Z historii Łomży – warsztaty dla uczniów
W związku ze zbliżającą się rocznicą 600-lecia nadania Łomży praw miejskich serdecznie zapraszamy do Muzeum na ciekawe zajęcia z historii naszego miasta. Przygotowaliśmy wyjątkowe lekcje – dla młodszych uczniów: „Jeleń z łomżyńskiego herbu”, „Książę Mazowiecki Janusz I – dobroczyńca Łomży”, „Łomża – Miasto Książąt Mazowieckich”, natomiast dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej: „Lokacja Łomży na prawie chełmińskim”. Muzealną ideę objął swoim patronatem Pan Prezydent Mariusz Chrzanowski. Biorąc pod uwagę oczekiwania nauczycieli i uczniów mamy do wyboru kilka wariantów tej samej lekcji w zależności od wieku, preferencji i oczekiwań odbiorców.
Wyjątkową atrakcją jest interaktywna mapa, na której dzieci zbudują miasto średniowieczne z uwzględnieniem jego położenia, liczby mieszkańców, architektury i specyfiki. Kim był Książę Janusz I Starszy? Jak dzieliło się społeczeństwo w średniowieczu? Kto faktycznie sprawował władzę w mieście? Jakie są najstarsze łomżyńskie ulice i zabytki? Co przetrwało do dzisiejszych czasów? Na te i wiele innych pytań postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w czasie muzealnych zajęć. Dla młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów szkół średnich przygotowaliśmy ciekawą opowieść z prezentacją multimedialną i edukacyjną kartą pracy z wykorzystaniem ekspozycji stałej „Łomża. Wędrówka przez wieki”. Do każdej z lekcji opracowaliśmy pomoce edukacyjne, dzięki którym zburzymy mit o „mrocznym średniowieczu” i pokażemy rozdział lokalnej historii dokumentujący czas potęgi i braterstwa. Karty pracy, które uczniowie zabierają ze sobą stanowią zbiór najważniejszych informacji i historycznych faktów dotyczących średniowiecznej Łomży. Przechowując pamięć o tym, co było przed wiekami nie jesteśmy bezimienni, posiadamy swoje korzenie i poczucie osadzenia w przeszłości, co przekłada się na budowę lokalnego patriotyzmu. Zamiarem muzealnych edukatorów jest wyposażenie dzieci i młodzieży w potrzebną wiedzę by właściwie przeżyć zbliżający się jubileusz i poznać pasjonującą historię grodu nad Narwią, który stał się miastem.
Zapisy na lekcje przyjmuje Dział Edukacji i Promocji Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży pod nr. tel. 86 216-28-16, 668-337-662