Na zabytkowy łomżyński cmentarz powróciły odnowione nagrobki
Odnowione lub wręcz odtworzone nagrobki wojskowych, duchownych i osób zasłużonych dla miasta powracają na zabytkowy cmentarz w Łomży. To już tradycja kwest na liczącej ponad 200 lat nekropolii, że przed dniem Wszystkich Świętych pokazywany jest mieszkańcom efekt ich dobroczynności. Zebrane w 2017 r. ponad 40 tys. zł pozwoliły na odnowienie mi.in. pomnika generała wojsk carskich, a potem Wojska Polskiego - Stanisława Sylwestra Suryna.
Wybierając nagrobki do renowacji, uczczono także 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
- Po raz pierwszy podjęliśmy taką decyzję, że poddajemy renowacji, a właściwie odbudowie nagrobki nie ze względu na wartość obiektu, a ze względu na osoby które spoczywają w głównej alei. Chodzi tu o nagrobki rodziny Kraszewskich i Jarnuszkiewiczów. Bardzo symboliczne dla Łomży w związku z odzyskaniem niepodległości, z rokiem 1918 - mówi koordynator organizowanej przez TPZŁ kwesty Józef Babiel.
Najwięcej odnawianych elementów to, już niemal tradycyjnie w ostatnich latach, krzyże i ogrodzenia wykonane z metalu. Nie inaczej jest w tym roku.
- Z połowy XIX w. nagrobek dwóch księży jest jedyny w swoim rodzaju na łomżyńskim cmentarzu. Takie żelazne, bardzo charakterystyczne krzyże, które wydobyliśmy z ziemi, a także kilka metalowych ogrodzeń nagrobków. To ogrodzenia kute, żeliwne. Jest ich na tym cmentarzu sporo i jeszcze sporo pracy nas czeka - dodaje Józef Babiel.
Organizatorzy kwest na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza zadbali także o nowe ogrodzenie dla pomnika płk. Michała Pławskiego. Teraz - by powrócił do świetności brakuje tylko owalnej fotografii, po której został ślad na obelisku. Stąd prośba od TPZŁ o kontakt do wszystkich, którzy wiedzą, gdzie zdjęcie takie można odnaleźć.
W tym roku kwesta przy wszystkich bramach cmentarza przy ul. Kopernika w Łomży odbędzie się 1. i 2. listopada.