Jubileusz Pani Hani
Ogromny bukiet kwiatów od "wszystkich łomżyniaków" i statuetkę, przedstawiającą damę w kapeluszu ze „śmiejącymi się” maskami trzymanymi w ręce ma otrzymać Hanka Bielicka. Kwiaty poślą działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, a statuetkę Związek Artystów Scen Polskich. Najsłynniejsza z łomżanek dziś świętuje 90. urodziny. Jubilatka z ogromnych kolorowych kapeluszy jest niemal tak samo znana jak z występów na scenach, na których króluje już od 66 lat.
IV Konkurs Poetycki im. Jana Kulki
MIEJSKI DOM KULTURY - DOM ŚRODOWISK TWÓRCZYCH w Łomży zaprasza do udziału w IV Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Regulamin konkursu :
Aj-waj, czyli historie z cynamonem
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na nagrodzony na Festiwalu Komedii Talia 2005 spektakl, znanego z kabaratowej sceny Rafała Kmity pt.: Aj-waj, czyli historie z cynamonem 11 listopada 2005, godz.18.00 sala widowiskowa, ul. Sadowa 12.
Taneczna manifestacja zmysłowości w Metrze
Mówi się, że orientalny taniec brzucha istnieje od zawsze - odkąd działa siła seksualności, którą wyraża. Płynne ruchy bioder, drobne kroki i charakterystyczne gesty tancerek odzianych w stroje odkrywające brzuch tworzą wyjątkowo zmysłowe widowisko. Dodają do tego odrobinę magii Orientu, skąd pochodzi, i wprawiającą w lekki trans muzykę, przy której jest wykonywany nie trudno wyobrazić sobie czemu zdobywa popularność na całym świecie... także w Łomży.
Z Ziemi Staszowskiej do Łomżyńskiej
- Jak się Pańska książka ukaże w przyszłym roku, to serdecznie zapraszam do mego Salonu Sztuk - powiedziała dr Anna Jakubowska z Łomży po spotkaniu z dr. Maciejem Andrzejem Zarębskim, barwnie i ze swadą opowiadającym o swoich podróżach od Atlantyku po Pacyfik. Spotkanie odbyło się w piątek, 4 listopada 2005 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przybyło zaledwie kilkanście osób, ale spotkanie autorskie - mimo że trwało ponad dwie i pół godziny - nie dłużyło się ani przez moment. Największa w tym zasługa urodzonego gawędziarza, autora i redaktora serii wydawniczej Biblioteka Staszowska, w której ukazało się ponad 200 publikacji, miłośnika Kielecczyzny i... członka Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej! Dr Zarębski właśnie został członkiem Zarządu Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Kultury Europejskiej.
Jesień Kulturalna z Łomżą w tle
Znakomici: Grzegorz Turnau, gitarzysta Marek Napiórkowski, saksofonista Henryk Miśkiewicz a także rockowy zespół Hunter to gwiazdy tegorocznej edycji Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Imprezę od lat organizuje Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Jak podkreśla Roman Borawski dyrektor placówki Łomżyńska Jesień Kulturalna jest przedsięwzięciem ambitnym. - „Staramy się by mimo coraz gorszej sytuacji finansowej nie zniżać poziomu artystycznego naszej oferty, która od wielu lat ma liczne grono wiernych sympatyków oczekujących w Łomży dobrej kultury i sztuki.”
Glogerowska sesja
Z inicjatywy łomżyńskiego Stowarzyszenia Stopka po raz kolejny w mieście spotkali się Glogerianie. Kilkadziesiąt osób – wybitni przedstawicieli nauki i kultury polskiej - to sympatycy myśli i dorobku pochodzącego z Jeżewa Zygmunta Glogera - wielkiego badacza i regionalisty XIX i początków XX wieku. Poza oddaniem hołdu swemu patronowi Glogerianie do Łomży przyjechali by uhonorować laureatów 16 -tej edycji konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera.
Muzyczne Zaduszki
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na Muzyczne Zaduszki. Koncert pt. "Wspomnienie o..." odbędzie się 30 października o godzinie 18.00 w Klubie PopArt przy ul. Wojska Polskiego 3. Największe przeboje Czesława Niemena wykona Joachim Perlik, znany z programu telewizyjnego "Jaka to melodia".
Glogery po raz szesnasty
Kapituła Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera pod przewodnictwem prof. Janusza Tazbira przyznała nagrody i wyróżnienia w 16. edycji konkursu organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży. Pierwszą nagrodę przyznano tym razem prof. dr. hab. Wojciechowi Wrzesińskiemu z Wrocławia - za całokształt badań i studiów dotyczących stosunków polsko-niemieckich w XIX i XX wieku oraz organizację uniwersyteckiego środowiska naukowego.
W rytmie marsza i nie tylko
Setki łomżan, melomanów muzyki wojskowej w piątkowy wieczór podziwiało występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. To jeden z najlepszych polskich zespołów. Chór, balet, orkiestra i soliści przez półtorej godziny prezentowali utwory znane i lubiane zarówno wojskowe jak i te z rodzaju muzyki popularnej.
PLATEAU- Rockowa uczta w Łomży
W ostatni piątek października (28.10) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Łomży wystąpi jedno z muzycznych odkryć tego roku w Polsce- zespół PLATEAU. Koncert w ramach trasy "Megalomania tour 2005" promuje ich debiutancką płytę "Megalomania", której premiera odbyła się 3 października.
„NOS” wg Mikołaja Gogola
Realizacja: MIECZYSŁAW GEDROJĆ – AKTOR STANISŁAW MIEDZIEWSKI – REŻYSER Spektakl był prezentowany m.in. w Anglii, Francji, Rosji, Niemczech, Szwajcarii, Ukrainie.
W hołdzie papieżowi
Kolejny koncert z cyklu I Jesiennego Festiwalu Muzycznego Sacrum et Musica odbył się w niedzielę w Łomży. W kościele pw. Krzyża Świętego wystąpił chór „Capella Ecumenica” z Wrocławia i ks. Tomasz Chludziński z Łomży, który recytował fragmenty z „Tryptyku Rzymskiego” - ostatniego poematu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Łuczaizm statystyczny
Wiesław Łuczaj (ur. 1960) po ponad 20 wystawach indywidualnych i 100 zbiorowych w Polsce i za granicą przybył do Łomży z "kołami": "obrazy i miejsca" oraz serią "Polak statystyczny". Koła w cudzysłowie zapowiadają zaskakującą aranżację słynej Galerii Pod Arkadami. Na białych ścianach parteru pojawiają się bowiem tylko dwa ogromne koła z czarnej folii, przygotowane z myślą o tym właśnie wnętrzu. Artysta, który reprezentował Nasz kraj na tegorocznym Biennale w Wenecji (najważniejszym obok Biennale w Kasel w Niemczech przeglądzie sztuki europejskiej), już od czasów studiów na ASP w Warszawie uprawiał malarstwo abstrakcyjne, którego podstawą są geometria, rytm i ... statystyka.
Gloria Artis na 90-lecie Hanki Bielickiej
Najsłynniejsza łomżanka Hanka Bielicka została uhonorowana Złotym Medalem Gloria Artis. To najwyższe odznaczenie jakim dysponuje kultura polska. Hanka Bielicka otrzyma go w przeddzień 90-tych urodzin. Artystka urodziła się 9 listopada 1915 roku. W Łomży mieszkała niemal do dnia wybuchu II wojny światowej.
Twarze bliskie Teresy Adamowskiej
Perfekcyjna, koncepcyjna i wytrwała malarka, jak zwykle, zaskoczyła równie wytrawnych znawców sztuki, co i przygodnych uczestników wernisażu "Portrety". Bywalcy Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, szczególnie pamiętający ostatnie wystawy z udziałem Teresy Adamowskiej (m.in. "W Drodze do Sacrum" 2001 i "Malarstwo indywidualne" 2001 czy "Czartowisko" z Czartorii 2003 lub "Czarci pazur i dzwon" z Wigier 2005), otóż ci właśnie przeżyją najwięcej zaskoczeń...
Najlepiej wirował Toruń
Tancerze z Torunia dominowali na podium podczas rozdawania nagród Ogólnopolskiego Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca strefa” jaki w weekend rozgrywany był w Łomży. Reprezentanci Torunia wygrali w 11 spośród 17 rozegranych kategorii. W sumie w tej edycji Turnieju wzięło udział około 500 uczestników z całej Polski m.in.: Bydgoszczy, Łodzi, Białegostoku, Torunia, Szczecina, Włocławka, Gdańska, Wołomina, Opola, Inowrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego. Łomżę reprezentowała grupa „Twist” prowadzona przez Beatę Kisiel, ale sukcesów tym razem nie było.
Wielkie wirowanie
Break dance, electric boogie, funky, hip hop, freestyle – kilkuset najlepszych tancerzy z całego kraju będzie można podziwiać dziś i jutro w Łomży. Już po raz czwarty MDK-DŚT organizuje Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca strefa”. Zjeżdżają się na niego najlepsi w Polsce wykonawcy – zarówno soliści jak i formacje - różnych stylów tańca młodzieżowego. Ogólna pula nagród pieniężnych i rzeczowych, o która będą walczyć tancerze wynosi 18.000 zł.
"KARTKI"-Jubilatki w Salonie Sztuk
Salon Sztuk dr Anny Jakubowskiej wszedł w piąty rok radosnego i twórczego istnienia we wrześniu 2005 r. W pierwszy czwartek października gościł jeszcze bardziej w historię (i historie :)) wplątany zespół: Świętujące 15-lecie "KARTKI". Dziennikarz telewizyjny i prasowy Wojciech Koronkiewicz i grafik Wojciech Kirejczyk, przedstawiciele Redakcji Jubilatki, przybyli z rocznicowym (już 33.) numerem nieregularnika w znakomitych nastrojach i w równie szampańskich wracali z miasta nad Narwią do domów nad Białką.