Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńskich wspomnień i refleksji czas

Po raz IX startuje organizowany przez TPZŁ konkurs na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”. Do końca roku można nadsyłać wspomnienia, relacje, reportaże czy refleksje dotyczące Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, we współpracy i wsparciu finansowym Prezydenta Łomży, już po raz IX ogłasza konkurs na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”.  Tytuł zaczerpnięty z wiersza pt. „Łomża”, napisanym przez Iwonę Krzepkowską-Bułat – łomżyniankę, mieszkającą obecnie w Piastowie, wskazuje na ładunek emocjonalny zawarty w nadsyłanych pracach. Inicjatorom zależy na pozyskaniu wielotematycznych, pisemnych wspomnień, relacji, reportaży, opisów, refleksji dotyczących Łomży i Ziemi Łomżyńskiej w różnych latach. Konkurs ma charakter bardzo otwarty - autorami prac mogą być wszyscy, którzy mają swoje przemyślenia na ten temat.  Spodziewamy się jednak – piszą organizatorzy, - że konkurs wzbudzi szczególne zainteresowanie wśród osób, które urodziły się w Łomży lub na Ziemi Łomżyńskiej, tu założyły rodziny, budują swoją tożsamość lub też w różnym okresie życia wyjechały poza Łomżę i Ziemię Łomżyńską i patrzą na rodzinne strony z perspektywy oddalenia. 

Wiele cennych opisów pozyskało TPZŁ dzięki dotychczasowym edycjom konkursu. Ubogacają one obraz regionu, jaki mamy w pamięci i jaki zostawimy następnym pokoleniom.  Organizatorzy liczą na wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar okupacji niemieckiej i sowieckiej, wywózki na Sybir – ważne tu będą także spisane wspomnienia przez potomków tych, którzy osobiście byli uczestnikami tych dramatów. Cenne mogą być opisy zdarzeń z życia partyzanckiego, a także czasów „utrwalania władzy ludowej”, w tym działalności funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży. Mają nadzieję na to, że odezwą się ofiary ubeckiej katowni przy Nowogrodzkiej 5 lub członkowie ich rodzin, pamiętający osobiste doświadczenia poszkodowanych. Interesujące i pożądane mogą być teksty osób, które przypadkiem zetknęły się z Łomżą lub Ziemią Łomżyńską (np. na szlaku wakacyjnych wędrówek) i zechcą podzielić się swoimi wrażeniami. Ewentualne fotografie tylko wzbogacą nadesłany materiał. Z konkursu wyłączone są wiersze, piosenki i im podobne utwory w jakiejkolwiek postaci.

Organizatorzy nie wykluczają z grona autorów członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, z wyjątkiem osób bezpośrednio zaangażowanych w organizację konkursu i ich rodzin. 

Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2022 roku. Objętość prac konkursowych z zasady nie powinna przekraczać 5 stron A-4 wydruku komputerowego, ale generalnie rozmiar prac, nie będzie w żaden sposób ograniczany. Oceny nadesłanych prac dokonuje jury powołane decyzją prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Towarzystwo także wyznacza z grona jurorów koordynatora konkursu, który oprócz funkcji jurorskich zajmuje się organizacją konkursu i jego podsumowaniem. Funkcję koordynatora, ze względów organizacyjnych i logistycznych, pełni przedstawiciel TPZŁ.

Nagrody funduje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydent Miasta Łomży. Przewiduje się nagrody główne za trzy pierwsze miejsca i wyróżnienia. W przypadku, gdy w danej edycji konkursu znajdzie się praca o wybitnych walorach literackich lub dokumentacyjnych, jury może przyznać Nagrodę Specjalną.

Nagrodami głównymi w każdej edycji konkursu są prace malarskie łomżyńskich artystów – plastyków, przedstawiające łomżyńskie plenery. Honorowanie laureatów IX edycji odbędzie się w sposób uzależniony od rozwoju sytuacji pandemicznej zwłaszcza w regionie. Dodatkową nagrodą w konkursie jest publikacja prac w wydawnictwach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Organizatorzy dołożą starań, by najlepsze prace (także nienagrodzone) zostały wydrukowane w roczniku „Ziemia Łomżyńska”. 

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę