Grzybica pochwy - jak ją rozpoznać i leczyć?
Grzybica pochwy należy do częstych chorób kobiecych, objawiających się upławami, szczypaniem, pieczeniem i nieprzyjemnym zapachem wydzieliny z pochwy. Leczy się ją antybiotykami oraz probiotykami. Drugą równie częstą i poważniejszą chorobą u kobiet jest rak szyjki macicy, który wykrywa się przez cytologię.
Cytologia - jak rozumieć jej wyniki?
Cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy, który odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może być całkowicie wyleczalny. Warto wiedzieć, że takie badanie można wykonać nieodpłatnie w ramach NFZ. Ważne jest jednak to, by wykonywać je regularnie, ponieważ zapadalność na raka szyjki macicy wrasta wraz z wiekiem i nadal jest to nowotwór, który stanowi jeden z najczęściej rozpoznawalnych u kobiet.
Badanie cytologiczne jest bezbolesne. Wyniki sprawdza lekarz, przyznając pacjentce odpowiednią grupę odpowiadającą skali Papanicolau. Stopień pierwszy mówi o tym, że nie znaleziono nieprawidłowych komórek, czyli pacjentka jest zdrowa, nie ma żadnego zagrożenia i może spać spokojnie. Stopień drugi oznacza, że wynik jest ogólnie dobry, ale zdiagnozowano pewne komórki zapalne. Wbrew pozorom to bardzo dobry wynik, który często dostają kobiety aktywne seksualnie. Wspomniane komórki zapalne mogą być po prostu związane z jakimś zakażeniem czy nadżerką, więc taki wynik dobrze jest skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Czasami zalecane jest podanie antybiotyku. Gdy okaże się, że jest to konieczne, to warto pamiętać o konieczności przyjęcia probiotyku, na przykład Lactovaginal (www.lactovaginal.pl). Natomiast za nieprawidłowe wyniki są uznawane grupy od 3 w górę. Stopień 3 oznacza, że wykryto nieprawidłowe komórki, które mogą przemienić się w komórki nowotworowe, a stopień 4, że znaleziono komórki atypowe, więc wymagana jest dalsza diagnostyka. Wtedy pobiera się wycinek tkanki i poddaje badaniu histopatologicznemu, które potwierdzi lub wykluczy występowanie komórek rakowych. Natomiast stopień 5 jest najcięższy i świadczy o tym, że znaleziono komórki nowotworowe.
Trzeba pamiętać, że zarówno grzybica, jak i rak szyjki macicy to choroby, którymi zagrożone są kobiety aktywne seksualnie, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań diagnostycznych.