List biskupa Stanisąłwa Stefanka do kapłanów prezbiterium łomżyńskiego
Moi Bracia w kapłaństwie! 1. Przyjmijcie List Ojca Świętego skierowany do nas na tegoroczny Wielki Czwartek. Jakże osobisty, wypełniony najgłębszą refleksją teologiczną i niezwykle prostą zachętą pastoralną, wielkanocny podarunek Jana Pawła II-go. Całym sercem dziękujemy za to serdeczne - powtarzane każdego roku w Wielki Czwartek - spotkania z Ojcem Świętym. Dziękujemy za każde słowo; w tym roku szczególnie za zwrócenie uwagi na duszpasterstwo ministrantów, którzy „stanowią niejako kolebkę powołań kapłańskich.” Omawialiśmy to zadnie w czasie tegorocznych spotkań opłatkowych, Dużą nadzieję wiążę z ożywieniem Szkoły Animatora i wdrażaniem diecezjalnego programu formacji służby ołtarza.
2. W nawiązaniu do mojego Listu na Wielki Post proszę o podjęcie duszpasterskich starań dla ustanowienia w każdej parafii grup nieustannej modlitwy różańcowej (Różańcowe Jerycho) i całodobowej adoracji, chociażby jeden czy dwa dni w roku. Wydział Duszpasterski będzie prowadził rejestrację zgłaszanych terminów. Powstanie w ten sposób diecezjalny kalendarz „trwania na modlitwie.” Liczę w tym względzie na szczególną inicjatywę ze strony Sanktuariów Diecezjalnych.
3. Kontynuujemy staranie duszpasterskie o ożywienie istniejących i organizowanie nowych wspólnot formacji duchowej. Temu celowi niech służą wszystkie pomieszczenia parafialne, które staną się miejscem spotkań oazowych, pracy Szkoły Animatora, zespołów charytatywnych, muzycznych, teatralnych. Szczególną uwagę poświęcamy tym zespołom
w planowaniu naszego czasu wakacyjnego. Księża odpowiedzialni za tę pracę w strukturach Kurii Diecezjalnej podejmą własną inicjatywę koordynacji programów parafialnych.
4. Wydział Duszpasterstwa Rodzin przygotuje szczegółową propozycję dla uruchomienia rocznej katechezy przyparafialnej przygotowującej do życie w rodzinie. Dla tego celu będzie inicjował powstawanie nowych poradni rodzinnych.
5. Postępujące zubożenie naszych rodzin każe nam otoczyć opieką stypendialną młodzież pozbawioną możliwości nauki w szkołach średnich, czy kończenia studiów wyższych. Będziemy kontynuować inicjatywy związane z Funduszem Stypendialnym.
Poza zbiórkami w parafiach każdy z nas przekaże osobistą ofiarę na ten cel. Rada Kapłańska, na posiedzeniu w dniu 19.11.2003 r. zdecydowaną większością głosów (3/4) zaopiniowała wniosek, aby na Fundusz Stypendialny wpłacał każdy kapłan (nie tylko zaangażowani w szkołach). Ustalam minimalne sumy w roku bieżącym: księża wikariusze, kapelani, proboszczowie parafii do 1000 wiernych i pracownicy Urzędów Centralnych po 300 PLN, księża proboszczowie do 3000 wiernych 400 PLN; do 5000 wiernych 500 PLN
i powyżej 5000 wiernych 600 PLN. W ubiegłym roku nie wpłacaliśmy na Fundusz Stypendialny osobistych ofiar, liczę więc tym razem na większą szczodrobliwość.
6. Osobnym Słowem do Diecezjan ogłosiłem program gruntownej renowacji Łomżyńskiej Katedry. Propozycje wstępne rozwiązania prezbiterium katedralnego przedstawiałem na różnych spotkaniach.
Księża Proboszczowie wybiorą najwłaściwszą wg nich formę zbiórki ofiar na ten cel. Spodziewam się wpłaty z każdej parafii w wysokości 1 PLN od wiernego. Bardzo proszę
o pierwszą ratę jeszcze przed wakacjami.
Zachęcam do propagowania idei fundatorów indywidualnych. Sposób podziękowania, zapis w Jubileuszowej Księdze Katedralnej będzie koordynował przewodniczący Zespołu ds. Katedry. Bardzo dziękuję tym Kapłanom, którzy już na ten cel złożyli osobistą ofiarę.
7. Organizatorzy zbiórek ogólnych coraz częściej zwracają się z korespondencją wprost do Księży Proboszczów. Przypominam podjętą już zasadę, wynikającą z ducha prawa kościelnego, wszystkie ofiary na cele pozadiecezjalne przekazujemy za pośrednictwem Wydziału Ekonomicznego. Odnosi się to także do tacy i zbiórek na KUL.
W cierpliwym, wspólnym i ofiarnym zatroskaniu kapłanów o dobro duchowe
i materialne Kościoła Łomżyńskiego niech nam towarzyszy Boże błogosławieństwo i czuła opieka Matki Pięknej Miłości.
+ Stanisław Stefanek TChr
Biskup Łomżyński
Wielki Czwartek
Łomża, dnia 8 kwietnia 2004 r.
N.559/B/2003