Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Obchody stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego

Organizatorzy obchodów Stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego serdecznie zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w dniu 28 września 2013r. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży ul. Sadowa 12 Harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica Zucha i Prawo Zucha, zaś harcerza - Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie.

Wszystko zaczęło się od Roberta Baden - Powella, generała armii brytyjskiej, twórcy skautingu, który w 1907 roku zorganizował obóz dla chłopców na wyspie Brownsea, zaś roku 1908 wydał podręcznik skautingu pt: „Scouting for Boys”.

W 1910 roku całkowicie zrezygnował ze służby w wojsku, by swoje życie poświęcić propagowaniu skautingu. Twórcą polskiego skautingu był Andrzej Juliusz Małkowski (1888 - 1919), wybitny instruktor harcerski.

Harcerstwo rozpoczynało swą działalność w Polsce w niezwykle trudnym dla młodzieży okresie. Po upadku powstania styczniowego usunięto ze szkół naukę języka polskiego. Od 1883 roku można było jednak zakładać szkoły kupieckie i szkoły handlowe, w których część przedmiotów można było wykładać po polsku.

Harcerstwo łomżyńskie rodziło się w prywatnych szkołach handlowych, które dały początek ponad stuletniej historii obecnie funkcjonującej placówki pod nazwą „Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży”. Jednym ze współzałożycieli szkoły męskiej był Stanisław Lutosławski – długoletni kurator szkoły, brat twórcy Krzyża Harcerskiego, Kazimierza Lutosławskiego. Pierwszym dyrektorem szkoły został Józef Alchniewicz. Nad rozwojem szkoły czuwała Rada Opiekuńcza w składzie: Stanisław Lutosławski, Edmund Cebert, M. Karolec, F. Wierzbicki, Aleksander Chrystowski, K. Alchimowicz.

W 1913 roku w Szkole Handlowej Męskiej powstał pierwszy męski zastęp skautowy. Przywódcą organizacyjnym był uczeń V klasy Teodor Kleindienst. W skład zastępu wchodzili młodsi koledzy ze szkoły: Dworakowski, Jan Grzymkowski, Ludwik Kleindienst, Mystkowski, Antoni Śledziewski i Stefan Wądołowski, Stanisław Dębowski, Erwin Dąbrowski, Walery Dąbrowski, Janek Żbikowski. Radę Drużyny tworzyli: Teodor Kleindienst, Jan Grzymkowski i Janek Żbikowski.

W tym samym roku jesienią w 7 –klasowej Szkole Handlowej Żeńskiej, zwaną „pensją Pani Korzeniowskiej” zorganizowano tajny zastęp skautowy żeński pod kierownictwem maturzystki Julii Szczęsnej. Należały do niego m.in. Józefa Grzymkowska, Wanda Jakubowska, Hipolita Stypułkowska. Były to osoby już siedemnasto i osiemnastoletnie, które na zbiórki przychodziły do mieszkania H. Stypułkowskiej. Naczelnym celem powstałego harcerstwa było wychowanie chłopców w duchu pracy nad sobą i dla dobra Ojczyzny. Praca drużyny była bardzo dynamiczna i pionierska. Wszystkim odpowiadała forma przygody i walki o lepsze jutro i zwycięstwa dobra na świecie. Harcerze organizowali zajęcia z terenoznawstwa i samarytanki, marsze ze śpiewem, wycieczki po polach, doliną Narwi. Ulubioną formą rozrywki były ogniska i w okresie wakacyjnym kilkudniowe biwaki. W chłodne dni spotykali się w Izbie Harcerskiej.

Młodzieżowe Koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomzyńskiej prześledziło historię harcerstwa Ekonomika i w ramach projektu "Nieznane ślady Harcerstwa Łomzyńskiego"  powstało opracowanie "Harcerskie ścieżki Ekonomika".

Zespół Szkół Ekonomiznych i Ogólnokształcących nr 6 bardzo aktywnie włączył się w przygotowanie uroczystości obchodów stulecia Harcerstwa Łomzyńskiego.

Program uroczystości

10.00 Msza święta w Katedrze Łomżyńskiej

11.15 Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Pomnikiem Harcerzy Łomżyńskich

12.00 Uroczystość 100-lecia w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich:

- wystąpienia okolicznościowe

- wręczenie odznaczeń

- promocja III tomu książki „Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś”

- podsumowanie konkursu na projekt edukacyjny „Nieznane karty historii harcerstwa”

W przerwie:

- prezentacja wystawy „Harcerstwo wczoraj i dziś”

- ciepły posiłek

- spotkania pokoleń przy kawie i herbacie.

15.00 Koncert zespołu harcerskiego „Wołosatki” z Kielc


ORGANIZATORZY

Hufiec Nadnarwiański ZHP im. Adama Chętnika w Łomży

Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Łomżyńskiego

 

 

WSPÓŁORGANIZATORZY

Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży

Muzeum Przyrody w Drozdowie

 

PATRONAT HONOROWY

Wojewoda Podlaski Marszałek Województwa Podlaskiego

Prezydent Miasta Łomży

Biskup Łomżyński

Przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego

Starosta Łomżyński

Podlaski Kurator Oświaty

 

 

Foto:
Foto: Pierwsi harcerze Szkoły Handlowej
Foto: Drużyna Fotograficzna
Foto: Pasowanie na
Foto: Drużyna
Foto: Na powitanie meldowanie drużyn
Foto: Rajd Wizna 2012 apel koncowy
Foto: 32 ŁDH im. Tadeusza Zawadzkiego
Foto: 4 Łomżyńska Drużyna Harcerska Panteon
Foto: 2 Grunwaldzka Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Zielony płomień  z Jedwabnego
Foto: zobowiązanie instruktorskie
Foto: spotkanie harcerskie
Foto: Drozdowo 2007r
Foto: Warty przed Pomnikiem Harcerzy listopad 2012r.
Elżbieta Szleszyńska
wt, 24 września 2013 14:01
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:19:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę