Pierwszy z wybitnych łomżan
Ks. prof. Witold Jemielity, był pierwszym z gości którzy mają odwiedzać uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży w ramach cykl spotkań z wybitnymi łomżanami pod hasłem „Małe Ojczyzny”. Celem jest promowanie postawy patriotyzmu lokalnego poprzez poznawanie biografii i działalności wybitnych łomżan oraz różnorodności kulturowej regionu. Zdaniem organizatorów dyskusje panelowe z wybitnymi mieszkańcami mają bardzo ważny aspekt wychowawczy, gdyż budują poczucie więzi młodego człowieka z lokalną ojczyzną, a to z kolei daje mu poczucie zakorzenienia we własnej tradycji i historii.
Ks. prof. Witold Jemielity został wybrany na pierwszego gościa tego cyklu, bo w opinii organizatorów: Marzeny Piekarskiej, Jolanty Wilczewskiej, Lidii Janowicz i uczniów z „Zielonej” to wyjątkowo skromny, życzliwy ludziom człowiek, o rozległej wiedzy, którą chętnie dzieli się z innymi. Współpracuje z Towarzystwem Naukowym im. Wagów, a w bibliotece tej instytucji udziela wielu konsultacji. Ostatnio ks. prof. Witold Jemielity został też uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt dokonań w ochronie dziedzictwa kulturowego, autor wielu publikacji o Łomży i Mazowszu.
Kluczowy punkt uroczystości stanowiła dyskusja panelowa. Poprzedziła ją projekcja sondy przeprowadzonej przez „Studio Zielona 21”, diagnozującej wiedzę łomżan o ich mieście, a także przygotowana przez uczniów kl. 2aTB pod kierunkiem wychowawczyni Marzeny Piekarskiej prezentacja multimedialna pt. „Łomża. Przeszłość i współczesność grodu nad Narwią”. Uczniowie przygotowując prezentację oparli się na publikacjach ks. prof. Witolda Jemielitego. Scenografię uroczystości zdominowały zdjęcia z wystawy „Łomża w dokumencie archiwalnym”, udostępnione przez panią Elżbietę Żegalską z Towarzystwa Naukowego im. Wagów.