Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Sowa w łomżyńskiej bibliotece

Nowoczesny system biblioteczny SowaSQL od 1. lutego funkcjonuje już we wszystkich agendach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Jego wdrożenie nie tylko zniweluje wieloletnie zapóźnienie pod tym względem, ale też da czytelnikom i bibliotekarzom wiele nowych możliwości. Każdy czytelnik otrzyma elektroniczną kartę, umożliwiającą wypożyczanie książek we wszystkich placówkach MBP po zapisaniu się w którejkowiek z nich; nowy system usprawni też pracę pracowników biblioteki. – Młodsi czytelnicy cieszą się z kodu QR, starsi doceniają inne zalety nowego systemu i są zadowoleni, że został on wreszcie wprowadzony – mówią bibliotekarze.

Komputeryzacja bibliotek ma miejsce od wczesnych lat 90. jednak w łomżyńskiej przebiegała nad wyraz opornie. System Schola białostockiej firmy nie sprawdził się. Wprowdzony w roku 1999 system MAK, przygotowany dla Biblioteki Narodowej, również miał wiele mankamentów, do tego jego wdrażanie trwało kilka lat i zaczął funkcjonować w wypożyczalni na Długiej dopiero około roku 2008, kiedy wiele, nawet mniejszych, bibliotek w całym kraju miało już na wyposażeniu znacznie nowocześniejsze, zintegrowane systemy biblioteczne. Biblioteka dziecięca i filie nie zostały jednak MAK-iem objęte, zresztą pierwsze komputery pojawiły się w nich dopiero w okolicach 2004 roku.

– Wdrażamy system SowaSQL Premium i jest to duże wydarzenie, jeżeli chodzi o naszą bibliotekę – mówi dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Z DOS-owskiego programu MAK, który powstał tak naprawdę dla Biblioteki Narodowej i nie miał żadnych perspektyw na rozwój, przechodzimy do programu nowoczesnego, zintegrowanego, który obejmuje różne procesy biblioteczne i daje czytelnikom oraz bibliotekarzom wiele korzyści. Obejmuje to zrobienie wstępnych zamówień i zakup nowych książek, ich akcesję i opracowanie, stworzenie katalogu i wypożyczanie oraz udostępnienie czytelnikom kont czytelniczych.

System Sowa to program renomowanej firmy Sokrates Software, funkcjonującej na rynku od 27 lat i współpracującej z trzema tysiącami bibliotek, zapewniającej MBP nie tylko usługę, ale też własne serwery, co zapewnia bezpieczeństwo danych czytelników, hosting i wsparcie techniczne. Na zakup systemu biblioteka przeznaczyła środki własne, otrzymała też dotację w wysokości 35 tysięcy złotych, dzięki inicjatywnie radnych i prezydenta Łomży. 

– Program ten jest responsywny i mobilny na smartfony i tablety, czyli można wchodzić na stronę na swoje konto z różnych urządzeń – wyjaśnia dyrektor Fromelc-Pawelczyk. – Czytelnik może założyć własne konto czytelnicze, dzięki czemu zyska dodatkowe użyteczności. Będzie mógł logować się zdalnie, dokonywać rezerwacji, zamówień i prolongaty, czyli tak lubianych przez naszych czytelników przedłużeń książek oraz zgłaszać propozycje zakupów nowych pozycji, jeśli nie znajdzie ich w naszym księgozbiorze. Do tego system Sowa jest również zintegrowany z innymi platformami, między innymi z IBUK Libra, do której dostęp wykupujemy już od kilku lat oraz LEGIMI, którą zakupiliśmy w tym roku po raz drugi i proponujemy dzięki temu dostęp do ponad 62 tysięcy książek, w tym pozycji najnowszych i najbardziej poczytnych. System Sowa to również inteligentne wyszukiwanie, czyli podpowiedzi, autouzupełnianie, uwzględnianie fleksyjnych form wyrazów, czyli unikniemy tu problemów z błędami czy literówkami, co w poprzednim systemie nie było możliwe. Program Sowa proponuje też funkcje społecznościowe, bo nasz katalog będzie zintegrowany z portalem w.bibliotece.pl, dzięki czemu czytelnicy uzyskają dostęp do informacji o zasobach około 2,5 tysiąca bibliotek, w tym również naszej, będzie więc możliwe skorzystanie z usługi wypożyczeń międzybibliotecznych, a do tego zamieszczanie na nim recenzji czy ocen przeczytanych książek i prowadzenie dyskusji na ich temat. 

Inne atuty systemu Sowa to jedna karta na wszystkie placówki (Wypożyczalnia Główna - Długa 13, Oddział dla Dzieci i Dział Zbiorów Specjalnych, w których system działa już od 11. lutego, filie nr 1, 2, 4 i 6), na które można wypożyczyć jednorazowo sześć (wcześniej pięć) książek, a we wszystkich agendach można mieć ich jednocześnie 25. Czytelnicy będą otrzymywali na adres mailowy, generowane przez system, przypomnienie o terminie zwrotu wypożyczonych książek lub materiałów, ale też będzie on od razu automatycznie naliczać kary za ich przetrzymanie.   

– Zastrzegam jednak, że nie wszystkie te funkcjonalności są dostępne już od teraz – podsumowuje Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Potrzebujemy czasu, żeby móc je po kolei uruchamiać, mogą też występować, jak to często bywa przy wdrażaniu nowego programu, jakieś problemy. W takiej sytuacji prosimy naszych czytelników o zgłaszanie ich na specjalny adres, który jest na karcie, sowa@mbp-lomza.pl lub pod wszystkie dostępne numery bibliotecznych telefonów; również jeśli ktoś będzie miał problem z uruchomieniem konta, chociaż jest to dość intuicyjne i ktoś, robiący na przykład zakupy w sieci, nie powinien mieć z tym problemu. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę