Cała Via Baltica za pieniądze z „Łącząc Europę”?
Na ponad półtora miliarda euro wyceniono budowę drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka -Budzisko (granica państwa). Blisko 900 milionów euro potrzebnych na realizację przedsięwzięcia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce pozyskać z zarządzanego bezpośrednio przez Komisję Europejską instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) czyli „Łącząc Europę”. Na pierwszy ogłoszony konkurs na te środki Polska zgłosiła 27 wniosków, a wśród nich jest też i ten dotyczący budowy całej Via Baltica. Jest to jedyny polski wniosek drogowy i dodatkowo największy kwotowo ze wszystkich złożonych.
Pula pierwszego konkursu o wsparcie z instrumentu Łącząc Europę wynosi w sumie 12 mld euro. To tzw. pula ogólna – ok. 8 mld euro dla wszystkich państw członkowskich oraz na specjalna pula dla państw kohezyjnych, wynoszącą ok. 4 mld euro. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało o przekazaniu Komisji Europejskiej 27 wniosków o dofinansowanie, przy czym aż 13 wniosków złożono do dofinansowania z puli dla państw kohezyjnych (termin oznaczający dążenie do zrównoważonego rozwoju danej wspólnoty społeczno-ekonomicznej przez likwidację dysproporcji rozwojowych. Aby osiągnąć ten stan, elementom wymagającym pomocy jest udzielane wsparcie ze strony pozostałych elementów). W tej grupie wniosków jest też ten dotyczący budowy polskiego odcinaka europejskiego korytarza drogowego Via Baltica łączącego państwa nadbałtyckie z Warszawą i dalej z Europą Zachodnią. Projekt budowa drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka -Budzisko (granica państwa) został wyceniony na 1 mln 504 mln 232 tys 172 euro, a Polska wnioskuje o unijną dotację wynoszącą 895 mln 18 tys 142 euro.
To jedyny polski wniosek dotyczący budowy dróg z środków CEF. Pozostałe wnioski dotyczą głownie inwestycji kolejowych PKP PLK S.A w tym także fragmentu Rail Baltica Warszawa Rembertów - Sadowne. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informując o złożonych wnioskach podkreśla, że o ostatecznym wyborze projektów do dofinansowania oraz o wysokości wsparcia zdecyduje Komisja Europejska.