Cudzoziemców pracujących w Podlaskiem przybywa mniej niż w całym kraju
Liczba legalnie pracujących i podlegających ubezpieczeniom społecznym cudzoziemców w Polsce na koniec marca wynosiła ponad 1 mln 138 tys. osób. W województwie podlaskim, to niemal 29,4 tys. obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS-ie, czyli o 115 osób więcej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.
Na koniec marca w całym kraju do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS-ie zgłoszonych było ponad 1 mln 138 tys. cudzoziemców. W ciągu roku przybyło ich 65 tys. Choć w skali kraju wzrost zatrudnionych z obcym paszportem wyniósł ok. 6 proc., to w naszym regionie jest on zdecydowanie mniejszy i wynosi jedynie 0,4 proc., a liczba obcokrajowców w regionie przez rok wzrosła o 115 osób.
- Od wielu lat, to Białorusini są najliczniejszą narodowością podejmującą zatrudnienie w województwie podlaskim. Na koniec marca br. ich liczba wynosiła 14,8 tys., to więcej o 330 osób niż rok temu. Kolejną dużą nację stanowią Ukraińcy. Obecnie w naszym regionie legalnie pracuje 8,7 tys. obywateli z tego państwa. Warto jednak zauważyć, że mimo iż jest ich najwięcej w całym kraju, bo ponad 762 tys. i ich liczba wzrosła przez ostatni rok o ok. 20 tys. , to w województwie podlaskim spadła w tym czasie o 560 osób - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Na terenie województwa podlaskiego spadła również liczba obcokrajowców m.in. z Gruzji (o 133 osoby), czy Rosji (o 12 osoby). Wzrosła natomiast ilość ubezpieczonych z takich państw jak: Chiny, Mołdawia. Dwukrotnie zwiększyła się liczba pracujących w naszym regionie Niemców, a prawie trzykrotnie Rumunów i Wietnamczyków.
- Analizując liczbę obcokrajowców podejmujących w naszym regionie zatrudnienie, łatwo zauważyć, że po niewielkim spadku wywołanym pandemią w 2020 r. aż do maja 2023 r. widoczna jest tendencja wzrostowa. To właśnie w tym okresie ilość zgłoszonych do ubezpieczenia cudzoziemców przekroczyła w Podlaskiem 30,4 tys. i wzrosła niemal 2,5-krotnie w porównaniu do maja sprzed trzech lat. W ostatnim kwartale w naszym województwie nastąpił jednak nieznaczny spadek legalnie zatrudnionych osób z zagranicy o około 2 proc. Na koniec grudnia 2023 r. do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w ZUS-ie było zgłoszonych 30 tys. obcokrajowców, a na koniec marca 2024 r. - 29,4 tys. To mniej o 616 osób. Obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę w naszym województwie, ale sami zakładają firmy, tworzą miejsca pracy. W regionie na prowadzenie działalności gospodarczej zdecydowała się blisko 1,5 tys. cudzoziemców- wyjaśnia rzeczniczka.
Większość obcokrajowców podlegających ubezpieczeniom społecznym, bo 59 proc., to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
źródło: ZUS