Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 686

Śmierć po zmroku

Do tragicznego potrącenia pieszej doszło w czwartek wieczorem na Alei Piłsudskiego w okolicy skrzyżowania z ul. Chopina. Przechodzącą po przejściu 35-letnią kobietę z dużą siłą uderzył seat. Została odrzucona kilkanaście metrów dalej. Pomimo długiej reanimacji zmarła. Policjanci biją na alarm. W tym roku na drogach w Łomży i okolicy notowany jest przeogromny wzrost liczby wypadków i ich ofiar. Zginęło już 14 osób, czyli o 6 więcej niż przez cały ubiegły rok. Wśród ofiar jest aż czworo pieszych. Wypadków z ich udziałem było w tym roku 13 i do wszystkich doszło w obszarze zabudowanym, gdzie piesi nie muszą po zmroku nosić elementów odblaskowych. – Będąc bardziej widocznym, chronimy swoje życie i zdrowie, bo kierowca jest w stanie szybciej i z większej odległości dostrzec osobę w pobliżu przejścia dla pieszych – podkreśla Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży, zachęcając do noszenia przez pieszych odblasków także na terenie miasta.

Do tragicznej śmierci 35-letniej kobiety na przejściu dla pieszych w okolicy skrzyżowania Alei Piłsudskiego z ul. Chopina doszło w ubiegły czwartek ok. godz. 18.45. Kierowany przez 65-letniego mężczyznę seat jechał od strony Ronda Solidarności w kierunku Alei Legionów. Prawdopodobnie kierowca samochodu nie widział pieszej. Seat nawet nie hamował, zanim wjechał na przejście dla pieszych na którym znajdowała się kobieta. Siła uderzenia była tak wielka, że została ona odrzucona na trawnik, ponad 10 metrów od miejsca potrącenia. Pomimo szybkiej akcji ratowników i długiej reanimacji 35-latki nie udało się uratować.
Był to już 13. wypadek z udziałem pieszego jaki w tym roku zanotowali policjanci z łomżyńskiej komendy. W następstwie 4 osoby zginęły, a 10 zostało rannych. To wyjątkowo czarne dane, zważywszy, że jesień – najbardziej niebezpieczny dla kierowców i pieszych okres w roku dopiero się zaczyna. O tym, jak niebezpiecznie może być jesienią łomżyńscy kierowcy przekonali się dzień wcześniej. W ubiegłą środę, po dłuższym okresie suszy, także na jezdnie spadł deszcz. Tylko tego dnia wydarzyło się w mieście i najbliższej okolicy 10 zderzeń samochodowych i jedno potrącenie pieszego. Z policyjnych ustaleń wynikało, że w znacznej części zdarzeń przyczyną była zbyt szybka jazda po mokrych i śliskich drogach, niezachowanie bezpiecznej odległości i nieostrożność. 

Czarna seria
Z policyjnego zestawienia wynika, że do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Dwa lata temu czarna seria wypadków, w których ginęli piesi, zaczęła się w październiku. Zginęło wówczas dwóch pieszych, w listopadzie jeden, w grudniu kolejnych dwóch. W ubiegłego roku seria rozpoczęła się w grudniu, ale zakończyła w lutym. W tym okresie także zginęło 5 pieszych. Od marca do ubiegłego tygodnia ofiar śmiertelnych wśród pieszych nie było. Teraz znowu statystyki się popsuły. W październiku były już dwa wypadki z udziałem pieszych, w tym jeden – ten z Piłsudskiego – zakończył się śmiercią potrąconej kobiety. 
Z policyjnych statystyk wynika: wypadki w których piesi giną lub zostają ranni, w ogromnej większości powodowane są przez kierowców samochodów. Z 11 wypadków, które do końca września wydarzyły się w Łomży i okolicy, tylko w 3 winę za jego spowodowanie przypisano pieszemu. Kierowcy jadą zbyt szybko, nie zwalniają, gdy jest śliska nawierzchnia, zagapią się, ale generalnie – po wypadku tłumaczą się, że nie widzieli odpowiednio wcześnie pieszego, by móc go ominąć. 

„Odblaski biorę w ciemno”
Zmrok zapada coraz wcześniej, a gdy pada deszcz i pieszy ubrany jest w ciemne ubranie (i często przy takiej pogodzie ma zaciągnięty kaptur na głowę, co ogranicza także jego pole widzenia) staje się niemalże niewidoczny. Dlatego policjanci zachęcają do noszenia elementów odblaskowych na ubraniach nie tylko poza granicami miast i wsi, gdzie jest to wymagane prawem, ale także w samym mieście. W piątek wieczorem na skate parku przy ul. Księżnej Anny organizują happening profilaktyczny „bijemy odblaskowy rekord”, na którym będą rozdawane elementy odblaskowe, które można przyczepić do ubrań.
- „Odblaskowa profilaktyka” ma zwrócić uwagę niechronionych uczestników ruchu drogowego na to, jak ważna jest poprawa własnego bezpieczeństwa na drodze poprzez używanie elementów odblaskowych – mówi Ewelina Szlesińska. - Tematykę odblasków promować będziemy, między innymi, wśród uczniów szkół na terenie miasta i całego powiatu, podczas pogadanek i spotkań z policjantami. Informacje o działaniach, plakaty, ulotki i spoty informacyjne pojawią się dzięki naszym partnerom - między innymi w autobusach MPK, PKS, na łomżyńskich osiedlach, w szkołach. Również przedstawiciele duchowieństwa co roku wspomagają akcję informacyjną poprzez odczytanie apelu policjantów przy okazji niedzielnych Mszy Świętych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę