Łomżyńska misja gospodarcza w Gorkach na Białorusi
W dniach 13-16 marca 2008 roku delegacja łomżyńskich przedsiębiorców i samorządowców gościła w miejscowości Gorki na Białorusi. Było to pokłosie, podpisanego w październiku 2007 roku, Porozumienia o wzajemnej współpracy Urzędu Miejskiego w Łomży z miastem Gorki w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej i oświatowej. Celem wizyty było zapoznanie się z przepisami panującymi u naszych wschodnich sąsiadów i ich gospodarką oraz przygotowanie podstaw pod ewentualną współpracą na płaszczyźnie wymiany handlowej, kulturalnej i oświatowej.
Już samo powitanie zapowiadało wielką gościnność narodu białoruskiego. Na przedmieściach miasta 15-osobową delegację z Łomży, serdecznie powitał chlebem, rozśpiewany zespół ludowy.
Od siódmej rano polskiego czasu program każdego dnia zapowiadał się dość intensywnie. Na spotkaniu w Rejonowym Komitecie Wykonawczym Rejonu Gorki (odpowiednik Urzędu Miejskiego), obie strony zapoznano z uwarunkowaniami społeczno-gospodarczymi Łomży i Gorek (34 tys. ludności), a także przedstawiono wzajemne oczekiwania dotyczące współpracy gospodarczej. Delegacji z Łomży zaprezentowano szeroką gamę możliwości współpracy kulturalnej i oświatowej, w tym zespoły taneczno - wokalne w szkole podstawowej, w Domu Kultury, umiejętności artystyczne w Szkole Rzemiosła.
Z kierunkami nauczania w największej na Białorusi Akademii Rolniczej (18 tys. studentów, 9 kierunków nauczania) zapoznał się przedstawiciel Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości oraz przedstawiciele Miasta Łomży.
Potencjał gospodarczy Gorek przedstawili przedsiębiorcy zainteresowani współpracą gospodarczą z Polską. Spotkania zorganizowane zostały tak, aby każdy uczestnik wyjazdu mógł jak najwięcej skorzystać w ramach dziedziny, którą się zajmuje. Podczas pracy w podgrupach, przedstawiciele z branży spożywczej, budowlanej i turystycznej, mogli zapoznać się z potencjałem gospodarczym w rejonie goreckim, warunkami współpracy w interesujących ich dziedzinach, zwiedzić mleczarnię, zakłady budowlane i gospodarstwo agroturystyczne.
Goście z Łomży zwiedzili także miasto wojewódzkie – Mohylew (ok. 400 tys. mieszkańców), w tym urządzone na wolnym powietrzu muzeum poświęcone poległym podczas II wojny światowej żołnierzom radzieckim, ogród zoologiczny, nowoczesny pensjonat z drewnianym chatami, w których można podpatrzeć pracę artysty rzeźbiarza, czy też skosztować świeżo upieczonego pieczywa w „domu chleba”. Odwiedzono także Dom Polski, który stara się zachować i rozpowszechniać polską kulturę na Białorusi. Mimo historycznych zawirowań Dom Polski pomaga mieszkańcom Mohylewa w dotarciu do własnych korzeni. Tutaj znajduje się biblioteka, pokoje gościnne dla przyjezdnych gości, prowadzone są kursy języka polskiego i ciekawe prelekcje z zakresu najnowszej medycyny światowej, organizowane są spotkania harcerzy i różne imprezy. Prowadzony jest także dziecięcy teatr, funkcjonuje kawiarnia i mała restauracja.
Podczas wycieczki do leżącego nieopodal Gorki Lenino, miejscu walki żołnierzy polskich z nazistowskim najeźdźcą, przedstawiciele łomżyńskich przedsiębiorców i samorządowców oddali cześć Polakom poległym w bitwie oraz zwiedzili muzeum poświęcone miejscu silnie zakorzenionemu w pamięci Polaków.
Strona białoruska zaprezentowała najciekawsze miejsca i ludzi, którzy tam żyją. Wszędzie witano Polaków bardzo gościnnie i z entuzjazmem. Podczas oficjalnego pożegnania z merem miasta Gorki i przedstawicielami miasta, zaprezentowano film promocyjny o Łomży oraz wymieniono się upominkami. Zaproszono również gospodarzy Gorek, przedsiębiorców i zespoły dziecięce do Łomży. Planowany termin rewizyty to maj br.
Łomżyńska Izba Przemysłowo – Handlowa była reprezentowana przez Prezesa Rady Izby Macieja Zajkowskiego oraz przez członków Izby: Andzrej Wszeborowski – Roboty Ogólnobudowlane Konserwacja Zabytków, Marek Mackiewicz – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe, Czesław Filipkowski UNIQA, Leszek Krzyzkowiak i Adam Cwalina – Zakłady Spożywcze BONA Sp. z o.o., Henryk Jaworowski – P.P.H.U. “JAWOR” Export-Import oraz pracownicy z firmy turlomza.pl.
źródło: www.lomza.pl