Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 stycznia 2025 napisz DONOS@

Archeologiczne wykopki

Główne zdjęcie
wykopaliska w Łomży

Przez cały ubiegły tydzień archeolodzy kopali w Łomży. Nad Narwią niedaleko dzisiejszego ujęcia wody znajdowała się osada wczesnośredniowieczna. Jak podkreśla prowadzący prace archeolog Mieczysław Bienia miały one charakter badań rozpoznawczych. Wykopano fragmenty glinianej ceramiki wczesnośredniowiecznej, a także pozostałości po przykościelnym cmentarzysku. W miejscu gdzie dziś znajduje się przepompownia przez pół tysiącem lat stał kościół pw. św. Piotra.

wykopaliska w Łomży
wykopaliska w Łomży
wykopaliska w Łomży
wykopaliska w Łomży
wykopaliska w Łomży
wykopaliska w Łomży
Kościół pw. św. Piotra stanął w połowie drogi między Starą a nową Łomżą. Prawdopodobnie wybudowano go w okresie przejściowym, gdy w XIV wieku ze względów gospodarczych przeniosło się kilka kilometrów dalej od dawnego grodu. Świątynia była wykorzystywana przez około 200 – 250 lat. Zgodnie z przekazami historycznymi w XVII wieku zaprzestano odprawiania w nim nabożeństw, a budowla zaczęła popadać w ruinę.

Prowadzone badania nie dotyczyły poszukiwania szczątków tej świątyni. Zdaniem specjalistów zostały one skutecznie zniszczone podczas prowadzony w latach 50-tych XX wieku prac przy budowie przepompowni. Ubiegłotygodniowe badani dotyczyły przede wszystkim grodziska. Miały one charakter badań sondażowych przed planowanym wpisaniem tego terenu do rejestru zabytków. Mieczysław Bienia podkreśla, że „nadzwyczajnych odkryć nie dokonano, ale też ich się nie spodziewano. Badania miały przede wszystkim potwierdzić dotychczasową wiedze archeologiczną o tym terenie.” Z materialnych odkryć archeolog wymienia fragmenty glinianych naczyń, z których najprawdopodobniej po uzupełnieniu braków uda się wykleić dwa naczynia.

Archeolodzy kilka dni wcześniej kopali w Drozowie. Na wzgórzu za tamtejszym cmentarzem znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznej osady – z XVIII – XIX wieku. Podczas ostatnich badań udało się odnaleźć ślady dwóch ziemianek mieszkalnych. Mieczysław Bienia podkreśla, że to bardzo ciekawe znalezisko. Wewnątrz znajdowały się także fragmenty glinianej ceramiki.

W tym tygodniu kilkudniowe prace archeologiczne będą prowadzone w Porytem Jabłoni pod Zambrowem. Także tu znajdowała się wczesnośredniowieczna osada. Była zamieszkiwana w XI i XII wiekach. Archeolodzy podkreślają, że dopiero po jej upadku mieszkańcy przenieśli się w miejsce gdzie znajduje się dzisiejszy Zambrów.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę