Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Umiarkowana popularność wiążących interpretacji prawa podatkowego

Mija właśnie trzeci tydzień odkąd podatnicy mogą zwracać się do urzędów skarbowych z prośbą o udzielenie wiążącej interpretacji prawa podatkowego. Do tej pory w województwie podlaskim podatnicy złożyli 149 takich wniosków, formułując w nich 199 pytań.

Możliwość uzyskania takich interpretacji dała podatnikom ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawcą może być nie tylko podatnik, ale także płatnik, inkasent oraz następca prawny i osoba trzecia odpowiedzialna za zaległości podatkowe.
Wniosek nie jest mocno sformalizowany, chociaż musi być oczywiście złożony na piśmie. Składający go powinien wyczerpująco opisać sytuację, z jaką związane jest jego pytanie, skonkretyzować pytanie na jakie chciałby uzyskać odpowiedź oraz powinien udzielić na to pytanie odpowiedzi zgodnie ze swoim własnym stanowiskiem. Ten ostatni element jest wyjątkowo ważny, ponieważ w sytuacji gdy urzędowi nie uda się w ustawowym terminie udzielić odpowiedzi to właśnie do tego stanowiska podatnik będzie mógł się zastosować.
Pamiętać także należy, że żeby interpretacja miała charakter wiążący pytanie musi dotyczyć czynności już zaistniałej, a nie hipotetycznej, która dopiero zostanie dokonana. Tak sformułowany wniosek należy kierować do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Do tej pory do urzędów skarbowych województwa podlaskiego wpłynęło 149 wniosków, które zawierały 199 pytań od podatników. Zgodnie z przewidywaniami najczęściej swoje wątpliwości chcą rozwiać osoby prawne i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, rzadziej nie prowadzący takiej działalności. Szczególnie jest to widoczne w urzędach z dużych miast tj. Białegostoku, Suwałk i Łomży.
Najwięcej pytań dotyczy podatku VAT, znacznie mniej podatku dochodowego. Takiej proporcji można się było spodziewać. Od maja ubiegłego roku obowiązuje nowa ustawa o podatku VAT, która w wielu miejscach budzi u podatników wątpliwości i dlatego starają się je rozwiać.
Urzędnicy przyjmujący wnioski zauważają, że sporo jest wniosków, które nie dotyczą interpretacji przepisów prawa podatkowego i takich które nie spełniają wymagań formalnych (brak wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego, brak własnego stanowiska w sprawie i przytoczenia przepisów prawnych).

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę