Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Czym jest stres i jak go pokonać?

Stres – chyba każdy z nas go zna. Nieważne, ile mamy lat, skąd pochodzimy, gdzie pracujemy, co robimy na co dzień – stres towarzyszy nam wielu sytuacjach. Gdy jesteśmy mali, stresujemy się np. pierwszym pójściem do szkoły, sprawdzianem, egzaminem. Osoby dorosłe odczuwają stres związany z pracą, wizytą u lekarza czy choćby ostatnio sytuacją z wiązaną z wirusem COVID-19. Stres jest więc zjawiskiem, które towarzyszy nam każdego dnia.

Co to jest stres?

Wywołują go silne, najczęściej negatywne emocje, które działają na nasz układ nerwowy i hormonalny. Zadaniem stresu jest dostosowanie organizmu do nowych warunków. W stresowych sytuacjach zwiększa się wydzielanie adrenaliny i kortyzolu. Adrenalina uwalniana jest w tzw. stresie pozytywnym (krótkotrwałym). To ona mobilizuje nasz organizm do zwiększonej aktywności, motywuje do działania.

Natomiast kortyzol pojawia się wtedy, gdy stres jest długotrwały (negatywny). Taki typ stresu jest szkodliwy dla naszego organizmu. Długotrwały stres doprowadza nas do niechęci, marazmu i niezdolności do jakiegokolwiek działania. Słowem – paraliżuje. Może ostatecznie poskutkować pojawieniem się przewlekłego zmęczenia, a nawet przyczynić się do rozwoju chorób układu nerwowego. Co to jest stres? To właśnie to nieprzyjemne uczucie, które czujemy przed jakimś ważnym wydarzeniem, w chwilach zagrożenia, pod wpływem strachu i napięcia informuje Etiaxil na swoim blogu https://etiaxil.pl/blog/jak-pokonac-stres/.

Jak stres wpływa na nasz organizm?

Wiemy już, co to jest stres. Teraz czas przeanalizować jego wpływ na nasz organizm. Kiedy się denerwujemy, mózg zaczyna działać na przyspieszonych obrotach, płuca zwiększają swoją wentylację, serce bije szybciej, zmysły stają się bardziej wyostrzone. Żołądek spowalnia procesy trawienne, wzrasta ciśnienie krwi, wątroba zaczyna uwalniać glukozę do krwi, a mięśnie zwiększają swoje napięcie. Zaczynamy mocniej się pocić, a gonitwa myśli nie pozwala nam odpocząć. I o ile chwilowa reakcja tego typu nie jest groźna, to życie w długotrwałym stresie potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychofizyczne.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Najprościej by było unikać sytuacji, które go wywołują. To, jak większość z nas wie, nie jest jednak możliwe. Niestety, ale na niektóre wydarzenia nie mamy wpływu, dlatego ważne jest, aby umiejętnie radzić sobie ze spotykającymi nas nerwowymi sytuacjami.

Jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi?

  • Przewidujmy trudne sytuacje – jeżeli wiemy, że przed nami trudny egzamin, ważna rozmowa, istotne spotkanie, przygotujmy się do nich. Zaplanujmy sobie czas tak, aby dobrze się nastroić, dowiedzieć wszystkiego, co istotne. Dzięki temu będziemy czuć się pewniej.

  • Dystansujmy się – idealny sposób na radzenie sobie ze stresem. Rozmowa z bliską osobą na pewno pomoże. Dzięki temu uda się nam spojrzeć na problem z innej perspektywy.

  • Rozładujmy negatywne emocje – najlepiej poprzez ćwiczenia fizyczne. W trakcie zwiększonego wysiłku do naszej krwi uwalniają się hormony, odpowiadające za poprawę humoru. Dzięki ćwiczeniom nasz mózg jest lepiej dotleniony, co pozwoli nam szybciej znaleźć rozwiązanie naszych problemów.

  • Rozwijajmy swoje zainteresowania – czas spędzony z przyjaciółmi czy na rzeczach, które sprawiają nam przyjemność, pomoże oderwać się od stresujących sytuacji.

  • Wysypiajmy się – nasz układ nerwowy musi mieć czas na odpoczynek i relaks, dlatego tak ważny jest sen. W czasie snu organizm się resetuje, zmniejsza się ilość docierających do mózgu bodźców. Dlatego nasz umysł może odpocząć od dopływu informacji.

Stresu nie da się całkowicie wyeliminować. Możemy jednak próbować go minimalizować. Żyjmy tak, aby być szczęśliwymi, otaczajmy się ludźmi i rzeczami sprawiającymi nam przyjemność i nie dopuszczajmy do długotrwałych sytuacji stresujących. Dbajmy o siebie, a nasz organizm bez wątpienia nam się odwdzięczy.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę