Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Językowe potyczki z baśniowym stworem

Gabriela Chojnowska, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, zwyciężyła w V Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2017”. – Mam już kilka nagród, ale taki puchar zdobyłam po raz pierwszy! – mówi Gabriela Chojnowska, Mistrz Ortografii Miasta Łomża. – Dyktando było średnio trudne. Niektóre słówka już znałam, a niektóre nie – wtedy próbowałam sobie wyobrazić inne słowa, które są bliskoznaczne. Najeżone ortograficznymi pułapkami dyktando o bajkowej treści powstało w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a poza 23 uczniami ośmiu szkół podstawowych pisało je – na ochotnika – również troje dorosłych.

Organizowane przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży dyktando adresowane jest do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. W tegorocznej edycji wzięli udział zwycięzcy eliminacji szkolnych w łomżyńskich podstawówkach nr: 2, 4, 5, 7, 9 i 10 oraz SP 3 z Ostrołęki i SP Jedwabne. Swoją znajomość zasad ortografii postanowili też sprawdzić: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Bernadeta Krynicka,  przewodniczący konkursowej komisji Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji i nauczyciel SP7 Kamil Konopka. Tekst „Językowe potyczki z baśniowym stworem” z każdym kolejnym zdaniem stawał się nie tylko trudniejszy, ale też coraz ciekawszy, opisując jak przepotężny dziwostwór zamienił żywe stworzenia w barwne kwiaty, a klątwę może zdjąć tylko mistrz polskiej wymowy.
Okazała się nim Gabriela Chojnowska. Uczennica Barbary Redyk zwyciężyła nie bez przyczyny, bo płynnie czytać nauczyła się mając cztery lata, a pisanie bez błędów też nie sprawia jej problemów. Dzięki temu otrzymała okazały puchar i tablet od firmy Baranowscy. 
– Bardzo lubię język polski, lubię też czytać i sama coś pisać, a czasem wymyślam, sobie nawet bez pisania, bardzo dużo różnych historii – nie, żebym się przechwalała! – mówi Gabriela Chojnowska.
II miejsce, aparat fotograficzny od firmy Łepkowscy i tytuł Pierwszego Wicemistrza Ortografii Miasta Łomża zdobyła Maja Mieczkowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, a miejsce III, profesjonalną mysz komputerową ufundowaną prze Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową i tytuł Drugiego Wicemistrza Ortografii Miasta Łomża Małgorzata Choińska ze Szkoły Podstawowej nr 7.
– Obrady jury były bardzo burzliwe, głównie z powodu charakteru pisma – czasami nie do odszyfrowania, kiedy musieliśmy zastanawiać się, co autor miał na myśli – podkreślał szefujący siedmioosobowej komisji Maciej Listowski, dodając, że dyktando było tak trudne, iż wszyscy uczestnicy mają prawo czuć się zwycięzcami. 
Wyróżnienia zdobyli: Maciej Tyborowski (SP 9), Erwin Niebrzydowski (SP 10) i Liwia Litwińczyk (SP 10), ale wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i materiały piśmiennicze, dzięki hojności firm Uniglass oraz Majewski, zaś puchary, okolicznościowe znaczki i nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców SP 7. Nad całością imprezy czuwały jej inicjatorki: Ewa Sawicka i Bożena Wachowska, tekst dyktanda z niewyobrażalną cierpliwością powtarzał wielokrotnie Mariusz Rytel, zaś oprawę artystyczną zapewnili podopieczni Katarzyny Bartoszewicz, Katarzyny Szmitko i Katarzyny Łebkowskiej. 
– Po raz pierwszy nasza szkoła zdobyła dwa miejsca na podium, jest to więc ogromny sukces! – ocenia Iwona Erynk-Cichowicz, polonistka  i dyrektor SP 7. – Bardzo się cieszymy, jestem dumna z naszych uczennic. Słyszałam o Gabrysi, że ma wyczucie ortograficzne, że to jest ogromny talent, taka nasza perełka i to się sprawdziło. Dyktando było bardzo trudne, natomiast jego treść była  bardzo przyjemna – za rok pomyślimy tylko o tym, żeby było krótsze, bo dzieci były jednak zmęczone, denerwowały się. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę