Nocą do lekarza w szpitalu
- Od Nowego Roku 2018 szpital w całości będzie świadczyć usługi nocnej i świątecznej pomocy medycznej w gmachu przy alei Józefa Piłsudskiego 11 – zapowiada dr Hanna Majewska - Dąbrowska, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Przez ostatnie trzy miesiące dzieci i nastolatki do 18. roku życia były przyjmowane w ramach NiŚPM w szpitalu, natomiast dorośli korzystali – tak jak przez lata wcześniej - z porady lekarzy i usług personelu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy Szosie Zambrowskiej w Łomży. Od stycznia wszyscy, niezależnie od wieku, będą mieć w szpitalu nocną i świąteczną pomoc medyczną w dni powszednie od godz. 18. do godz. 8., zaś w soboty, niedziele i dni wolne od pracy – przez całą dobę. Pogotowie będzie wyjeżdżało tylko do nagłych wypadków.
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), tak jak dotąd, będzie świadczyć pomoc medyczną w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia lub po wypadkach. Pogotowie ratunkowe w dalszym ciągu będzie służyć wezwaniom alarmowym na telefon. Jak ujmuje to wicedyrektor szpitala, dyspozytor pogotowia po wywiadzie w trakcie rozmowy ze zgłaszającym rozstrzygnie, czy pacjent powinien trafić do SOR-u albo do nocnej i świątecznej pomocy medycznej, czy należy wysłać doń zespół ratunkowy karetką. Z perspektywy dyrekcji łomżyńskiego szpitala, zmienia się niewiele: pacjenci będą korzystać z wejścia po prawej stronie, czyli od strony podjazdu do SOR, w gabinetach na 1. piętrze przyjmą ich lekarze, a sama organizacja pracy NiŚPM oparta jest na wzorcach wypracowanych przez lata przez Pogotowie Ratunkowe, czyli praktycznie na Nowy Rok zmienia się tylko miejsce udzielania pomocy. Dodajmy, że jednocześnie kończy się remont SOR-u, z finałem zaplanowanym na koniec grudnia 2017 .
- Nocna i świąteczna pomoc medyczna to „przedłużenie ręki” lekarza rodzinnego podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia dr Hanna Majewska – Dąbrowska. Inaczej mówiąc, w czasie kiedy gabinety lekarzy POZ są zamknięte, pomocą służyć będą lekarze NiŚPM: w dni powszednie jeden internista i jeden pediatra, w dni świąteczne dwóch internistów i pediatra. Dzięki temu, pacjenci obłożnie chorzy, na przykład, wymagający wymiany cewnika, zmiany opatrunku przez pielęgniarkę, zrobienia zastrzyku (iniekcji) czy wizyty domowej – mogą zgłaszać się do NiŚPM osobiście albo zarejestrować się telefonicznie – nr tel. 86 473 36 66 (w dni powszednie od godz. 18. do godz. 8., w święta całą dobę). Wystawienie recepty na brakujące leki jest też w zakresie usług w NiŚPM.
Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży Hanna Waniewska potwierdza, że w tej nowej po Nowym Roku sytuacji dla pacjenta zmienia się niewiele – miejsce udzielania świadczenia. - Ci sami lekarze i pielęgniarki, które miały ze szpitalem od października do grudnia umowy cywilno-prawne – precyzuje dyrektor WSPR. Nadal aktualny pozostaje nr pogotowia ratunkowego: 999 (ewentualnie 112), na który należy zgłaszać dyspozytorowi nagłe zagrożenia zdrowia lub życia, ale nie choroby przewlekłe, ponieważ wtedy pomocne będą usługi medyczne stacjonarne lub wyjazdowe w NiŚPM.