Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ślubowali dla dobra miasta i mieszkańców

Główne zdjęcie
Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Wiesław Grzymała z wiceprzewodniczacym Leszkiem Andrzejem Konopką.

Wiesław Grzymała został wybrany Przewodniczącym Rady Miejskiej Łomży, a jego zastępcą Leszek Andrzej Konopka. Po prawie trzech godzinach trwania pierwszej sesji i „ogarnięciu” sposobu głosowania, wybrano prezydium. Podczas zwołanej na poniedziałek 6 maja pierwszej sesji nowej kadencji łomżyńskiego samorządu, radni i prezydent ślubowali swoje obowiązki sprawować dla dobra miasta i mieszkańców.

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej ślubuję uroczyście, obowiązki radnego sprawować godnie , rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców” - odczytał rotę ślubowania prowadzący obrady radny senior  Leszek Andrzej Konopka. Wspomagający go najmłodszy z wybranych Hubert Marek Norowski, odczytywał nazwiska radnych, którzy wypowiedzeniem słowa „ślubuję” potwierdzali przyjęcie mandatu. Odmowa skutkowałaby jego utratą. Poza najmłodszym radnym, wszyscy dodawali „tak mi dopomóż Bóg”. 

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski po odczytaniu roty ślubowania „Obejmując urząd Prezydenta Miasta Łomża uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta” dodał „tak mi dopomóż Bóg”. W krótkim wystąpieniu dziękował za „ogromne zaufanie” otrzymane podczas wyborów samorządowych.

- Wybór po raz trzeci na urząd Prezydenta, zwycięstwo w pierwszej turze, to ogromna mobilizacja oraz też zadanie i odpowiedzialność jaka spoczywa na mnie jako na Prezydencie Miasta – mówił Mariusz Chrzanowski. - Mam nadzieję i na to liczę, że ta kadencja samorządu będzie ta kadencją zgody, współpracy. Wierzę w to, że dzielą nas może różne spojrzenia na nasze miasto, nie mówię tutaj o poglądach politycznych bo to jest samorząd i tutaj te względy powinniśmy odłożyć na bok, ale będziemy potrafili wspólnie, razem dla dobra naszego miasta podejmować dobre decyzje.

Wyboru Mariuszowi Chrzanowskiemu gratulowała posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, która stwierdziła, że jest to nie tylko świadectwo ogromnego zaufania i szacunku ze strony wyborców, ale również motywacja do dalszej pracy na rzecz miasta.

- Wierzę, że rozpoczynająca się kadencja przybliży Pana do pełnej realizacji wszystkich planów i zamierzeń – mówiła dodając, że „Łomża i jej mieszkańcy zasługują na to, by mówić o Łomży tylko w kontekście rozwoju, a nie konfliktu”.  „Nasza współpraca będzie aktywnie kontynuowana” - zapewniała.  Wszystkim radnym i prezydentowi życzyła mądrości, siły i wytrwałości w podejmowaniu czasem bardzo trudnych decyzji. 

Wicewojewoda podlaska Ewa Kulikowska gratulowała zaufania społeczeństwa Łomży i podkreślała, że trzecia kadencja to ogromne wyróżnienie. Z kolei wicewojewoda Paweł Krutul zauważył, że „to miasto musi się rozwijać, Podlasie musi się rozwijać” i wyraził nadzieję, że „barwy polityczne nie będą przeszkadzały w tym rozwoju i my jako Urząd Wojewódzki będziemy Państwa wspierali. 

Przewodniczący z poślizgiem

Porządek obrad pierwszej sesji, poza złożeniem ślubowań, obejmuje także wybór przewodniczącego i jego zastępcy. Tu doszło do co najmniej niezręczności. W pierwszym tajnym głosowaniu, gdy jedynym kandydatem był Wiesław Grzymała, otrzymał jedynie 11 głosów na 23 głosujących radnych. Po przerwie, podjęto drugą próbę wyboru przewodniczącego. Tym razem obok Wiesława Grzymały z PIS zgłoszono Edytę Śledziewska z PO. To o tyle skomplikowało proces wyborczy, że prawnik dwa razy musiał tłumaczyć jak głosować, żeby było poprawnie.

Zarówno w pierwszym, jak i  w drugim głosowanie dotyczy każdej osoby. Zatem przy której są słowa Tak i Nie. Chcąc głosować za kandydaturą, należy skreślić Nie, a jeśli przeciw skreślić należy Tak. Ten system obowiązuje w Radzie Miejskiej Łomży od dawna, ale jak jest kilku kandydatów to się komplikuje.

Ostatecznie na Wiesława Grzymałę głosowało 13 radnych, a na Edytę Śledziewską 7. Trzy osoby oddały głosy nieważne.

- Było normalnie – skwitował po sesji przewodniczący i zapowiedział podjęcie tematu zmiany sposobu głosowania. Przypomniał, że we wszystkich wyborach stawia się znak x przy nazwisku popieranego kandydata, a nie skreśla słów Tak czy Nie.

Na wiceprzewodniczącego wybrano Leszka Andrzeja Konopkę. Rada Miejska Łomży zaksymalnie może liczyć 3 wiceprzewodniczących. 

 

Skład Rady Miejskiej Łomży kadencji 2024/2029

Piotr Modzelewski, Sztejno Karol, Grzymała Andrzej, Chludzińska Ewa, Mieczkowski Marcin, Tarka Mariusz, Wykowski Krzysztof, Norowski Hubert Marek, Cieślik Waldemar, Domasiewicz Dariusz, Siok Milena, Grzymał Wiesław, Sychowicz Krzysztof, Najda Anna, Kisiel Marek, Śledziewska Edyta, Dębek Marcin, Michalak Wojciech, Gołaszewski Adrian, Chmielewski Piotr, Szynkiewicz Marek, Wojtkowski Andrzej, Konopka Leszek Andrzej


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę