Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Duch miejsca, inne duchy i duszki - wystawa poplenerowa "Stopki"

Zaproszenie-poplenerowa--3.gif Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” zapraszają na wystawę poplenerową „Duch miejsca, inne duchy i duszki”. Wernisaż odbędzie się 16 października 2015 roku o godz. 17.00 w salach wystawowych przy ul. Długiej 13 w Łomży. Wystawa będzie czynna do 8 listopada 2015 roku.

W tegorocznym, XII Międzynarodowym Plenerze „Stopki” wzięło udział 16 artystów: Teresa Adamowska (Łomża), Stanisław Kędzielawski (Łomża) (komisarz pleneru), Maciej Kędzielawski (Łódź), Nina Krymova (Kaliningrad), Nataliya Kuberska (Lwów), Iwona Sielska (Katowice), Dobrochna Sobek (Kraków), Andrzej Strumiłło – (Maćkowa Ruda) – kurator pleneru, Katsiaryna Suvarava (Mińsk), Włodzimierz Witalis Tyc (Bielsk Podlaski), Aleh Uscinovich(Mińsk), Tomas Vaičaitis – (Telšiai), Siarhei Vechar (Mińsk), Aleksandras Vozbinas (Wilno), Edyta Wittchen-Strumiłło (Warszawa), Jacek Wójcik (Włodawa), Stanislaw Ziolkowski (Tübingen).

Twórcy spotkali się w sierpniowe dni na skraju Puszczy Knyszyńskiej, w Supraślu. Z dala od miejskiego hałasu i zgiełku oddali się kontemplacji natury i poszukiwaniom ducha miejsca., czego owocem jest blisko siedemdziesiąt prac o różnym charakterze. Genius loci, objawiający się pośrednio poprzez klimat i nastrój, poprzez odwołania do wszechobecnej w Supraślu sztuki sakralnej, poprzez „język rzeki i krajobrazu” czy architekturę, niejako emanuje z płócien, pobudzając do różnorodnych skojarzeń. Artyści roztoczyli aurę niespiesznego słonecznego popołudnia w małym miasteczku, gdzie historia i tradycje są nadal żywe i chodzą ze wszystkimi “pod rękę”. Właśnie tradycja, w postaci sztuki sakralnej Prawosławia podbiła serca i wyobraźnię uczestników, stając się jednym z wiodących motywów w ich pracach, podobnie jak urokliwa architektura miasta. W centrum zainteresowania malarzy znalazła się Cerkiew p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Muzeum Ikon i pałac Buchholtzów. Artyści stworzyli liczne przedstawienia tych obiektów – zarówno realistyczne w charakterze jak i bardziej przetworzone, o wieloznacznej, niekiedy pozbawionej figuracji formie, która skłania do filozoficznej refleksji. Przedmiot artystycznych poszukiwań uczestników nieodmiennie stanowił także pejzaż. Malownicze supraskie krajobrazy przekształcone w zabarwione fantazją i nutą metafizyki wizje uzyskały nieznane dotąd oblicze.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Iwona Sielska
Foto: Tomas Vaicaitis
Foto: Aleksandras Vozbinas
Foto: Nina Krymowa
Foto: Stanisław Kędzielawski
Foto: Aleh Uscinovich
Foto: Katsiaryna Sumarowa
Foto:
Foto: Teresa Adamowska
Foto: Włodzimierz Tyc
Foto:
Foto: Nataliya Kuberska
Foto: Dobrochna Sobek
Foto: Stanisław Ziółkowski
Grzegorz Gwizdon
pt, 09 października 2015 10:33
Data ostatniej edycji: so, 17 października 2015 23:28:50

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę