Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

wtorek 20.07.2004

Gazeta Współczesna - Potop po burzy Gazeta Współvczesna - Nowe autobusy Gazeta Współczesna - Jeszcze trochę cierpliwości Kurier Poranny - Co boli wicemarszałka? Gazeta Wyborcza - UwB będzie stosował "Plagiat"

Gazeta Współczesna - Potop po burzy
– Obudziłem się i usłyszałem szum, a potem straszny huk – mówi 11_letni Kamil. – Nie wiedziałem, co się dzieje. Po minucie sobie uświadomiłem, że na zewnątrz szaleje burza. – Woda rwała całą szerokością ulicy Zdrojowej. Wyszedłem z gracą, żeby odmulać kratki kanalizacji, ale niewiele to dało. Tak tu jest zawsze – mówi Jan Makowski, mieszkaniec tej ulicy.
Kamil w towarzystwie kilku kolegów spędził noc z niedzieli na poniedziałek w namiocie w bazie harcerskiej na tzw. strzelnicy w Łomży.
Najedli się strachu
Burza rozpętała się nad Łomżą tuż po godz. 7 rano, kiedy baza budziła się ze snu. Młodszy od Kamila Maciek pełnił wartę przy bramie.
– Bardzo się przestraszył, musieliśmy go pocieszać – mówi Kamil.
Gwałtowna ulewa zalała dno strzelnicy. Na szczęście namioty położone były w wyższej części i nie ucierpiały. Przy bramie i tuż za nią ulewa wywołała powódź. Harcerze z desek i kamieni zbudowali wał przeciwpowodziowy, który ochronił częściowo bazę.
więcej: Gazeta Współczesna - Potop po burzy

Gazeta Współvczesna - Nowe autobusy
Sześć nowych autobusów otrzyma Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łomży w ramach projektu usprawniania komunikacji w mieście i okolicach. Trzy czwarte kosztów zakupu sfinansuje Unia Europejska.
– Projekt został złożony do unijnych funduszy strukturalnych. Jego pierwszy etap będzie realizowany w latach 2005_06. Oprócz zakupu sześciu autobusów, obejmuje też m.in. remont naszej stacji paliw i odwodnienie terenu bazy przy ul. Spokojnej – poinformował Janusz Nowakowski z MPK.
więcej: Gazeta Współvczesna - Nowe autobusy

Gazeta Współczesna - Jeszcze trochę cierpliwości
Są jeszcze objazdy i ruch wahadłowy, ale można już mówić o półmetku prac przy modernizacji drogi nr 8. Remont potrwa do końca sierpnia.
Minął już najgorszy etap modernizacji drogi, na ul. Białostockiej i Ostrowskiej w Zambrowie. Remont i ruch lokalny, w połączeniu z tranzytowym, były bardzo uciążliwe dla mieszkańców.
– Najgorzej było, jak zrywali asfalt. Tu był taki kurz, że nie opłacało się sprzątać w mieszkaniach, bo zaraz i tak wszędzie się wdzierał – mówi mieszkanka bloku przy Białostockiej. – Huk był straszny. Bo to nie tylko od maszyn robotników. Hałasowały głównie tiry wpadające w wyrwy i pędzące po kocich łbach.
Przez Zambrów skierowano cały ruch ciężki, w związku z remontem kilku odcinków drogi nr 61 Warszawa – Augustów.
więcej: Gazeta Współczesna - Jeszcze trochę cierpliwości

Kurier Poranny - Co boli wicemarszałka?
Wicemarszałek Jan Kamiński już miesiąc temu odzyskał stanowisko, jednak nie wraca do pracy. - Ciężko choruję - mówi. Mimo zwolnienia lekarskiego Kamiński ma dzisiaj negocjować poszerzenie swych kompetencji z marszałkiem Januszem Krzyżewskim.
Za mało obowiązków?
Przepychanki we władzach samorządowych województwa podlaskiego trwają już od maja. Najpierw na wniosek marszałka Janusza Krzyżewskiego (SLD) Sejmik województwa odwołał z funkcji wicemarszałka Jana Kamińskiego z Podlaskiej Inicjatywy Ludowej (byli radni Samoobrony). Krzyżewski zarzucił swojemu zastępcy między innymi, że stworzył "dwór" w podległych sobie departamentach.
Jednak wraz z odejściem Kamińskiego, koalicja SLD-PSL-PiL straciła też głos radnej Doroty Hołowienko i większość w Sejmiku. To dlatego 21 czerwca Krzyżewski i Kamiński pogodzili się i koalicja odzyskała większość, zaś Kamiński - stołek wicemarszałka.
więcej: Kurier Poranny - Co boli wicemarszałka?

Gazeta Wyborcza - UwB będzie stosował "Plagiat"
Już w sierpniu UwB planuje podpisać umowę w sprawie "Plagiatu" - programu komputerowego wykrywającego zbyt daleko idące zapożyczenia w pracach magisterskich
Najbardziej zainteresowany stosowaniem programu jest wydział historyczno-socjologiczny.
- Humaniści najbardziej na nim skorzystają, bo w naukach ścisłych pewne długie formuły powtarzają się w wielu pracach i wcale nie świadczy to o fakcie, że nie są to prace samodzielne - tłumaczy prof. Józef Rogowski, prorektor do spraw ekonomicznych UwB.
Inne wydziały białostockiej uczelni jeszcze nie podjęły decyzji. Historycy i socjologowie mogą natomiast spodziewać się od najbliższego roku akademickiego wprowadzenia obowiązku oddawania prac magisterskich także w formie elektronicznej (oprócz tradycyjnej, papierowej wersji).
Program "Plagiat" wyliczy, ile procent magisterki to samodzielna praca autora, a ile - fragmenty wcześniej napisanych prac.
więcej: Gazeta Wyborcza - UwB będzie stosował "Plagiat"

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę