Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Zlot na stulecie ZHP w Krakowie

Kraków - Błonie, 16 - 23 sierpień 2010

W dniu 24 sierpnia 2010 r. reprezentacja harcerzy z Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży powróciła z Jubileuszowego Zlotu na Stulecie Harcerstwa, który odbył się w dniach 16-24 sierpnia 2010 na Błoniach w Krakowie. Byli to harcerze z Łomży (4 ŁDH „Panteon”, 10 GZ „Bractwo tęczy”, 11 SDS „Exodus”, 13 ŁDH „Agada”), z Jedwabnego (21 DH „Agapa - Pomocna dłoń”), z Zambrowa (44 ZDH „Oaza spokoju”). Łącznie z instruktorami była to grupa 38 osobowa. Na zlocie zorganizowani byliśmy jako V Drużyna Zlotowa w ramach Gniazda Białostockiego.

Najważniejszymi uroczystościami podczas Zlotu było: Inauguracyjny Apel, na który przybył premier Donald Tusk, Apel Grunwaldzki, Dzień Harcerski na Rynku w Krakowie, podczas którego każda z chorągwi prezentowała atrakcje swojego środowiska. Ważną uroczystością Zlotu była uroczysta Msza święta na Błoniach Wawelskich odprawiana przez abp. Stanisława Dziwisza, w której uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną oraz zaproszeni goście, m.in. prof. Marek Belka – prezes NBP. Po mszy św. Prezydent wręczył zasłużonym instruktorom najwyższe odznaczenia państwowe – krzyże komandorskie, oficerskie i kawalerskie ORDERU ODRODZENIA POLSKI.

Ponadto pan Prezydent odniósł się pozytywnie do propozycji objęcia protektoratem harcerstwa, jak to do tej pory czynili poprzedni Prezydenci Polski. Natomiast Prezes NBP – Marek Belka wręczył przedstawicielom różnych pokoleń harcerskich monety 10 zł i 2 zł, które zostały wydane specjalnie z okazji stulecia harcerstwa. Zarówno pan Premier rządu, jak i pan Prezydent wraz z zaproszonymi gośćmi po oficjalnych uroczystościach odwiedzili miasteczko zlotowe na Błoniach Krakowskich. Spotkali się z młodzieżą harcerską i instruktorami na nieoficjalnych spotkaniach, podczas których podkreślali znaczenie harcerstwa w tworzeniu codziennej rzeczywistości i kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży.

Nasz pobyt na Zlocie to nie tylko oficjalne uroczystości, ale przede wszystkim zajęcia programowe realizowane w sześciu blokach programowych, na które zgłaszaliśmy się jeszcze przed zlotem zastępami zlotowymi. W ramach bloku „W zielone gramy" zastępy uczestniczyły w grze ekologicznej w Ogrodzie Botanicznym, poznawały tajniki zjawisk fizycznych w „Ogrodzie Doświadczeń” ramach zajęć „W poszukiwaniu zaginionej szkatułki”. W bloku „Razem po zdrowie” braliśmy udział w zajęciach „Klub sprawnych rąk”, podczas których uczyliśmy się tkactwa oraz malowania na szkle. W bloku „W kręgu przyjaźni” poznawaliśmy tańce innych narodów, uczyliśmy się współpracować ze sobą w zabawach z chustą Clanza.

W bloku „Patrioci” poznawaliśmy historię harcerstwa na tle historii Polski w Muzeum Harcerstwa. Podczas zajęć bloku „My z tej ziemi” byliśmy w wiosce słowiańskiej i u średniowiecznych wojów. Starsi harcerze ponadto mieli zajęcia na terenie Jednostki Wojskowej 6 Brygady Desantowo – Szturmowej im. gen. bryg. S.F. Sosabowskiego oraz na lotnisku w Balicach. Byliśmy także uczestnikami promocji filmu przygotowanego przez Chorągiew Białostocką „Wychowujemy od stu lat”, prezentującą historię harcerstwa białostockiego.

Codziennie uczestniczyliśmy w wieczornych koncertach m.in. zespołu „Wołosatki”, EKT Gdynia, „Perły i łotry”, „Na bani”, „Dom bez progów”, „Bez Jacka”, „Akurat”. Była to wspaniała okazja pośpiewania z twórcami takich piosenek jak „Gdzie ta keja”, „Pocztówka z Beskidu”, „Morze”, „Polanka” i inne, śpiewane na co dzień przy ogniskach. Kraków jest wyjątkowym miastem, dlatego przy każdej okazji starliśmy się poznawać najpiękniejsze miejsca dawnej stolicy Polski. Stałymi punktami naszych odwiedzin był Stary Rynek, Kopiec Kościuszki, Park Jordana, kościół Mariacki, zwiedziliśmy także zabytkowy Kazimierz, Obserwatorium Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego i wiele innych ciekawym atrakcji.

Nasz wyjazd na Zlot to niezapomniane przeżycia. Poznaliśmy wyjątkowe miasto, jakim jest Kraków, a było to możliwe dzięki bezpłatnym przejazdom komunikacji miejskiej oraz wejściom do muzeów na terenie miasta. Mieszkańcy byli dla nas bardzo życzliwi i zdziwieni, że tak długo umiemy sobie poradzić w warunkach polowych w środku miasta. Każdy mógł sprawdzić się w czymś innym. Wiemy jakie było harcerstwo dawniej, jakie jest teraz i mamy wizję harcerstwa, na najbliższe lata. Od młodych ludzi, uczestników Zlotu zależy, czy uda się te wizje zrealizować.

Wyjazd reprezentacji naszego hufca możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łomża, Urzędu Miasta Zambrów oraz Urzędu Miasta i Gminy Jedwabne, za co serdecznie dziękujemy.

hm. Dorota Górska
– komendantka Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży


Na zlocie miałem zaszczyt przewodzić harcerkom i harcerzowi z 4 ŁDH "Panteon" i 21 DH "Agapa -Pomocna Dłoń". Wiele rozmawialiśmy o kształcie harcerstwa, o tym jakie ono jest i jakie ma ono być. Dzięki darmowym tramwajom zwiedziliśmy trochę Kraków. Byliśmy W Katedrze Wawelskiej, Muzeum Fotografii, na Kopcu Kościuszki, na Kazimierzu i oczywiście na Rynku krakowskim. Odwiedziliśmy też galerię handlową.


W programie zlotowym uczestniczyliśmy mniej, ponieważ kadra programowa dzielnie walczyła z problemami nieznanymi na innych zlotach harcerskich. Zwiedziliśmy muzeum harcerstwa i zgłębialiśmy zawiłości gry "Płock 1920". Obejrzeliśmy desant wojskowy na Błoniach i pokaz Harcerskiej Grupy Ratowniczej. Kilka osób z naszego zastępu odwiedziło jednostkę wojskową, lotnisko i wspinała się po prawdziwych skałkach.

phm. Sławomir Sienkiewicz

 

Foto: Wychodzimy z obozowiska na Rynek Główny w Krakowie, na apel rozpoczynający zlot.
Foto: W drodze na zlot, na dworcu białostockim PKP, dziennikarze szukali sensacji.
Foto: Czekamy na wpuszczenie na Błonia Krakowskie.
Foto: W kuchni.
Foto: W drodze na Rynek śpiewaliśmy piosenki i dobrze się bawiliśmy.
Foto:
Foto: Czekamy na apel.
Foto: Ponieważ było bardzo gorąco, padła komenda:
Foto: Zmywanie garnków też może być zabawą.
Foto: W oczekiwaniu na wejście do muzeum harcerstwa, rozwiązywaliśmy harcerską krzyżówkę.
Foto: Wzorowa przyboczna
Foto: Kiedyś harcerze jeździli na żubrze.. a teraz?
Foto: Czekamy na tramwaj.
Foto: Po Katedrze Wawelskiej oprowadzał nas sam proboszcz.
Foto: Pokaz desantu i odbicia zakładnika.
Foto: Spotkanie z Barbarą Wachowicz, -pisarką.
Foto: Chwila ochłody w drodze do Muzeum Fotografii.
Foto: Wracając z Kopca Kościuszki załapaliśmy się na darmowy przejazd kolejką.
Foto: Koncert na Małym Rynku w Krakowie.
Foto: Czekając na zajęcia. (bardzo częste zajęcie zlotowe).
Foto: Muzeum nie musi być nudne.
Foto: Zajęcia z rysowania na foli.
Foto: zajęcia z tkania.
Foto: Lekcja tańca.
Foto: Zabawa klanzą.
Foto: Stać na warcie było warto.
Foto: Kapelusznicy.
Foto: Gra bardzo strategiczna
Foto: Ścianka wspinaczkowa w Parku Jordanowskim.

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę