Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 grudnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 3 STYCZNIA


-Święty Blitmund z Bobbio (+660)
=
Święty Fintan (+VI w.)
=
Błogosławiony Helinand z Froidmont (ok. 1171–1229)
=======
patrz poniżej

3 STYCZNIA: 

Święty Blitmund z Bobbio (+660)
3 STYCZNIA: Święty Blitmund z Bobbio (+660)
3 STYCZNIA: 

Święty Fintan (+VI w.)
3 STYCZNIA: Święty Fintan (+VI w.)

======

Święty Blitmund z Bobbio (+660)

                  Mnich w klaszorze benedyktyńskim w Bobbio, we Włoszech. Duchowy uczeń św Attalasa i towarzysz św Valerego. Udał się do Francji ze św Valerym, założył opactwo w Leucone i służył tam jako opat.

====

Święty Fintan (+VI w.)

            Duchowy uczeń św Comgalla. Opat benedyktyński i patron w Doon w Irlandii. Jest czczony również w Limerick.

====

Błogosławiony Helinand z Froidmont
(ok. 1171–1229)

                              Urodził się około r. 1171 w rodzinie szlacheckiej. W młodości był świetnym uczniem Radulfa Gramatyka, u którego zasmakował w poezji i muzyce. Idąc za tym zamiłowaniem, został trubadurem i jako taki, ceniony przez króla, przebywał na dworze Filipa II Augusta. Miał już trzydzieści pięć lat, gdy zdecydował się porzucić dwór i wstąpił do cystersów. Życie zakonne rozpoczął w opactwie w Froidmont (na południowy wschód od Beauvais). Tam też może był potem przeorem. Jego elokwencja sprawiła, że włączono go do ekipy opatów cysterskich wysłanych na południe dla rozwiązania problemu albigensów. Odnajdujemy go dlatego w Tuluzie, gdzie biskup Fulko należał uprzednio do tego samego zakonu. Wygłosił tam wiele kazań, z których pewna liczba zachowała się do naszych czasów. Jest w nich zarówno teologiem, co liturgistą, mistykiem i mężem pełnym humoru, znawcą literatury klasycznej i gawędziarzem, sposobnym do opowiadania anegdot. Sławnymi także stały się stance poświęcone tematowi śmierci. Ale najbardziej chyba znanym Helinand stał się jako autor Chronicon, obszernej kroniki świata, która obejmuje lata 634-1204 i rozdzielona została na 49 ksiąg. Helinand był w nich kompilatorem, posługiwał się zwłaszcza dziełem Sigeberta z Gembloux (1030-1112), ale nie brak mu ani humoru, ani pogody ducha. W każdym razie wpłynął na następców, zwłaszcza na Guiberta z Tournai oraz na Wincentego z Beauvais. Helinand zmarł po r. 1229. Cystersi wpisali go jako błogosławionego do swych menologiów pod dniem 3 stycznia. To wspomnienie przejęła także diecezja Beauvais.

 

 

S. Stefania OSB
cz, 03 stycznia 2019 09:07
Data ostatniej edycji: so, 08 stycznia 2022 08:33:32

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę