Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Wystawa „Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej”

Wystawa „Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej” na Starówce w Łomży. 3 grudnia 2009 roku klasa II TA pod opieką Pana Arkadiusza Bałazy udała się na Starówkę w Łomży w celu obejrzenia wystawy „ Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej”. Wystawa przybliżyła uczniom tamtejsze wydarzenia.

 

Uważam, że obejrzenie wystawy przez uczniów Ekonomika było dla nich prawdziwą lekcją historii i uświadomiło ogrom walk i zarazem poniesionych ofiar  w walce z agresorem.

Materiały pochodzą ze zbiorów m.in. Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, z Archiwum w Grodnie, w Wilnie.

Jan Jerzy Milewski, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku podczas pobytu w Łomży- przybliżając tło wydarzeń jakie poprzedziły sowiecką agresję na Polskę 17 września 1939 roku mówił, że gdy wybuchła wojna Polacy byli optymistami. Wierzyli, że z pomocą przyjdą Polsce sojusznicy – Anglia i Francja. - Nikt w Łomży nie przypuszczał, że po ulicach tego miasta będą chodzić Rosjanie, i że będzie tu Zachodnia Białoruś – dodawał, podkreślając, że w Polsce nikt nie wiedział o tajnym aneksie do Paktu Ribbentrop – Mołotow, który dzielił terytorium naszego kraju na dwie części – niemiecką i sowiecką.

Historyk podkreślał, że polscy sojusznicy z Francji i Anglii o tajnym aneksie już wtedy wiedzieli, ale nam o tym nie powiedzieli. Tak samo jak nie powiedzieli nam, że mimo ciążących na nich zobowiązaniach, nie przystąpią do wojny z Niemcami.
Na reakcję tych państw na napaść Niemiec na Polskę czekał także Stalin, który zaatakował dopiero 17 września 1939 r., gdy już wiedział, że Anglia i Francja do tej wojny się nie włączą.
- Wielu historyków twierdzi, że gdyby nasi sojusznicy do wojny przystąpili i rozpoczęli działania wojenne wszystkimi swoimi siłami, ta wojna skończyłaby się do końca 1939 roku i miałaby zupełnie inny przebieg – mówił historyk IPN.
Po agresji sowieckiej na Polskę wszystko się zmieniło. Jako dowód na to historyk podawał dyrektywę Naczelnego Wodza Edwarda Rydza Śmigłego, która zabraniała polskim wojskom walczyć z sowietami. Nie obyło się jednak bez zaciętej walki, a w wielu miejscach do obrony stanęli harcerze i młodzież, którzy nie walczyli, aby wygrać tę wojnę, ale „walczyli o honor”.
Jako przykład takiej walki historyk podawał obronę Grodna, gdzie od 20 do 22 września 1939 roku harcerze i młodzież uzbrojeni w butelki z benzyną walczyli z atakującymi miasto pancernymi jednostkami Armii Czerwonej.
- Nie ma dobrych ani złych narodów. Są dobrzy i źli ludzie – mówił Milewski, podając przykład Białorusinów ze wsi Sawalówka, którzy we wrześniu 1939 roku ukryli rodziny kilkunastu polskich osadników wojskowych ratując im życie.

 

Przygotował: p. A. Bałazy

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Aneta Wiktorzak
śr, 06 stycznia 2010 15:26
Data ostatniej edycji: cz, 02 kwietnia 2015 07:34:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę