Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Z wizytą u o.Kapucynów

Uczniowie Ekonomika aktywnie spędzali czas ostatnich dni nauki szkolnej. Śladami historii Łomży podążając, zwiedzali kolejne zakątki miasta. W środę młodzież z klasy 1B LO wraz z wychowawczynią udała się z wizytą do Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów. Gościł ich br. JAN ANDRZEJ BOŃKOWSKI, uczeń i harcerz w latach 1953-55 Technikum Finansowego Ministerstwa Finansów, dział Finanse Państwa (d. Szkoła Handlowa).

Młodzież poznała historię klasztoru kapucynów, codzienną pracę zakonników oraz zwiedziła katakumby oraz ogrody na skarpie Góry Popowej.

Trochę historii:

Na tzw. Popowej Górze Józef Konstanty Trzaska, kanonik połocki i proboszcz w Kleczkowie oraz Hilary Trzaska, sędzia ziemski łomżyński nabyli w 1763 r. z zamiarem ufundowania klasztoru kapucynów grunt oraz zabudowania dawnego kościoła i klasztoru Sióstr Benedyktynek, które przeniosły się na inne miejsce.

Jeszcze w czasach zaborów o. Łukasz Zaczyński i o. Bronisław Lewandowski prowadzili prywatną formę dokształcania dla kandydatów do gimnazjum, zbliżoną do korepetycji. Działalność ta była znana w środowisku łomżyńskim, dlatego po I Wojnie Światowej do kapucynów zgłaszało się wielu chłopców z Łomży i okolicy, chcących tą drogą uzyskać wykształcenie. To sprawiło, że definitor generalny, o. Eligiusz Jansen, wizytując kapucynów polskich w 1920 r., nakazał założenie w Łomży Kolegium Serafickiego - szkoły średniej, przygotowującej kandydatów do zakonu.

Szkoła rozpoczęła swą działalność w 1920 r., a w latach 1924-1927 zbudowano dla niej według projektu architekta Stefana Szyllera specjalny budynek po drugiej stronie kościoła klasztornego. Funkcjonowała pod nazwą Kolegium świętego Fidelisa. Kolegium istniało do wybuchu II wojny światowej;

Podczas działań wojennych klasztor dał schronienie i uratował życie wielu mieszkańcom Łomży.

Po wojnie nie wznowiono działalności edukacyjnej w Łomży, gdyż budynek został zajęty przez szpital.

W miejsce szpitala w kolejnych latach ulokowano Zakład Doskonalenia Zawodowego.

Odzyskany przez Zakon budynek w 1988 r., został w 1996 r. sprzedany Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego.

Chlubą, miejscem pracy i wypoczynku są piękne ogrody na skarpie, z których rozciąga się wspaniały widok na pulwy, zakola Narwii i forty carskie w Piątnicy.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
śr, 10 lipca 2013 22:45
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:52:44

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę