Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Aktualne zasady kwarantanny

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Przybiera V fala koronawirusa, która spowodowana jest bardziej zaraźliwą mutacją Omikron. Rządzący obawiają się, że wielu obywateli zostanie odesłanych na kwarantannę, a to może zakłócić działanie wielu firm i urzędów. Jakie są zatem aktualne zasady kwarantanny?

Wzbierająca V fala koronawirusa poza wzrostem zakażeń niesie także wzrost osób skierowanych na kwarantannę. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia dziś (wtorek 1.02) na kwarantannie w Polsce przebywa prawie 700 tys. osób, choć w minionym tygodniu przekraczało już milion. W Łomży na kwarantannie przebywa aktualnie 672 osoby, a w powiecie łomżyńskim 490. Wielu zakażonych jednak powstrzymuje przed „oficjalnym” testem, aby znajomych, rodziny czy wpółpracowników nie wysyłać do domu. Stąd też pomysł rządzących do przejścia na pracę zdalną w urzędach administracji i skrócenie izolacji i kwarantanny dla medyków i służb mundurowych. Podobne zalecenia, oczywiście na ile to możliwe, skierowano do biznesu. 

Jakie są aktualne zasady kwarantanny?

Kwarantanna z kontaktu
Od 25 stycznia 2022 r. kwarantanna po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa trwa 7 dni (licząc od dnia następującego po kontakcie). Podobnie – 7 dni, trwa kwarantanna nakładana „automatycznie” w systemie EWP w dniu otrzymania skierowania na test, jednak w momencie uzyskania wyniku ujemnego kwarantanna zostaje zdjęta. W przypadku otrzymania wyniku pozytywnego pacjent zostaje skierowany na 10-dniową izolację. 

Kwarantanna współdomowników osoby chorej
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe lub mieszkających z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanna ta trwa przez cały okres izolacji domownika, plus 7 dni po zakończeniu przez niego tej izolacji (najczęściej będzie to 17 dni, jeśli lekarz nie przedłuży izolacji z powodu utrzymujących się objawów).

W związku ze zmianami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 15 grudnia 2021 r., osoby mieszkające z chorym, który ma pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, mimo szczepienia również podlegają kwarantannie. 

Osoby w pełni zaszczepione (posiadające Unijny Certyfikat Covid) lub ozdrowieńcy (którzy przeszli zakażenie w ciągu ostatnich 6 miesięcy), mogą zrobić test dzień po uzyskaniu przez domownika pozytywnego wyniku testu. Jeśli wynik testu okaże się negatywny, kwarantanna zostanie automatycznie skrócona. 

Osoby niezaszczepione również mogą wykonać test w kierunku SARS-CoV-2 jednak dopiero w pierwszym dniu po zakończeniu izolacji zakażonego domownika. 

Zlecenia na test w kierunku SARS-CoV-2 dla współdomowników osoby zakażonej generowane są automatycznie. Pacjenci otrzymują skierowanie na test SMS-em. Na test można też zgłosić się samemu po wypełnieniu formularza na stronie:

https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa-sars-cov-2-w-zwiazku-z-zakazeniem-domownika

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wszystko-o-kwarantannie

W poniedziałek 31. stycznia 2022 roku opublikowano nowelizację rozporządzenia co do kwarantanny pracowników ochrony zdrowia i służb mundurowych. Do 7 dni od daty pierwszego wyniku dodatniego skrócono izolację dla służb mundurowych. Po 5 dniach można wykonać test, a wynik negatywny zwalnia z dalszej izolacji. 

Jeśli chodzi o kwarantannę to nowelizacja skraca z 7 dni do 5 dla medyków i służb mundurowych. W przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, pracownicy służby zdrowia, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom cierpiącym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, mogą być zwolnieni z konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny. Muszą jednak codziennie, przed rozpoczęciem pracy wykonywać badanie testem antygenowym, przynajmniej przez 7 dni od dnia kontaktu. Okres 7 dni liczy się od następnego dnia po dniu narażenia Cię na kontakt z wirusem. Jeśli wynik testu antygenowego będzie pozytywny, medyk musi poddać się izolacji. 

Kwarantanna a oczekiwanie na wynik testu zleconego przez lekarza
Każda osoba, która dostała skierowanie na test przez lekarza, automatycznie podlega kwarantannie. Inaczej jest w przypadku osób, które wykonują zawód medyczny. Niezależnie, czy medyk udziela pomocy pacjentom z Covid-19, czy pracuje w innego typu placówce medycznej, w trakcie oczekiwania na wynik testu nie musi przebywać na kwarantannie. Jeżeli wynik testu będzie pozytywny, obowiązuje tę osobę izolacja. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę