Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Katyń - Prawda i Pamięć”

Trzynastego kwietnia w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego obchodzony „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”. Z tej okazji w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się specjalna uroczystość. Było przypomnienie tragicznej historii, videoklipy z utworami m.in. Kaczmarskiego, oraz prezentacja filmu o Katyniu pt. „O pewnym brzasku” w reżyserii Piotra Dziubińskiego i Roberta Reja.

- Uroczystość w ZSTiO miała przypomnieć i pogłębić wiedzę młodzieży na temat tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej – podają nauczyciele: Elżbieta Wiśniewska, Jolanta Chojnowska oraz Wiesław Czupryński pod których okiem przygotowano szkolną uroczystość. - Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej z 5 marca 1940 r.,  policja polityczna – NKWD ZSRR – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów  i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.              
O tragicznej historii „Katynia”, a także jej postrzegania w epoce peerelu uczniom szkoły mówił dr Krzysztof Sychowicz  z oddziału IPN-u w Białymstoku. Interesującą okazała się także dygresja dyrektora szkoły Artura Ciborowskiego na temat osobistych doświadczeń jego dziadka - podoficera Korpusu Ochrony Pogranicza na Wschodzie  w okresie sowieckiej agresji w 1939 r,  który cudem uniknął śmierci.
Po spotkaniu, w trakcie którego opowieści o tragicznych historiach sprzed 72 lat przeplatane były video- klipami wybranych  utworów Kaczmarskiego, Makowieckiego oraz utworami poetyckimi Herberta, Konarskiego, Wierzyńskiego w wykonaniu Anny Mertens, Barbary Zajkowskiej i Magdy Frąckiewicz, prowadzący je uczniowie Anna Kamińska  i Patryk Gąsiewski odczytali „Przesłanie Katynia”.
W szkole można było także obejrzeć przygotowaną ekspozycję „Katyń- Prawda i Pamięć”.

na podstawie materiałów ZSTiO


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę