Komu bije... dzwonek?
Drodzy Uczniowie, Szanowni Dyrektorzy i Nauczyciele, Rodzice i Przyjaciele Szkoły! Tradycyjnie, 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Przed nami wszystkimi stoją nowe wyzwania. Starajmy się im sprostać, aby Uczniowie mieli jak najlepsze warunki nauki i by polska edukacja nadążała za wymaganiami stawianymi przez współczesny świat – tak Minister Edukacji Narodowej i Sportu Mirosław Sawicki, powitał nowy rok szkolny.
Nowe przyszło dla nauczycieli wychowania fizycznego. W V i VI klasach szkół podstawowych wraca godzina w-f. Nauczyciele będą więc mogli parę groszy dorobić, trudno jednak spodziewać się gradu medali na kolejnych olimpiadach. Do czterech, już istniejących ocen z zachowania, dołączono jeszcze dwie, bardzo dobrą i naganną. Dobrzy uczniowie będą mogli łatwiej doszlusować do grupy prymusów. Świadectwo z tzw. czerwonym paskiem można będzie otrzymać już za średnią 4,75.
Kuratorzy są zdania że zarówno wyróżnienia na świadectwie jak i wprowadzenie nowych ocen ze sprawowania, ma być nowym impulsem również dla rodziców. Bardziej dokładna a zarazem nie tracąca z przejrzystości cenzurka ma w zachęcać do bardziej systematycznej kontroli naszych pociech.
Prawdziwą nowością jest możliwość odwołania się uczniów od oceny, z którą się nie zgadzają. Odwołania będą rozpatrywali dyrektorzy. Jeżeli uznają roszczenia ucznia za zasadne, mają prawo zawieszenia noty.
Wszyscy zgodni są co do jednego. W roku szkolnym 2004/2005 najważniejszym przedsięwzięciem jest nowa matura. Uczniowie trzecich klas liceów profilowanych i ogólnokształcących zdawać ją będą, w formie wstępnej 18 kwietnia przyszłego roku. Pisemny egzamin zaplanowano na 4 maja. W czasie jego trwania uczniów będą kontrolować pracownicy innych szkół. Na sali będzie też przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Teraz OKE a nie Kuratorium Oświaty przejęła ciężar przygotowania i przeprowadzenie nowej matury. Najbardziej aktualny jest jednak wybór przedmiotów, które uczniowie będą chcieli zdawać. Muszą tego dokonać już w pierwszym miesiącu nauki czyli do końca września. Uczniowie ostatnich klas szkół zawodowych zdawać będą specjalny egzamin potwierdzających ich kwalifikacje. Szkoła jest też odmłodzona. Od nowego roku obowiązkową stała się naukach w zerówkach.
Zmiany czekają też samych nauczycieli. Ich Karty, postrzeganej przez niektórych jako reliktu przeszłości, nie udało się znieść. Parlament jednak w ramach kolejnych nowelizacji wydłużył okresy zdobywania awansu zawodowego. Karta Nauczyciela od 2000 roku zmieniana była aż dziewięciokrotnie. Do starej ustawy z 1982 roku wprowadzono tym razem 12 zmian. Jedną z nich jest między innymi zniesienie obowiązku ubiegania się nauczyciela kontraktowego o stopień mianowanego. Do tej pory, jeśli nauczyciel w ciągu czterech lat nie awansował, stosunek pracy nauczyciela kontraktowego ustawowo wygasał.
Nowością jest także to, że komisje kwalifikacyjne i egzaminacyjne przyznające nauczycielom stopnie zawodowe mogą pracować w ciągu całego roku. Istnieje także możliwość przedłużenia stażu o czas trwania nieobecności nauczyciela w pracy. Dotychczas, jeżeli nauczyciel odbywający staż przerywał go, a jego nieobecność była dłuższa niż 6 miesięcy, po powrocie do pracy musiał odbywać go od początku. Obecnie, wydłużono możliwość absencji nauczyciela do roku.