Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Podwójny i wielki sukces chóru Amici

Chór Kameralny Amici z MDK-DŚT zdobył I miejsce w kategorii chóry mieszane podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. – To jak dotąd nasz największy sukces! – mówi dyrygentka Anna Kurowska, która otrzymała również nagrodę specjalną. – Nie spodziewaliśmy się nagrody, a już zwłaszcza pierwszej, tym bardziej, że jury nie przyznało drugiej, a w naszej kategorii startowało jeszcze 10 innych chórów.

Chór Kameralny Amici, działający początkowo jako zespół wokalny pod kierunkiem Dawida Perkowskiego, a od roku 2016 już jako chór, prowadzony przez Annę Kurowską, pierwsze festiwalowe sukcesy zaczął odnosić już w roku 2017, kiedy zdobył brązowy dyplom na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku. Były też kolejne nagrody, jak choćby brązowy dyplom w kategorii C chórów kameralnych podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” w Tykocinie dwa lata później. 

Pandemia nie sprzyjała dalszej rywalizacji tego typu, ale z czasem zespół, działający już przy Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, znowu zaczął brać udział w festiwalach, a do tego w warsztatach i różnego rodzaju artystycznych projektach. To wszystko, jak zauważa Anna Kurowska, która dodatkowo ukończyła podyplomowe studia z dyrygentury, sprawiło, że poziom Amici w ostatnim roku bardzo wzrósł. Dzięki temu chór bez żadnych problemów zakwalifikował się w łomżyńskich eliminacjach do 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie, po czym już tylko szlifował formę i repertuar na próbach i podczas koncertów kolędowych w kościele pw. św. Brunona i w Hali Kultury. 

W miniony piątek bardzo wcześnie nastąpił wyjazd do Będzina, gdzie o godzinie 18:00 (przesłuchania konkursowe trwały trzy całe dni, a wzięło w nich udział 135 podmiotów wykonawczych, czyli 1/10 chętnych)  w nieco mniejszym niż zwykle, bo 15-osobowym składzie, zaśpiewali trzy kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Nuż my dziś krześcijani” i „Przybieżeli do Betlejem”. Po czym... szybko wrócili do Łomży, bowiem już wcześniej mieli ustalony sobotni występ podczas jubileuszowego spotkania noworocznego łomżyńskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Sytuacja skomplikowała się jednak o tyle, że już w sobotę rano reżyser koncertu finałowego Dariusz Wiktorowicz (niedawno reżyserujący w Teatrze Lalki i Aktora  spektakl „Noniek”) dzwonił z informacją, że nie wyobraża sobie festiwalowej gali bez udziału łomżyńskiego chóru, a po ogłoszeniu wyników szybko stało się jasne dlaczego, bowiem Amici zdobyli aż dwie nagrody! Jury w składzie: przewodniczący, wybitny tenor Wiesław Ochman, prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Teresa Krasowska, prof. Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uznało, że Amici jest najlepszym chórem w kategorii chórów mieszanych, a pierwsze miejsce dało też efekt w postaci nagrody wynoszącej 5.000 złotych, ufundowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Również Anna Kurowska została jako dyrygentka doceniona ministerialną nagrodą specjalną w wysokości 1.500 złotych. Nie pozostało więc nic innego, jak po raz kolejny odbyć podróż na trasie Łomża-Będzin, żeby odebrać nagrody i zaśpiewać „Nuż my dziś krześcijani” podczas finałowej, trzygodzinnej i zorganizowanej z dużym rozmachem gali w Będzin Arena.

– Była to dla nas dodatkowa nagroda, ponieważ ta sala mieści 2,5 tysiąca ludzi i była pełna, a cała gala była transmitowana na żywo, więc zaprezentowaliśmy się znacznie liczniejszemu gronu słuchaczy – mówi Anna Kurowska. 

W kategorii chórów mieszanych równorzędne wyróżnienia zdobyły Chór parafialny z parafii św. Antoniego w Gołkowicach Górnych oraz Chór mieszany Grace Gospel Choir z Sopotu, trzecie miejsce Chór mieszany Gaudium Poloniae z kościoła św. Stanisława BM w Rzymie, drugiego nie przyznano. Festiwalowe Grand Prix i 20.000 złotych zdobyła Orkiestra Wojskowa Instytutu Wojskowego im. S. Korolowa (Ukraina), a łączna pula nagród w 11 kategoriach wyniosła 135.200 złotych. Eliminacje przed festiwalem odbyły się w Polsce, Ukrainie, na Białorusi i po raz pierwszy we Włoszech; w Łomży również zostały przeprowadzone po raz pierwszy. 

Odbyły się w Uczelni Jańskiego, a ich pomysłodawczynią i koordynatorką była Iwona Wykowska - już wiadomo, że ta cenna inicjatywa będzie kontynuowana.

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Amici/Iwona Wykowska

 

Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę