Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kolory uczuć w grafice

Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży ponownie zorganizowało Ogólnopolskie Biennale Wklęsłodruku dla uczniów średnich szkół plastycznych. To jeden z zaledwie dwóch takich konkursów w Polsce, a nagrodzone i najciekawsze prace młodych artystów z całego kraju zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. – To przedsięwzięcie w skali kraju inne niż wszystkie – zauważa Katarzyna Swoińska, wraz z Gabrielą Horosz inicjatorka konkursu. – Wyróżnia warsztat graficzny spośród innych technik w zupełnie inny sposób i skupia tylko techniki wklęsłe, które są bardzo trudne, ale dające wiele satysfakcji, kiedy już uda się wypracować matrycę i wykonać odbitkę!

Już pierwsza edycja konkursu przed dwoma laty cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale w tym roku było jeszcze lepiej, bowiem na konkurs pod hasłem „Kolory uczuć” nadesłano aż 141 prac w dwóch kategoriach: I i II klasy liceum plastycznego i I, II i III klasy ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych oraz III i IV klasy liceum plastycznego oraz IV, V i VI klasy ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych z 13 szkół z całego kraju. Jury w składzie: prof. Rafał Strent (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), dr hab Alicja Habisiak-Matczak (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi) i prof. Jacek Jagielski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) wybrało zwycięzców i zakwalifikowało na pokonkursową wystawę aż 61 najciekawszych prac.
– Poziom konkursu jest stale wyższy – ocenia szefujący jury prof. Rafał Strent. – Wielu studentów po tej szkole zdawało potem na naszą akademię i nie mieliśmy z nimi najmniejszych kłopotów, co też o czymś świadczy. A jeśli młodzi ludzie decydują się na grafikę, to ja ich szanuję awansem, tym bardziej, jeśli robią rzeczy tak ciekawe, jak na tej wystawie, bo to już jest wyższa szkoła jazdy!
W kategorii I zwyciężyła, a także otrzymała III nagrodę, Olimpia Lorens z Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, a drugie miejsce zdobył Michał Kubiczek z tej samej szkoły. Kategoria II  okazała się szczęśliwa dla Kamila Gębczyńskiego, również ucznia szkoły z Dąbrowie Górniczej, II nagrodę zdobyła Marianna Matczak z Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, III jej szkolny kolega Sylwester Kluszczyński, a wyróżniono Angelikę Witek z zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. 
– Widzimy, że to co robimy ma sens i cały czas będziemy dążyć do rozwijania naszego biennale – ocenia Lidia Radziwanowicz, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. – Szkół zgłasza się coraz więcej, impreza nabiera znaczenia w skali kraju, a jej poziom artystyczny rośnie, mamy więc powody do satysfakcji. Teraz naszym marzeniem jest organizacja międzynarodowego konkursu – liczymy, że we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  Muzeum Północno-Mazowieckim uda się ten cel osiągnąć. 
– Co do Łomży to nie musimy się nawet zastanawiać i wspieramy ją bez wahania – dodaje  Daniel Dramowicz, wizytator CEA. – Zarówno szkoła muzyczna, jak i plastyczna są bardzo silnymi punktami w województwie podlaskim i na mapie Polski, jeśli chodzi o szkolnictwo artystyczne. Fakt, że jest tu organizowane takie biennale, że liceum plastyczne bierze bardzo aktywny udział w przeglądach-olimpiadach szkół artystycznych i od 10 lat osiąga bardzo dobre wyniki też jest potwierdzeniem, że jest tu uzdolniona młodzież i trafiła na swoich mistrzów!

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 17 października 2017 09:48
Data ostatniej edycji: wt, 17 października 2017 14:38:16

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę