauguracyjny „Pamięć o miejscach i ludziach w pinkasach łomżyńskich” wygłosiła dr Małgorzata Frąckiewicz. Wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów oraz językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku przedstawiła księgi pamięci gmin żydowskich w Łomży, Stawiskach i Zambrowie, opowiedziała o pionierskiej pracy ŁTN im. Wagów z zakresie tłumaczenia kolejnych oraz o znaczeniu tych publikacji.

– Księgi pamięci dają możliwość spojrzenia na nasz region oczami społeczności żydowskiej – podkreślała Małgorzata Frąckiewicz, dodając, że zawartość poszczególnych ksiąg uzupełnia się, co nierzadko jest bezcennym źródłem w różnego rodzaju badaniach. 

Kolejne spotkania zapowiadają się równie ciekawie. 19 listopada dr hab. Barbara Chmielewska (PAN w Warszawie) wygłosi wykład „Moje camino do Santiago de Compostela“. 17 grudnia Tomasz Szymański, pracownik Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie, będzie promować swą najnowszą książkę  „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci“. 21 stycznia 2022 roku Maciej Żywno (Uniwersytet w Białymstoku) opowie o organizowaniu społeczności lokalnych, a 18 lutego Tadeusz Trepanowski przedstawi „Losy emigrantów wyjeżdzających do USA z ziemi łomżyńskiej na przełomie XIX i XX wieku“. 18 marca dr hab. Jacek Pniewski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego przedstawi „Co dalej z tym klimatem? Transformacja energetyczna i społeczna XXI wieku”. 22 kwietnia psycholog Alicja Rogalska zajmie się tematem „Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli wpływ doświadczeń na to jacy jesteśmy”. Zaplanowano też spotkanie noworoczne w drozdowskim muzeum 4 stycznia oraz wycieczkę edukacyjną, a finałem spotkań będzie spacer po zabytkowym cmentarzu łomżyńskim z historykiem Sławomirem Zgrzywą 13 maja. 

– Udało nam się zabrać ciekawych wykładowców, będą bardzo różne, interesujące tematy – podsumowuje Gabriela Olszańska. – Oczywiście nie wiemy jak będzie przebiegać ten rok, bo trudno to w tej chwili przewidzieć. Zakładamy jednak, że póki będzie taka możliwość, będziemy się spotykać, bo nawet po dzisiejszej frekwencji widać, że ludzie potrzebują czegoś takiego, wciąż są zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy i spragnieni kontaktów.

Wojciech Chamryk 

 

mm
pon, 25 października 2021 13:01
Data ostatniej edycji: pon, 25 października 2021 14:08:16

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę