Otwarcie wystawy stałej
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy stałej "Łomża.Wędrówka przez wieki", które odbędzie się 17 marca 2013 roku (niedziela), o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C.
„Narew – ludzie, przyroda, kultura” – wystawa pokonkursowa.
Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka“ i Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają na wystawę ukazującą plon konkursów „Narew – ludzie, przyroda, kultura“. Ekspozycję tworzą najlepsze fotografie zgłoszone w kategoriach fotoreportaż i stara fotografia – nagrodzone oraz wybrane spośród pozostałych nadesłanych. Wystawa pokazuje bogactwo i piękno nadnarwiańskiej krainy oraz twórcze i różnorodne ujęcie zaproponowanego tematu przez autorów zdjęć. Na konkurs nadesłano 112 fotoreportaży oraz 38 zestawów starej fotografii - w sumie prawie 1700 zdjęć. Jury podjęło wyzwanie ocenienia trudnych do porównania prac – pejzaży, portretów, relacji z imprez czy zapisów odchodzących w przeszłość zwyczajów Fotografie nadesłane na konkurs pokazują w bardzo współczesny sposób to, co już było i jednocześnie to, co jest w tej chwili, jak i to co nadchodzi – podsumowauje Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący jury. - Obrazy niejednokrotnie cofają widza w przeszłość, ale i zaskakują aktualnością. Ta szerokość spojrzenia jest wizją wielowarstwowej rzeczywistości, mającej swoje korzenie w odległym czasie, nadążającej za bieżącymi bardzo szybkimi przemianami. Wystawę można oglądać od 1 marca do 1 kwietnia. Natomiast 20 marca o godz. 16 będzie ją można zwiedzać wraz z laureatami konkursu oraz członkami jury.
Ekspresyjny realizm. Malarstwo Siegfrieda Horsta
Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży (ul. Długa 13) oraz Autor – Siegfried Horst – zapraszają w sobotę, 2 marca 2013 roku, o godz. 12.00, na otwarcie wystawy malarstwa Ekspresyjny realizm. „ A może jestem wielkim śpiewem” (cytat z „Księgi o życiu mnicha” Rainera Marii Rilkego). Malarstwo Siegfrieda Horsta charakteryzuje się niezwykłą wyrazistością wynikającą z osobowości artysty, pełnego emocji i wewnętrznej siły. Twórca czerpie z ducha ekspresjonizmu. Nie stroniąc od deformacji, napięć i kontrastów maluje wizerunki ludzi i ptaków, martwe natury i kwiaty. Odważnie zestawiając soczyste barwy, mocne linie i niespokojne plamy w nieskrępowany sposób wyraża swoje odczuwanie świata.
Karczma w Skansenie do wynajęcia
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży ul. Dworna 22c tel. 86 216 64 87 poszukuje oferentów do wynajmu Karczmy z Dylewa na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie , ul. Zamkowa 25
„Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”- wystawa archeologiczna
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie zapraszają 17 lutego, o godz, 13,00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum, przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy „Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Autorami wystawy są Jacek Andrzejowski, Tomasz Rakowski i Katarzyna Watemborska.
Wystawa studniówkowa
Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają w sobotę, 19 stycznia 2013 roku, o godz. 18.00, do siedziby Muzeum na otwarcie Wystawy Studniówkowej.
Rodzinne pamiątki państwa Lachowiczów w Muzeum
W listopadzie 2012 r. pani Lidia Kaczmarczyk z Warszawy- za pośrednictwem pani Gabrieli Szczęsnej z Łomży- podarowała naszemu Muzeum pamiątki po rodzicach: Marii i Leopoldzie Lachowiczach. Otrzymaliśmy zdjęcia, dokumenty, gazetki wydane przez AK oraz Srebrny Krzyż Zasługi, przyznany Leopoldowi Lachowiczowi w 1938 r. „za zasługi na polu pracy społecznej”. Przekazane pamiątki są niewątpliwie bogatym źródłem informacji o powiecie kolneńskim, a przede wszystkim o Kątach, które były szczególnym miejscem pracy zawodowej i społecznej oraz działalności konspiracyjnej małżeństwa Lachowiczów.
„Z Królestwa Błękitu”
Galeria Sztuki Współczesnej oraz Autor zapraszają 29 grudnia 2012 roku (sobota), o godz. 12.00 na otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Białeckiego zatytułowanej „Z Królestwa Błękitu”. Na wystawie znalazło się 100 zdjęć ukazujących pejzaże znad Narwi i z dalekiego świata.
„Łomżyński pasaż sztuki” i nagrody dla twórców
5 grudnia 2012 roku, z udziałem władz Łomży, w otoczeniu dzieł sztuki autorstwa łomżyńskich artystów plastyków, odbyło się w Galerii Sztuki Współczesnej doroczne spotkanie twórców i pracowników kultury połączone z wręczeniem nagród Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Otrzymali je: Jarosław Antoniuk, Anna Bureś, Julita „Jula” Fabiszewska , Henryk Gała oraz Antoni Mieczkowski.
Imprezy mikołajkowe w Muzeum
Muzeum Północno-Mazowieckie – wzorem lat ubiegłych – organizuje w dniach 3-7 grudnia 2012 roku SPOTKANIA MIKOŁAJKOWE adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Przy wtórze kolęd, w atmosferze zabawy z udziałem św. Mikołaja, zgłoszone wcześniej grupy, uczestniczą w tradycyjnym wręczaniu upominków przygotowanych przez rodziców. W programie imprezy przewidziano także zwiedzanie z przewodnikiem niezwykle interesującej wystawy „Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów”.
„Księga Pamięci Żydów Łomżyńskich” - wystawa
Fundacja Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Prezydent Łomży, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Joint Distribution Committee Poland, Lomza Jewish Cemetery Foundation, Grażyna Majer, Ola i Paweł Bramsonowie oraz Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają 6 listopada 2012 roku o godz. 12.30 do siedziby Muzeum przy ul. Dwornej 22 C na otwarcie wystawy „Księga Pamięci Żydów Łomżyńskich”.
Wyroby z „kurpiowskiego złota” na wystawie w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie
Bursztynowy naszyjnik z zawieszką „pasyją”, różaniec, medalion „Wiara, Nadzieja, Miłość”, guziki i kilka innych eksponatów z unikalnego zbioru Działu Bursztynu naszego Muzeum trafiło na wystawę „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” otwartą niedawno w warszawskim Muzeum Ziemi PAN. Wystawa odbywa się pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Bogdana Borusewicza i prezentuje w szerokim wyborze wyroby z bursztynu pochodzące ze zbiorów kilku znaczących polskich muzeów oraz kolekcji prywatnych. Ekspozycja będzie czynna do 31 maja 2013 roku.
„ Nad zwierciadłem” - wystawa poplenerowa
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” zapraszają 20 października 2012 roku (sobota) o godzinie 12.00 do galerii przy ul. Długiej 13 na otwarcie wystawy poplenerowej „Nad zwierciadłem”.
Wspólnie porządkują Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie
W dniach 20-27 września 2012 roku grupa młodzieży polskiej i niemieckiej pod patronatem Fundacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży pracowała na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
Wystawa jubileuszowa Liceum Plastycznego
W Muzeum - z okazji 20-lecia łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka - odbywa się wystawa ukazująca dorobek plastyczny uczniów. Zaprezentowano – pochodzące z różnych lat – prace z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, tkaniny i fotografii oraz projektowania. Tematy to przede wszystkim martwa natura i studium postaci. Efektownie prezentują się grafiki oraz projekty plakatów i wydawnictw, a także liternictwo. Na uwagę zasługują również barwne batiki oraz rzeźby i płaskorzeźby.
Muzeum obdarowane
Łomżyńskie Muzeum otrzymało w ostatnich dniach serdeczny list. Odezwała się do nas Pani Halina Eysymont z Warszawy, która, jak się okazało, zachowała w życzliwej pamięci wystawę zorganizowaną przed sześcioma laty w Galerii Sztuki Współczesnej i podjęła decyzję o podarowaniu do naszych zbiorów prac malarskich – własnych oraz męża – Janusza Eysymonta. Po spotkaniu w pracowni artystki przywieźliśmy do Łomży 58 obrazów i akwarel. Z bogatego dorobku malarskiego Pani Haliny do Muzeum trafiły pejzaże oraz prace nieprzedstawiające, w których pejzaż obecny jest w formie przetworzonej - pod postacią układów zrytmizowanych linii oraz pełnych powietrza, barw i światła przestrzeni. Będą one stanowiły znakomite uzupełnienie naszej kolekcji malarstwa podobnie jak przeznaczone do zbiorów akwarele Janusza Eysymonta przedstawiające pejzaże rozjaśnione światłem. Utrzymane w przytłumionej, szaro-białej tonacji z akcentami czerni i czerwieni kompozycje składają się na swoisty notatnik z motywami krajobrazowymi, niezwykle ciekawy w kontekście całej twórczości artysty, w której dominuje abstrakcja.
Na zakończenie wystawy
Z udziałem przedstawicieli Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce – radcy ds. kulturalnych Pani Wu Guang oraz Pana Cheng Jie odbyło się w Muzeum zakończenie wystawy „Chińskich wycinanek i latawców” będącej własnością Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej, a udostępnionej dzięki uprzejmości Ambasady. Pani Wu Guang w wypowiedzi skierowanej do uczestników spotkania złożyła podziękowanie za prezentację wystawy w Łomży i zainteresowanie chińską kulturą oraz wyraziła nadzieję na kontynuowanie współpracy. Następnie wszyscy zgromadzeni wysłuchali wykładu profesora Henryka Brandysa odsłaniającego tajemnice Chińskiego Muru – niezwykłego systemu umocnień liczącego ponad 2 tysiące lat.
Święto Bursztynu Kurpiowskiego. I Mistrzostwa w Kopaniu Bursztynu Kurpiowskiego.
Muzeum Kurpiowskie w Wachu przy współpracy Muzeum Północno Mazowieckiego w Łomży, Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie , Urzędu Gminy w Kadzidle , Zespołu Szkół im. J. Popiełuszki w Wachu , Nadleśnictwa Myszyniec oraz Koło Naukowe Antropologii Rzeczy i Muzealnictwa przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle organizuje imprezę folklorystyczną p.t. Święto Bursztynu Kurpiowskiego. I Mistrzostwa w Kopaniu Bursztynu Kurpiowskiego.