Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Afrykańska wystawa w MDK-DŚT

Obrzędowe maski, sarkofagi faraonów, biżuteria, ozdoby i tkaniny, a wszystko zainspirowane kulturą i zwyczajami Czarnego Lądu i do tego bardzo oryginalne. To efekt dwutygodniowych zajęć feryjnych dla dzieci „Odkrywcy kultury – Afryka” w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, zaprezentowany na powarsztatowej wystawie w Galerii Bonar. Teraz do końca kwietnia w MDK trwa przyjmowanie prac na ogólnopolski konkurs plastyczny „Makulatura to nie śmieć – Moczary”, a kolejne warsztaty plastyczne dla najmłodszych odbędą się podczas wakacji.

Tegoroczne ferie upłynęły w MDK-DŚT pod znakiem odkrywania tradycji, kultury i sztuki Afryki. Odbywało się to na różnych płaszczyznach, poprzez muzykę, teatr, taniec oraz oczywiście sztuki plastyczne. Podzieleni na dwie grupy uczestnicy, liczący nieco ponad 30 osób, nie narzekali więc na nudę – tym bardziej, że pięciodniowe zajęcia plastyczne i graficzne wzbogaciły wizyty w Galerii Pod Arkadami, Galerii Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Północno-Mazowieckim. 

Pod kierunkiem Agnieszki Chojnowskiej, instruktorki plastyki w MDK, Magdaleny Rusieckiej, nauczycielki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży oraz Anny Bureś dzieci miały okazję poznania niewyobrażalnego bogactwa różnych aspektów życia i funkcjonowania Czarnego Lądu oraz możność ukazania ich z własnej perspektywy, niekoniecznie tradycyjnej. Dlatego prace zaprezentowane na wystawie zostały zainspirowane sztuką Afryki, ale nie są jej bezpośrednimi kopiami – jak zauważa Agnieszka Chojnowska afrykańskie odniesienia to przede wszystkim tematyka i wykorzystane techniki, co zostało przefiltrowane przez dziecięcą wrażliwość, z dodatkiem odniesień do sztuki europejskiej czy zauważalnymi od razu, polskimi akcentami. Zwiedzających zachwyciły nie tylko różnorodne maski, ale też wzorowane na tradycyjnych, bogato zdobione tkaniny, malowane i wykorzystujące batik, różnego rodzaju ozdoby, prace malarskie oraz mapy-makiety Nilu. 

– Temat Afryka był potraktowany przez instruktorów na każdych zajęciach z różnych stron – wyjaśnia Agnieszka Chojnowska. – Jak widać zostały tu uwiecznione flora i fauna, ale również tradycje i sztuki, i kultury, a nawet rzemieślnictwa czy rękodzieła, bo mamy tu też nawiązania do biżuterii czy tradycyjnej tkaniny oraz masek. Są też jednak dwie mapy Nilu, od źródła po deltę, gdzie możemy zobaczyć nie tylko roślinność czy zwierzęta, ale też całe wioski. Dzieci projektowały też własne hieroglify, poznawały różne techniki, zdobiąc tkaniny czy lepiąc maski. Powstał nawet sitodruk – trochę przypadkowo, ponieważ podczas malowania tkaniny metodą batiku prace odbiły się na podkładzie, ale celowo zachowałam go na wystawę, żeby ją wzbogacić i pokazać, że podczas twórczej pracy wszystko jest możliwe – to taki dodatkowy smaczek. 

337075664_754790689502638_883043867623779829_n.jpg

Dzieci z dumą prezentowały bliskim swe prace, zaś rodzice podkreślali ogromne walory takich zajęć, edukujących i rozwijających ich pociechy na różnych płaszczyznach. 

– Założenie było takie, żeby z tych warsztatów mogły skorzystać dzieci z zewnątrz, które ewentualnie zainteresują się zajęciami plastycznymi, prowadzonymi u nas regularnie i ten cel został osiągnięty – mówi Agnieszka Chojnowska. – Efekty ich pracy nawet przerosły nasze oczekiwania, stąd pomysł wystawy – myślę, że dzieci potrzebują być docenione, potrzebują zobaczyć, że to, co robią ma wartość, co może je tylko zmotywować do dalszej pracy. Dlatego prezentujemy ich dokonania na wystawie, zresztą tak pięknych rzeczy szkoda byłoby nie pokazać.

Wystawę „Odkrywcy kultury – Afryka” można oglądać bezpłatnie w godzinach pracy MDK-DŚT do końca kwietnia. Kolejną wystawą prezentowaną w Galerii Bonar będzie pokonkursowa „Makulatura to nie śmieć – Moczary”; prace do tego konkursu są przyjmowane do 28 kwietnia.

Do tego pracownicy MDK już zapowiadają, że z racji ogromnego zainteresowania dodatkowymi formami zajęć artystycznych podczas dwóch odsłon sierpniowego cyklu imprez pod hasłem Café Kultura odbędą się również warsztaty plastyczne dla dzieci. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę