Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Biblioteczny projekt Ku Niepodległej # Łomża zakończony

Ogromnym zainteresowaniem młodszych i starszych uczestników cieszył się historyczny projekt Ku Niepodległej # Łomża. Był on realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży, dzięki środkom pochodzącym z programu Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Jego główną atrakcją były spotkania prowadzone przez lokalnych historyków Tomasza Szymańskiego i Adama Sokołowskiego oraz popularnego pisarza i również historyka Sławomira Kopra. – To bardzo ciekawa inicjatywa! – oceniał po spotkaniu w Domku Pastora pan Stanisław, dodając, że mimo sporej wiedzy historycznej dowiedział się o rzeczach, o których nie miał pojęcia.

Wśród rozlicznych działań Miejskiej Biblioteki Publicznej na pierwszym planie są te promujące czytelnictwo oraz wydarzenia kulturalne z książką w tle, przede wszystkim spotkania autorskie. Nie brakuje też jednak działań o szerszym zakresie, w tym odwołujących się do przeszłości i związanych z historią Polski i regionu. Zakończony właśnie, koordynowany przez Elżbietę Ziółkowską, projekt Ku Niepodległej # Łomża miał przede wszystkim upowszechniać wiedzę na temat słynnych Polaków, takich jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy kardynał Stefan Wyszyński, których los niejednokrotnie rzucał na Ziemię Łomżyńską, a do tego miał też promować postawy patriotyczne oraz ułatwiać identyfikację uczestników projektu z historią swojej małej ojczyzny.

DSC00872.JPG

Stąd pomysł cyklu spotkań i wydarzeń, adresowanych zarówno do młodzieży, jak i seniorów, dzięki nawiązaniu przez bibliotekę regularnej współpracy z Zespołem Szkół Akademickich przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, Klubem Dziennego Pobytu „Senior-Wigor”, Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Agrobiznesu oraz łomżyńską Radą Seniorów. Doszli do tego indywidualni uczestnicy spotkań, którzy dowiedzieli się o projekcie dzięki akcji informacyjnej MBP, prowadzonej przede wszystkim na jej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Stąd duże zainteresowanie już inaugurującym projekt spotkaniem ze Sławomirem Koprem w Hali Kultury. Popularny i kojarzony przede wszystkim z cyklami książek, opisujących prywatne życie gwiazd, celebrytów i polityków II Rzeczypospolitej oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, pisarz nie zawiódł czytelników i miłośników historii, poruszając wiele wątków lokalnych, dotyczących przede wszystkim trudnych relacji pomiędzy Józefem Piłsudskim a Romanem Dmowskim, jednymi z najwybitniejszych polityków, nie tylko w skali krajowej, przełomu XIX i XX wieku oraz międzywojnia, których związki z Łomżą i z Drozdowem nie są jakoś powszechnie znane.

Z kolei h
istoryk Adam Sokołowski, pracownik Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przypomniał uczestnikom bibliotecznego projektu podczas spotkania w Domku Pastora patriotyczną działalność mieszkańców Łomży w latach 1900-1918. Prelekcja „Spiskowcy rewolucjoniści- patrioci, czyli mieszkańców Łomży drogi ku Niepodległej” zawierała więc genezę niepodległościowego zrywu roku 1918 w Łomżyńskiem, będąc zarazem hołdem dla ludzi, którzy walcząc o wolność oddali życie: pamięta się bowiem o Leonie Kaliwodzie, ale podczas rozbrajania Niemców w Łomży 11 listopada 1918 zginęli również Jan Bukowski, Franciszek Florczyk i Franciszek Gibes, o których wiedzą dziś już tylko historycy. Po spotkaniu wszyscy chętni mogli udać się z Adamem Sokołowskim na historyczny spacer na trasie Domek Pastora – Rządowa – Krótka – Dworna – katedra.

DSC00944.JPG

Kolejną atrakcją w ramach realizowanego projektu była wycieczka edukacyjna do Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Poza zwiedzaniem muzealnych wystaw czy urokliwego parku oraz udziałem w integracyjnej, wielopokoleniowej imprezie, obejmującej tańce i wspólne śpiewanie, uczestnicy mogli też wysłuchać prelekcji pracownika muzeum Tomasza Szymańskiego „Dmowskiego związki z Ziemią Łomżyńską”. Badacz lokalnej historii przypomniał w niej, że twórca Narodowej Demokracji zaprzyjaźnił się z Lutosławskimi, konkretnie z filozofem Wincentym i jego żoną, poetką i pisarką Sofityną Perez Eguia y Casanova Lutosławską, już na początku XX wieku w Krakowie i ta przyjaźń z całą rodziną Lutosławskich trwała aż do jego śmierci w roku 1939, a do tego ostatnie miesiące życia spędził w Drozdowie.

DSC01318.JPG

23 czerwca, podczas spotkania podsumowującego w Klubie Seniora MOPS przy ulicy Nowogrodzkiej, zaprezentowano przygotowaną przez Adama Kalinowskiego filmową relację z przebiegu projektu, a jego uczestnicy zostali obdarowani pamiątkowymi gadżetami, w tym odblaskowymi znaczkami z logo MBP oraz projektu. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, ciast upieczonych przez bibliotekarki i podziękowań dla kierowniczki Klubu Seniora przy MOPS w Łomży p. Marty Kopeć, kierowniczki Klubu Seniora + p. Moniki Brzóski oraz dyrektor Zespołu Szkół Akademickich w Łomży p. Barbary Turek.

DSC03443.JPG

– Cieszę się, że udało się nam stworzyć mieszkańcom naszego miasta i regionu możliwość pełniejszego poznania tych postaci i wydarzeń, bo kultywowanie tradycji, nie tylko w wymiarze historycznym i narodowym, ale także lokalnym, jest niezwykle ważne – podsumowuje dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Do tego nasze spotkania okazały się platformą łączącą pokolenia – warto było przekonać się na nowo, że obie generacje mają sobie wiele do zaoferowania, że możemy wzajemnie wiele się od siebie nauczyć.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę